4. Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której uszkodzone zostają mieszki włosowe, co powoduje łysienie. Nie towarzyszą temu inne objawy, poza pojawiającymi się plackami skóry bez włosów na głowie oraz wzrostem tzw. włosów wykrzyknikowych. Pojawiają się one wokół ognisk łysienia, są krótko ułamane, a ich końcówki są ciemniejsze i grubsze od nasady. Włosy odrastają zazwyczaj po około 3–6 miesiącach.
Rozwiązanie: Należy odwiedzić dermatologa, który zaleci odpowiednie dla stanu włosów postępowanie.
5. Efekt uboczny przyjmowania leków
Toksyczne działanie leku na komórki macierzy mieszka włosowego mogą powodować łysienie czasowe lub trwałe. Wiele leków (np. kardiologicznych, hormonalnych, na nadciśnienie i wiele innych) ma w skutkach ubocznych właśnie negatywne działanie na włosy.
Rozwiązanie: Lekarz prowadzący leczenie powinien rozważyć, czy odstawienie lub zamiana leku na inny jest wskazane ze względu na stan zdrowia pacjenta. Samodzielnie nie wolno modyfikować dawki leku lub go odstawiać.
6. Stres
Stres nie pozostaje bez wpływu na cały organizm, cierpi także kondycja włosów. Sytuacje stresowe powodują zaburzenie pracy nadnerczy i produkcję hormonów, które w dużej mierze odpowiadają za kondycję włosów.
Rozwiązanie:
Trudno jest unikać sytuacji stresowych, ale techniki relaksacyjne mogą obniżyć jego negatywny wpływ na kondycję organizmu.
źródło: krokdozdrowia.com, zdrowie.tvn.pl