Uroda Zdrowie

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ich ratunek

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
1 z 1

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ratunek

Fot. iStock/DKart

4. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której uszkodzone zostają mieszki włosowe, co powoduje łysienie. Nie towarzyszą temu inne objawy, poza pojawiającymi się plackami skóry bez włosów na głowie oraz wzrostem tzw. włosów wykrzyknikowych. Pojawiają się one wokół ognisk łysienia, są krótko ułamane, a ich końcówki są ciemniejsze i grubsze od nasady. Włosy odrastają zazwyczaj po około 3–6 miesiącach.

Rozwiązanie: Należy odwiedzić dermatologa, który zaleci odpowiednie dla stanu włosów postępowanie.

5. Efekt uboczny przyjmowania leków

Toksyczne działanie leku na komórki macierzy mieszka włosowego mogą powodować łysienie czasowe lub trwałe. Wiele leków (np. kardiologicznych, hormonalnych, na nadciśnienie i wiele innych) ma w skutkach ubocznych właśnie negatywne działanie na włosy.

Rozwiązanie: Lekarz prowadzący leczenie powinien rozważyć, czy odstawienie lub zamiana leku na inny jest wskazane ze względu na stan zdrowia pacjenta. Samodzielnie nie wolno modyfikować dawki leku lub go odstawiać.

6. Stres

Stres nie pozostaje bez wpływu na cały organizm, cierpi także kondycja włosów. Sytuacje stresowe powodują  zaburzenie pracy nadnerczy i produkcję hormonów, które w dużej mierze odpowiadają za kondycję włosów.

Rozwiązanie: 

Trudno jest unikać sytuacji stresowych, ale techniki relaksacyjne mogą obniżyć jego negatywny wpływ na kondycję organizmu.

źródło:  krokdozdrowia.comzdrowie.tvn.pl

PoprzedniNastępny
Uroda Zdrowie

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
1 z 1

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju

Fot. iStock / Giorgio Magini

5. Na temat wyglądu

„Daj już spokój, wyglądasz naprawdę dobrze”

Wydaje się, że tu częściej kłamią partnerzy, ale kobiety dla świętego spokoju też są w stanie przytaknąć, żeby tylko np. już wyjść z domu. Tego rodzaju zakłamania nie są groźne, co więcej, pozwalają zaoszczędzić czas na poprawki i dobry humor drugiej osoby. Czasem naprawdę lepiej ugryźć się w język i sprawić komuś wymuszoną przyjemność.

6. Kłamstwa dotyczące byłego faceta

„O kim? Prawie o nim zapomniałam”

Oficjalnie żadna z nas nie przyzna się, że np. podczas seksu zdarza się jej wspomnieć ciało byłego kochanka. I dobrze, facet nie o wszystkim musi wiedzieć, bo trudno byłoby mu docenić taką szczerość. Bezpieczniej trzymać się wersji ustalonej — były facet to przeszłość i nie ma sensu o nim wspominać.

7. Na temat umiejętności

„Masz zadatki na szefa kuchni”

Jeśli dumny mężczyzna serwuje jajecznicę pytając, czy jesteś pod wrażeniem, nawet gdy nie jesteś, pochwal jego starania. Warto z uśmiechem docenić wysiłek włożony przez mężczyznę w jego działanie, bo krytyka może go zniechęcić do kolejnych prób. Tu drobne kłamstewko nie zaszkodzi, o ile to, co robi dla ciebie, w żaden sposób nie zagraża twojemu zdrowiu i życiu.

8. Kto ma rację w publicznym sporze?

„Masz rację, nie przejmuj się tymi głupotami”

Solidarność z partnerem jest ważna i wymaga, by stanąć po jego stronie, gdy np. wszedł z kimś w konflikt. Poklepywanie go po plecach, powtarzając, że ma rację nie zawsze bywa pożądane. Szczególnie wtedy, gdy racji nie ma i brnie w kierunku argumentów, którymi zdecydowanie się wygłupi. Tu lepsze od kłamstwa będzie milczenie i szczera rozmowa sam na sam.

9. Kondycja seksualna

„Jesteś niesamowity!”

W tej materii szczerość nie zawsze jest pożądana, ale jeśli nie jest tak, jakbyś tego chciała, uczciwa rozmowa pomaga określić, czego chcecie i potrzebujecie od siebie. Powtarzanie kłamstw, że jak zawsze był cudowny, gdy ty w trakcie liczyłaś plamy na suficie, nie przybliży cię do orgazmu. Nie kłam, ale rozmawiaj z nim tak, by nie skrzywdzić jego męskiej dumy.

10. Na temat swojego wyglądu

„To tylko tusz do rzęs”

To dotyczy jedynie par, które nie mieszkają ze sobą na co dzień. To jasne, że na tym etapie związku wolisz udawać, że zawsze wyglądasz super, ale spanie w makijażu, czy ucieczka, kiedy on śpi, do łazienki, żeby się upiększyć, jest bez sensu. Nie wmawiaj mu, że jesteś boginią o każdej porze dnia i nocy, kiedyś przecież zobaczy, jak wyglądasz naprawdę bez makijażu. I raczej z tego powodu nie przestanie cię kochać.

źródło: www.powerofpositivity.com

PoprzedniNastępny
Uroda Zdrowie

Już nie razem, ale wciąż pod jednym dachem. Jak przeżyć ten trudny czas?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
28 marca 2018
1 z 1

Już nie razem, ale wciąż pod jednym dachem. Jak przeżyć ten trudny czas?

Wiele kobiet znajduje się w podobnej sytuacji z różnych powodów. Czasem najzwyczajniej nie mają gdzie pójść, czasem trochę trwa znalezienie mieszkania do wynajęcia, trzeba odłożyć pieniądze, poczekać. Jak przetrwać ten trudny okres? Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość, zachować resztki godności i zrobić co się da, by nie zamienić czterech kątów w pole bitwy. Choćby nie wiem jak było to trudne, nie można dać się sprowokować do kłótni. Okazywanie szacunku drugiej osobie z pewnością nie będzie łatwym zadaniem.

Spróbuj zastosować się do tych kilku rad, powinno być nieco łatwiej:

Zachowuj się normalnie

Nie chodź na paluszkach, nie kombinuj, nie schodź mu z oczu. Zachowuj się tak, jak zwykle. Nie prowokuj awantur, nie czepiaj się. Traktuj go neutralnie, ale staraj się by twoje życie codzienne wróciło do normy.

Spotykaj się ze znajomymi

Nie musisz siedzieć w domu i się zadręczać. Im częściej będziesz wychodzić, tym lepiej. Uważaj, jeszcze-mąż może cię szpiegować i zadawać różne pytania. Staraj się ograniczać wiadomości do minimum.

Zrozum, że on też ma prawo żyć

Tak jak i ty, on również musi wrócić do normalności. Może być tak, że zacznie z kimś się spotykać, żeby zrobić ci na złość. Nie przejmuj się, jeśli zacznie sprowadzać do domu jakieś panienki. Te normalne natychmiast uciekną, jak zobaczą, że mieszka z żoną.

Ustalcie zasady…

…i najlepiej zapiszcie je na kartce. Kto kiedy korzysta z łazienki. Gdzie kto trzyma swoje rzeczy. Gdzie kto śpi. Podzielcie się półkami w lodówce, ustalcie co z gotowaniem i sprzątaniem. Podzielcie się rachunkami. Teraz jesteście współlokatorami. Jeśli on nie będzie przestrzegał zasad, nie rób nic za niego.

I najważniejsze!

Jeśli macie dzieci, wyjaśnijcie im, że się rozstajecie i powiedzcie, że przez jakiś czas będziecie musieli mieszkać pod jednym dachem. Trzymajcie wspólny front w kwestii ich wychowania, nie awanturujcie się, nie kłóćcie i nie wykorzystuje ich w swoich gierkach. Ta sytuacja jest dla nich już i tak wystarczająco trudno.

Pamiętaj, im szybciej zamieszkacie oddzielnie, tym lepiej. Życie w takich warunkach jest bardzo męczące i wyniszczające. Trzeba wznieść się na wyżyny, by zachować spokój i okazywać sobie szacunek. Niezależnie od tego, w jaki sposób zachowuje się jeszcze-mąż, ty nie daj się sprowokować. Już niebawem będziesz dumna, że dałaś radę.

Na podstawie: LovePanky

 

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Detoks przed odchudzaniem. Jak go skutecznie przeprowadzić?

Detoks przed odchudzaniem. Jak go skutecznie przeprowadzić?

dlaczego przed okresem puchniesz jak balon

Dlaczego przed okresem puchniesz jak balon?

9 powodów, by zacząć pić sok aloesowy. Możesz zrobić go sama