Go to content

10 życiowych wyborów, których nie będziesz żałowała za 10 lat

7 rzeczy, których NIE musisz robić, żeby być szczęśliwą
Fot. iStock

Nie żałuję tego, co zrobiłem. Żałuję rzeczy, których nie zrobiłem, kiedy miałem okazję” – znamy te słowa Trevora Noah. W końcu, bardziej niż czegokolwiek innego, żałujemy szans, których nie wykorzystaliśmy, związków, których zbyt się baliśmy, decyzji, których nie podjęliśmy…Wielka szansa, z której nie skorzystałaś,przyjaciel, do którego nigdy nie dzwoniłaś, słowa, których nie wypowiedziałaś.Pomyśl o tym…

Nadszedł czas, aby jak najlepiej wykorzystać każdy dzień. Oto kilka pomysłów na początek – dziesięć rzeczy, które możesz zacząć robić teraz, a których nie będziesz żałowała za 10 lat:

Zdefiniuj to, kochasz i zdobądź to

Jeśli spędzisz życie próbując zdefiniować siebie przez to, co kocha ktoś inny, będziesz nieszczęśliwa. Próbuj różnych rzeczy – próbuj wszystkiego. Badaj. Zobacz, co sprawia, że słyszysz muzykę w duszy, co sprawia, że twoje serce rośnie, a następnie – zrób to. Dowiedz się wszystkiego na ten temat. Znajdź ludzi, którzy też to kochają. Jeśli tracisz czas udając, że coś lubisz tylko dlatego, że robią to ludzie, których uważasz za „fajnych”, to skończysz z niewłaściwymi ludźmi i w niewłaściwych dla siebie okolicznościach. Bądź prawdziwa w tym,co kochasz i bądź sobą, a będziesz naprawdę szczęśliwa.

Żyj własną ideą swojego życia, każdego dnia

Pracując nad punktem #1, nieuchronnie spotkasz ludzi, którzy będą chcieli pokierować cię inaczej – w swoim kierunku. Pamiętaj tylko, że to, co jest dobre dla nich, może być złe dla ciebie. I odwrotnie. Prawda jest taka, że świat nie jest taki, jaki jest, ale taki, jakim go widzimy. I wszyscy widzimy go inaczej. Jeśli będziesz nieszczęśliwa, ponieważ zamiast siebie słuchałaś krytyka – rówieśnika lub pseudoguru na YouTube, który mówi ci, jak żyć, to nie masz nikogo oprócz siebie, kogo możesz za to winić. Najmądrzejszym i najodważniejszym aktem jest po prostu słuchanie własnej intuicji.

Budź się każdego ranka i rób WŁAŚCIWE rzeczy

Świat nie jest ci winien życia. Ty jesteś winna światu życie. Więc przestań marzyć i zacznij ROBIĆ. Zbuduj twardy kręgosłup, a nie lichą kość. Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie – przejmij kontrolę. Jesteś ważna. Jest już za późno, aby usiąść i czekaći. Kiedyś jest teraz; Kimś, kogo świat potrzebuje, jesteś TY. Skup się na byciu produktywną, a nie na byciu zajętą.

Odłóż smartfon i bądź bardziej obecna

Czy jest coś gorszego niż dotarcie gdzieś i nie uświadomienie sobie, jak się tam dostałaś? Jeszcze gorsze jest uświadomienie sobie, jak wspaniałe jest coś po tym, jak to już przeminie. Życie tu i teraz jest podstawowym pojęciem, ale jak w przypadku większości prostych rzeczy, często znajdujemy sposób, aby je skomplikować. Ale nie ma nic skomplikowanego w uczeniu się doceniania i zauważania życia takim, jakie się dzieje. Nie ma nic skomplikowanego w byciu obecnym. I tak nie będziesz pamiętać fajnego zdjęcia na Instagramie, które widziałaś na swoim kanale. Będziesz jednak chciała zapamiętać rozmowy, które odbyłaś i historie, które przeżyłaś.

Praktykuj życzliwość

Życzliwość jest zawsze najlepszą odpowiedzią na każdą sytuację. Kiedy się zestarzejesz i spojrzysz wstecz na swoje życie, nieuchronnie zapomnisz o wielu rzeczach, które wydawały się tak ważne, gdy byłaś młoda. Prawdopodobnie nie będziesz pamiętać, jaka była twoja średnia w liceum. Spojrzysz na swoich starych kolegów na Facebooku lub Instagramie (lub innej sieci społecznościowej, kto wie, co nas jeszcze czeka) i zastanowisz się, co ty właściwie widziałaś w tym Pawle. A najtrudniej będzie ci przypomnieć sobie, dlaczego pozwalasz niektórym ludziom z przeszłości czerpać z ciebie to, co najlepsze. Ale nigdy nie zapomnisz ludzi, którzy byli naprawdę dobrzy – tych, którzy pomagali, gdy zostałaś zraniony i którzy kochali cię nawet wtedy, gdy czułaś się niegodna miłości. Bądź tą osobą dla innych tak często, jak to możliwe.

Kochaj przede wszystkim siebie

Najprawdopodobniej pierwszą osobą, która wpadła ci w oko, nie był „ten jedyny”. A drugi, trzeci czy czwarty prawdopodobnie też nie. Wiesz dlaczego? To dlatego, że to TY jesteś tym jedynym! Miłość nie jest czymś, co ktoś inny może ci dać. To już jest w tobie. To ta święta część każdego z nas czyni nas ludźmi. A niektóre z najlepszych chwil w życiu są wtedy, gdy naprawdę łączysz się z kimś innym i dzielisz się z nim miłością, którą już masz w sobie. Ale nigdy nie zapomnij najpierw pokochać siebie. Kiedy zaczynasz od kochania i szanowania siebie, dawanie miłości innym ludziom stanie się łatwiejsze. Pamiętaj tylko, aby zakochać się również we własnym życiu, ponieważ nikt inny nie może tego zrobić za ciebie.

Pracuj trochę mniej i spędzaj trochę więcej czasu z ludźmi, których kochasz

Słyszałaś powiedzenie: „Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo”. Cóż, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, cieszenie się zabawą z psem, obserwowanie uśmiechu syna, przeżywanie intymnych i serdecznych chwil ze swoją drugą połówką… Ten czas jest cenny i bezcenny. Nie daj się złapać w wyścig szczurów. Upraszczając swój styl życia i dokonując świadomych wyborów, możesz żyć za mniej, a tym samym pracować mniej godzin i cieszyć się tym, co naprawdę ważne. 

Powiedz, co chcesz powiedzieć

Mów głośno. Nie ukrywaj swoich myśli i uczuć, zwłaszcza gdy możesz coś zmienić. Bądź odważna. Powiedz, co trzeba powiedzieć. Wiele osób tłumi swoje uczucia, aby zachować spokój lub chronić się przed potencjalnym odrzuceniem. W rezultacie zadowalają się przeciętną egzystencją i nigdy nie stają się tym, kim są w stanie się stać. Co gorsza, u wielu z tych osób rozwijają się choroby związane z goryczą i urazą, które w rezultacie noszą. Nie bądź jedną z nich. Serca są często łamane przez słowa niewypowiedziane.

Zostaw toksyczne relacje

Zasługujesz na szacunek. Zasługujesz na to od swojej rodziny, przyjaciół, współpracowników – od wszystkich w twoim życiu. Najlepszym sposobem na uzyskanie szacunku od innych jest rozpoczęcie od szanowania siebie. Mów wyraźnie i trzymaj głowę do góry. Stań w obronie tego, w co wierzysz. Dokonuj wyborów, z którymi czujesz się dobrze. A jeśli ktoś w twoim życiu okazuje brak szacunku, zwróć mu na to uwagę. Jeśli się nie zmieni, musisz ograniczyć ilość czasu i wpływu, jaki ma na twoje życie. Potrzebujemy ludzi, którzy rzucają ci wyzwanie i nie zgadzają się z nami, abyśmy mogli zobaczyć rzeczy z nowej perspektywy. Nie musimy być jednak nieustannie niszczeni przez toksycznych ludzi, którzy nas nie szanują. Opuszczenie długotrwałego związku może być trudne, nawet jeśli nasza wewnętrzna mądrość mówi nam, że nadszedł czas, aby odpuścić. Ale nie popełnij błędu, wszystkie nieudane związki bolą, ale dystansowanie się od toksycznego związku jest zyskiem, a nie stratą.

Puść tych, którzy już odeszli

Będziesz mijała się z wieloma ludźmi w swoim życiu. Będziesz miała pierwsze pocałunki, które poczujesz aż do palców u stóp i pomyślisz „O mój Boże, kocham go”, ale tak naprawdę okaże się, że kochałeś ten pocałunek. Spotkasz przyjaciela, którego myślisz, że będziesz znała na zawsze, ale potem coś się zmieni i pójdziecie swoimi drogami. Będziesz odkrywać różne części swojego życia z różnymi ludźmi. I nie zawsze będą oni na zawsze, ale nic w tym złego. Życie to seria historii, a sposób, w jaki nasze historie się przecinają, jest niezwykły. Czasami ludzie są w naszym życiu dla jednej konkretnej sprawy. Czasami są to tylko krótki rozdział lub dwa. Potrzeba odważnej osoby, aby wiedzieć, kiedy ten rozdział się kończy, a następnie przewrócić stronę. Bądź odważna. Każde „pożegnanie”, które przeżywasz w życiu, ustawia cię na jeszcze lepsze „cześć”.