Zdrowie

6 objawów raka jamy ustnej, które mogą być mylące

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
1 z 1

6 objawów raka jamy ustnej, które mogą być mylące

Fot. iStock/yacobchuk

3. Niewyjaśnione luzy w zębach lub niegojące się rany po ich usunięciu

Najczęściej winę zrzuca się na problemy stomatologiczne, jednak gdy towarzyszy temu szczękościsk, nadmierna produkcja śliny, przykry zapach z ust, jest to wysoce niepokojące i wymaga konsultacji lekarskiej.

4. Drętwienie lub dziwne uczucie na wardze lub języku

Zmiany na języku czy wargach są traktowane bardzo pobłażliwie i budzą żadnych podejrzeń. Przyczyna może być błaha, taka jak niedobór witaminy B 12 lub minerałów, ale mogą to być również zaburzenia neurologiczne i właśnie nowotwór.

5. Białe lub czerwone plamy na wyściółce jamy ustnej lub języka

Pierwsze objawy mogą przypominać zwykłe zakażenie błony śluzowej, które są ignorowane lub leczone nieskutecznie preparatami dostępnymi w aptece.

6. Zmiany w mowie

Takie jak seplenienie, zniekształcona mowa, to oznaka zaawansowania choroby, rozrostu i ucisku guza na tkanki.

Każdą zmianę w jamie ustnej, która towarzyszy dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować ze specjalistą.

źródło:  www.womanandhome.comonkologia.mp.pl, www.medonet.pl

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Mówią, że jestem zimną suką. Uwielbiam to

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
26 kwietnia 2018
1 z 1

Mówią, że jestem zimną suką. Uwielbiam to

Fot. iStock/stock_colors

Zgadza się, nie mam męża. Ale nie dlatego, że „żaden mnie nie chciał”. Ja po prostu nie jestem typem kobiety, obok której musi pałętać się jakiś ogon. Która nie potrafi żyć bez opieki i wsparcia mężczyzny. Która pierwszego lepszego błaga, żeby klęknął z pierścionkiem zaręczynowym. Nie, ja cenię sobie niezależność, dobrą zabawę i udany seks. Wiem, czym jest miłość i czekam na nią. Na ślub zdecyduję się jednak dopiero z facetem, do którego faktycznie tę miłość poczuję. Żal patrzeć na te wszystkie nieszczęśliwe kobiety, które wyszły za swoich mężów bez głębszego przemyślenia sprawy, nie zabezpieczyły się finansowo, a potem jeszcze narodziły im dzieci. Idealny przepis na zniszczenie sobie życia i totalne uzależnienie od Jaśnie Pana.

Koleżanki, znajome, współpracownice, żony moich kolegów! Możecie mnie nie lubić. Możecie mnie obgadywać. Ale wszystkie wiemy jedno – pojawia się nutka zazdrości, kiedy na mnie patrzycie. Zastanawiacie się, czy takie podejście do życia i facetów nie jest lepsze. Porównujecie, co osiągnęłyście wy, a co osiągnęłam ja. Wiem, marniutko ten bilans się prezentuje.

Możecie wbijać się w te swoje garsonki i szpileczki, malować usta i doczepiać te zalotne rzęsy, ale niewiele Wam to da. Dalej będziecie mamuśkami, które po przyjściu z pracy toną w syfie. Jutro znowu spóźnicie się do pracy. Znowu zobaczycie mnie na korytarzu i przez głowę przejdzie wam: „O nie, ta suka już jest w biurze?”. Niestety, jak się ma miękkie serce, to trzeba mieć twardą dupę. Takich rzeczy człowiek uczy się już w dzieciństwie.

Przyjdzie odpowiedni moment, w którym wspomnę o tym, co usłyszałam w toalecie. Już nie mogę się doczekać jej miny. Szach mat!

PoprzedniNastępny
Zdrowie

3 znaki zodiaku, o których wiadomo, że są wysoce inteligentne

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2018
1 z 3

Skorpion

Fot. iStock / Artemisia1508

Osoby spod tego tajemniczego i pełnego temperamentu znaku zodiaku są również niezwykle inteligentne. Wiąże się to z umiejętnością przewidywania, bystrym osądem sytuacji i przebiegłością, która sprawia, że trudno jest podejść Skorpiona. Osoby spod tego znaku są również bardzo pamiętliwe, skupiają się na szczegółach, których nikt inny nie zauważa. Doskonale rozumieją otaczający ich świat i potrafią korzystać z jego dobrodziejstw. mają wyjątkową intuicję, więc są zawsze świadomi tego, ile są warci, jakie są ich mocne i słabe strony.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Rezonans magnetyczny piersi – co to za badanie?

Lubisz prosecco? Oto dlaczego powinnaś z niego zrezygnować

Olej palmowy – tanie zło. O jego zgubnych skutkach dla ekosystemu i zdrowia