Lifestyle

Czy masz już dość wszystkiego? Rozwiąż quiz i sprawdź

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 kwietnia 2016
Fot. Tookapic / Levi Arnold / Free license
 

Myślisz, że masz już dość? Może nie jesteś pewna? Nie martw się, specjalnie dla ciebie przygotowałyśmy wspaniałą niespodziankę. Dzięki nam nie musisz się już zastanawiać nad tym, czy masz już dość. Wystarczy, że rozwiążesz nasz quiz. Głębokie w treści, podchwytliwe pytania pomogą ci odnaleźć odpowiedz na dręczące cię wątpliwości. Nie zastanawiaj się dłużej, poddaj się poważnej psychologicznej analizie: rozwiąż nasz test a potem … zajmij się w końcu czymś bardziej pożytecznym 🙂


Lifestyle

10 filmów, które powinna zobaczyć każda kobieta

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
1 kwietnia 2016
Fot. iStock / Rich Legg
 

Idealne na piątek, na samotny wieczór, na spotkanie z przyjaciółką. Te filmy powinna zobaczyć każda z nas. Nie tylko bawią, wzruszają, ale też są świetną lekcją o emocjach i sile kobiety. Czasem obejrzenie ich działa lepiej niż rozmowa z przyjaciółką.

Na pewno wielu filmów nie wymieniłam. Podpowiadajcie jakie jeszcze.

Życie Adeli (2013, reż. Abdellatif Kechiche)

Mnie wbiło w fotel. O namiętności, dojrzewaniu, a przede wszystkim odkrywaniu kim się jest. O miłości inaczej ( bo bohaterkami są dwie kobiety), a jednak wciąż tak samo.

Love, Rossie (2014, reż. Christian Ditter)

Obejrzałam ostatnio i choć to raczej zwyczajna komedia romantyczna pomyślałam, że powinni obejrzeć ją wszyscy ci, którzy boją się mówić o swoich uczuciach. Szkoda życia:)

Bagdad Cafe  ( 1987, reż. Percy Aldon)

Bardzo stare, ale przyprawiające o dreszcze. Dwie one. Znudzona życiem, konserwatywna Niemka i czarnoskóra, wyzwolona Amerykanka. O tym jakie moce może wyzwolić w nas druga, zupełnie inna kobieta.

Smażone zielone pomidory ( 1991, reż. Jon Avnet)

O nadziei, mocy i sile przyjaźni. I o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany.  Evelyn przechodzi w życiu trudne chwile. Jest sfrustrowana, za gruba, średnio szczęśliwa w małżeństwie.  Już nie młoda, ale jeszcze nie stara. W domu opieki gdzie odwiedza teściową poznaje starszą panią, która zaczyna opowiadać jej historię swojego życia. Głównymi bohaterkami tej opowieści są dwie przyjaciółki Idgie i Ruth. To pośrednio dzięki nim Evelyn zacznie chcieć w swoim życiu czegoś więcej.

A my razem z nią….

Co się wydarzyło w Madison County (1995, Clint Eastwood)

Fotograf i gospodyni domowa. Przypadkowe spotkanie, które zmienia ich życie. O tym co się nie powinno zdarzyć, a zdarzyło. A może bardziej o tym, że zawsze zdarzyć się może, a tłumione potrzeby prędzej czy później i tak dojdą do głosu. Piękny film dla mężatek, kobiet dojrzałych, ale naprawdę nie tylko.

Ostatnie tango w Paryżu (1972,  reż. Bernardo Bertolucci)

Bardzo stare, ale wciąż aktualne. O tym czym kończy się przekraczanie granic. Ona, młoda Francuzka, on dojrzały Amerykanin. I sadomasochistyczny seks. Pouczające.

Erin Brockovich (2000, reż. Steven Soderbergh)

Masz ochotę poddać się w życiu? Dół i brak perspektyw? Wieczór z „Erin Brockovich” nieźle przestawia w głowie. Samotna matka trójki dzieci, której nawet nie podejrzewałybyśmy o…. Piękna lekcja o tym, że każda z nas, niezależnie od wszystkiego, może zajść wysoko, a cała siła jest tylko w nas.

Mamuśka ( 1998, reż. Chris Columbus)

Fabuła niby oczywista. Mężczyzna porzuca żonę dla młodszej, obie się nienawidzą. W rozgrywkę między innymi włączone są dzieci. Do czasu… O przebaczeniu, poświęceniu i godzeniu się z tym, co nieuniknione. Przepiękne.

Godziny ( 2002, reż. Stephen Daldry)

Trzy kobiety, które poszukują drogi do szczęścia. Głęboki i smutny to obraz, trudno ująć w kilka słów. Mocne studium samotności, załamania, osamotnienia.

Piękne dni (2013, reż. Marion Vernoux)

Ona przeżywa pierwsze dni swojej emerytury, w klubie seniora poznaje jego, dużo młodszego, bardzo przystojnego faceta. Wszystko tu się wymyka standardom. Ona jest wciąż piękna, ma udane życie, jest silna. A on…. Radość, życie, pasja i nadzieja na to, że to my wpływamy na swoje przemijanie.

 

 

 


Lifestyle

MegaMisja Fundacji Orange pomoże świetlicom szkolnym

Redakcja
Redakcja
1 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe

Większość rodziców twierdzi, że internet i technologie są szansą na ciekawszą edukację ich dzieci. 80 proc. uznaje szkolne świetlice za właściwe miejsce do tego, aby uczyć najmłodszych bezpiecznego korzystania z nowych mediów – wynika z sondażu MillwardBrown dla Fundacji Orange. Do 29 kwietnia szkoły mogą zgłaszać się do programu MegaMisja, w ramach którego poprowadzą w świetlicach zajęcia edukacji cyfrowej przy wsparciu Fundacji. 

Zgłoszenia do programu mogą składać wychowawcy świetlic na www.megamisja.pl Wystarczy przesłać krótki filmik i wypełnić wniosek. Fundacja Orange wybierze 300 szkół, które wspierać będzie w realizacji cyklu nowoczesnych zajęć świetlicowych dla dzieci.

Świetlice działają w 76 proc. szkół podstawowych. Rodzice cenią je za to, że są otwarte w dogodnych dla nich godzinach i pomagają im łączyć pracę z wychowaniem dzieci (79 proc.), zapewniając im opiekę poza lekcjami. Dorośli oczekują od świetlic większej liczby zajęć zorganizowanych i w bardziej nowoczesnej formie – 35 proc. badanych chciałoby dla swoich dzieci nauki mądrego i bezpiecznego korzystania z internetu i technologii. 80 proc. postrzega świetlice jako odpowiednie miejsce do prowadzenia tego typu zajęć – wynika z sondażu MillwardBrown dla Fundacji Orange[1].

Wyniki pokazują, że wśród wielu oczekiwań rodziców co do funkcji świetlicy, zaczynają pojawiać się te związane z edukacją cyfrową i przygotowaniem do bezpiecznego korzystania z technologii. Może wynikać to z faktu, że rodzice poszukują podpowiedzi, jak takie przygotowanie przekazać dzieciom. Szczególnie, że dotąd na ten aspekt wychowawcy świetlic w niewielkim stopniu kładli nacisk w organizacji pracy w świetlicach.– komentuje dr hab. Grażyna Gajewska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, ekspert ds.opieki i wychowania w świetlicach szkolnych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W świetlicy nie ma ocen, sztywnych ram lekcji, a nauka może odbywać się poprzez zabawę. Dlatego cykl zajęć z MegaMisji ma szansę dobrze wpisać się zarówno w potrzeby dzieci, rodziców, jak i nauczycieli, którzy świetlice prowadzą. – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.

Coraz więcej dzieci korzysta z tabletów, smartfonów, komputerów, a swoją przygodę z internetem zaczynają coraz wcześniej. Choć sprzętami posługują się dosyć intuicyjnie, nie zawsze wiedzą, jak z nowych mediów korzystać z pożytkiem dla swojego rozwoju. MegaMisja to pierwsza ogólnopolska inicjatywa na rzecz edukacji cyfrowej w świetlicach w szkołach podstawowych. Powstała po to, aby nauczyć i przygotować uczniów klas 1-3 do ostrożnego, rozważnego korzystania z technologii.

Forma programu opiera się na bajce o cyfrowym laboratorium, w której dzieci poznają animowanych bohaterów i pomagają im wychodzić z różnych kłopotów. Poprzez wykonywanie kolejnych zadań zdobywają wiedzę i uczą się, jakie treści można upubliczniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, jak kulturalnie zachowywać się w sieci, a także jak odróżnić treści wiarygodne od niewiarygodnych      i przestrzegać praw autorskich w internecie. Wykonywanie ćwiczeń pozwala grupie gromadzić punkty i wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy, m.in. sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne.

Wybranym szkołom Fundacja Orange udostępni zestaw materiałów, filmów animowanych i scenariuszy, aby wychowawca świetlicy mógł prowadzić zajęcia z dziećmi. Taki cykl rozpocznie się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny, a aktywności zajmą około godziny, raz w tygodniu. Nauczyciel nie musi być ekspertem do spraw technologii ani informatykiem, a świetlica nie musi być wyposażona w komputery. Zagadnienia z MegaMisji wpisują się w podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej. Fundacja przeprowadziła pilotaż projektu w 50 świetlicach w Polsce.

Fundacja Orange ma 10 lat doświadczenia w prowadzeniu projektów edukacyjnych. Przez te lata nauczyła 38 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony online i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży z całej Polski, wyposażyła w internet 3,5 tys. bibliotek publicznych i 10 tys. szkół, wspomogła 1 tys. oddziałów szpitalnych i ponad 900 organizacji w Polsce, utworzyła 77 Pracowni Orange – multimedialnych świetlic dla mieszkańców małych miejscowości. Jest jedyną fundacją wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 

Partnerami programu MegaMisja są: Fundacja HIGHLIGHT/inaczej, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Fundacja Centrum Cyfrowe i JuniorMedia.

Honorowi ambasadorowie: Magdalena Kumorek, aktorka, Grzegorz Kasdepke – autor bajek dla dzieci.

Fundacja Orange dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie, rozwija kompetencje cyfrowe młodzieży i mieszkańców małych miast i wsi. Zapewnia internet i technologie w rejonach zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. do realizacji celów społecznie użytecznych. W swoje działania angażuje 3 tys. wolontariuszy z Orange rocznie.


 

[1] Raport „Rola szkolnej świetlicy i zajęcia świetlicowe dla dzieci w opinii rodziców” – badanie ilościowe, przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie Fundacji Orange z dnia 22 marca 2016r. wśród rodziców dzieci w wieku 7-14 lat, które korzystały ze świetlicy szkolnej. N=501, metoda: CAWI


Zobacz także

Wakacje z dziadkami i dziećmi? O rety, lepiej uzbrój się cierpliwość, bo niekoniecznie musi być sielsko

Wszystkie dzieci piszą list do św. Mikołaja. A ty wiesz o co być go poprosiła? Weź udział w naszej grudniowej akcji!

„Wypalona mama” to książka dla każdej mamy, która jest przytłoczona swoim macierzyństwem. Nie jesteś z tym sama