Go to content

Żyjesz tylko raz, ale jeśli robisz to dobrze – wystarczy! Nie bój się robić dla siebie tych 10 rzeczy

nie bój się, odwagi - kobieta w słonecznikach
fot. Andre Furtado/Pexels

Absolutnie musisz stawiać czoła trudnościom, to da ci szczęście na dłuższą metę. Ponieważ to właśnie trudności budują cię i zmieniają twoje życie. Stanowią różnicę między istnieniem a życiem, między poznaniem ścieżki a kroczeniem nią, między życiem pustych obietnic a życiem wypełnionym możliwościami i postępem. Nie bój się.

Nie bój się akceptować i doceniać zmian w życiu

Nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś rok, miesiąc lub tydzień temu. Cały czas się rozwijasz. Doświadczenia się nie kończą. Takie jest życie. Są w naszym życiu rzeczy, których nie powinno już w nim być. Czasem zmiany, których nie chcemy, są tymi, których właśnie potrzebujemy. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy struchlejesz ze strachu, kiedy zaskoczy cię los. Rozwój bywa bolesny, ale dużo bardziej boli tkwienie w miejscu, w którym nie powinnaś być.

Najważniejsze jest to, że nie możesz sięgnąć po nic nowego, jeśli trzymasz się tego, co było wczoraj. Możesz myśleć, że trzymanie się (czegoś) czyni cię silną, ale często to puszczanie i zaczynanie od nowa naprawdę buduje twoją wewnętrzną siłę.

Nie bój się zaufać sobie

Być może nie jesteś jeszcze tam, gdzie chcesz być, ale przebyłaś też długą drogę od miejsca, w którym byłaś kiedyś. Doceń, jak daleko zaszłaś. Wiele przeszłaś, ale też bardzo się rozwinęłaś. Pochwal sama siebie za swoją siłę i odporność. Masz dobry powód, by wierzyć, że możesz zaufać sobie w przyszłości, nie dlatego, że zawsze dokonywałaś właściwych wyborów, ale dlatego, że przetrwałaś i wyrosłaś z tych złych. Dobre rzeczy wymagają czasu, a ty je osiągasz.

Nie bój się żyć swoją prawdą

Mów sobie: „Jestem WYSTARCZAJĄCA” za każdym razem, gdy zaczniesz czuć inaczej. Zaakceptuj swoje wady. Przyznaj się do błędów. Nie ukrywaj się i nie kłam. Błędy ci nie zaszkodzą. Nie dostaniesz kary za prawdę. Za to za zaprzeczanie i tuszowanie już tak. Silni są ludzie wrażliwi, słabi – kłamcy. Przypominaj sobie, że jesteś SOBĄ z jakiegoś powodu. Słuchaj własnego wewnętrznego głosu. Pilnuj własnego interesu. Trzymaj swoje najlepsze życzenia i największe pragnienia blisko serca i poświęć im czas każdego dnia. Nie bój się czasami być sama i nie bój się tym cieszyć. I nie pozwól, aby czyjaś ignorancja, dramat lub negatywność cię wykoleiły.

Nie bój się tworzyć codziennej rutyny, która jest odpowiednia dla CIEBIE

Jeśli twoje życie ma cokolwiek znaczyć, musisz przeżyć je sama. Musisz wybrać ścieżkę, która wydaje się właściwa dla CIEBIE, a nie tę, która po prostu wygląda dobrze dla wszystkich innych. Zawsze lepiej jest być na dole drabiny, na którą chcesz się wspiąć, niż na szczycie tej, na którą się nie wspinasz. Więc nie czekaj, aż znajdziesz się w połowie drogi po niewłaściwej drabinie, aby posłuchać swojej intuicji. Każdego ranka zadawaj sobie pytanie, co jest naprawdę ważne, a następnie znajdź odwagę, mądrość i siłę woli, aby zbudować swój dzień wokół tej odpowiedzi. W końcu nie liczy się to, co mówisz, ale to, jak spędzasz czas. Jeśli chcesz coś zrobić, znajdziesz sposób… Jeśli tego nie zrobisz, znajdziesz wymówkę.

Nie bój się powiedzieć „nie” niepotrzebnym obowiązkom

W tak głośnym i chaotycznym świecie musisz zrobić miejsce na to, co ważne. Oznacza to przycinanie nieistotnych zobowiązań. Bez straconego czasu, bez puchu, bez żalu. Cechą osoby odnoszącej sukcesy i spokojnej jest umiejętność odłożenia na bok „mniej ważnych” rzeczy, aby najpierw osiągnąć te istotne. Kiedy masz jasność co do swoich priorytetów, możesz bezboleśnie ułożyć je we właściwej kolejności i odrzucić działania i zobowiązania, które nie wspierają tych na szczycie listy.

Nie bój się dać sobie przestrzeni mentalnej i emocjonalnej

Zamartwianie się nie usuwa jutrzejszych kłopotów, za to odbiera dzisiejszy spokój i potencjał. Przestań nadmiernie myśleć o wszystkim. Życie jest po prostu zbyt krótkie. Twoje największe ograniczenia to te, które wymyślasz sama. Największymi przyczynami twojego nieszczęścia są fałszywe przekonania, których nie chcesz odpuścić. Jesteś zdolna robić znacznie więcej, niż często myślisz, wyobrażasz sobie, robisz. Ale z czasem stopniowo staniesz się tym, o czym zwykle kontemplujesz, więc oczyść swój umysł i pozwól, aby twoje nadzieje, a nie twoje lęki, kształtowały twoją przyszłość. Jak? Medytuj. Biegaj. Oddychaj. Pisz dziennik. Znajdź miejsce… aby uwolnić swój umysł.

Nie bój się znaleźć więcej czasu na właściwe relacje

Nie każdy doceni to, co dla niego robisz. Musisz dowiedzieć się, kto jest wart twojej uwagi, a kto po prostu cię wykorzystuje. Jeśli twój czas i energia są marnowane na niewłaściwe relacje lub na zbyt wiele działań, które zmuszają cię do zaniedbania dobrych relacji, możesz z tym skończyć. Tkwisz w żmudnym cyklu przelotnych przyjaźni, powierzchownych romansów, które są tak ekscytujące, jak bezsensowne, i ogólnego poczucia zastanawiania się, dlaczego zawsze wydajesz się gonić za uczuciem.

Wybierz siebie, zamiast zadowalać się tym, którzy traktują cię jak kogoś zwykłego. TY na pewno zwykła nie jesteś. Nigdy nie zadowalaj się byciem czyjąś opcją, gdy masz potencjał, aby być czyimś priorytetem. Jesteś sumą ludzi, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Jeśli zbyt często przebywasz z niewłaściwymi ludźmi, sprowadzą cię na ziemię. Ale jeśli trzymasz się z odpowiednimi ludźmi, pomogą ci dorosnąć do twojego najlepszego ja.

Nie bój się uczyć nowych rzeczy

Jak powiedział kiedyś Mahatma Gandhi: „Żyj tak, jakbyś miał jutro umrzeć. Uczcie się tak, jakbyście mieli żyć wiecznie”. Życie jest książką, a ci, którzy się nie kształcą, czytają tylko kilka stron. Kiedy wiesz lepiej, żyjesz lepiej. I pamiętaj, że każda edukacja jest samokształceniem. Nie ma znaczenia, czy siedzisz w klasie uniwersyteckiej, czy w kawiarni. Nie uczymy się niczego, czego nie chcemy się nauczyć. Ci z nas, którzy poświęcają czas i inicjatywę, aby zdobywać wiedzę, są jedynymi, którzy zdobywają prawdziwe wykształcenie na tym świecie. Spójrz na każdego powszechnie uznanego naukowca, przedsiębiorcę lub postać historyczną, o której możesz pomyśleć. Formalna edukacja czy nie, przekonasz się, że on lub ona jest produktem ciągłego samokształcenia.

Nie bój się odkrywać swoich marzeń

Istnieją tysiące ludzi, którzy żyją całe życie na domyślnych ustawieniach, nigdy nie zdając sobie sprawy, że mogą zmienić wszystko. Nie zadowalaj się domyślnymi ustawieniami w życiu. Nie chowaj się za niezdecydowaniem lub lenistwem. Znajdź swoje miłości, talenty i pasje!

Zbyt wielu ludzi śni i marzy tylko w nocy w ciszy własnych umysłów, a potem budzi się, aby odkryć, że to wszystko było iluzją i przed nimi szara rzeczywistość. Nie bądź jednym z nich. Śnij też za dnia. Bądź jedną z osób, które marzą z szeroko otwartymi oczami i pracują nad spełnieniem niektórych z nich. Po prostu rób swoje z pasją, pokorą i uczciwością. W ten sposób spełnia się marzenia.

Nie bój się osądów innych ludzi

Najwspanialszych i najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu nie można zobaczyć ani dotknąć. Muszą być odczuwane sercem od wewnątrz na zewnątrz. Nie ma nic bardziej inspirującego niż złożoność i piękno ludzkich, szczerych uczuć. Niestety, wielu ludzi pozwala, aby strach przed osądem ich znieczulił i uciszył. Ich najgłębsze myśli i uczucia często pozostają niewypowiedziane, a zatem ledwo zrozumiane.

NIE pozwól ludziom unieważnić lub zminimalizować tego, jak się czujesz. Jeśli coś czujesz, czujesz to i jest to dla ciebie prawdziwe. Nic, co ktoś mówi, nie ma mocy, aby to unieważnić, nigdy. Nikt inny nie jest tobą i nie widzi życia twoimi oczami. Nikt inny nie przeżył twoich dokładnych doświadczeń. Tak więc nikt inny nie ma prawa dyktować ani osądzać, jak się czujesz. Twoje uczucia są ważne. Nigdy nie pozwól, aby ktokolwiek lub jakiekolwiek okoliczności doprowadziły cię do przekonania, że jest inaczej.

*Cytat z tytułu to słowa Mae West.