Go to content

7 przypominajek na czas, kiedy czujesz się przytłoczona

Zmęczona kobieta z tatuażami, przytłoczona
fot. Keenan constance/Pexels

Codzienność potrafi dać nam w kość. Praca, dzieci, związki, ogólna sytuacja geopolityczna. Wszystko to sprawia, że mamy momenty, kiedy czujemy się po prostu przytłoczone. Czujemy, że to już za dużo. Że nie dajemy rady. Że się nie nadajemy. Że nie wiemy, nie umiemy, zarobione jesteśmy. Stop! Kiedy następny razem się tak poczujesz i postanowisz się tym uczuciem jeszcze bardziej zdołować, przypomnij sobie że:

  1. Byłaś już wcześniej w podobnym stanie. I przeszłaś przez to. Może nie było to łatwe, ale udało ci się. I to byłaś stara ty, która nie była uzbrojona w tyle mądrości i doświadczenia, co teraz. Nawet jeśli możesz czuć, że świat cię przytłacza, możesz przez to przejść, tak jak przeszłaś przez wszystko inne w przeszłości.
  2. To OK, jeśli nie zawsze radzisz sobie dobrze. Siła to nie udawanie, że wszystko jest w porządku, kiedy tak nie jest. Siła nie oznacza żonglowania dwudziestoma różnymi rzeczami naraz, z lęku przed rozczarowaniem (siebie lub kogoś). Prawdziwa siła wymaga uczciwości wobec siebie. W porządku jest przyznać, kiedy walczysz i nie wiesz, czy wygrasz. Nie jesteś nadczłowiekiem.
  3. Nie możesz pokonać wszystkich swoich problemów naraz. Musisz robić wszystko krok po kroku, dzień po dniu, minuta po minucie. Nawet jeśli martwisz się o wszystkie rzeczy, które musisz zrobić do końca tygodnia, nie ma takiej możliwości, że wszystkie załatwisz od razu. Podziel swoje zadania na łatwe do opanowania części. Opracuj plan. A potem pracuj nad tym, nad czym akurat możesz, nie martwiąc się o wszystkie rzeczy, którym nie poświęcasz czasu w tym momencie. Bądź z siebie dumna za każdym razem, gdy zrealizujesz najdrobniejszy nawet cel.
  4. Nie jesteś jedyna, która czuje się w ten sposób. Wielu ludzi walczy, nawet ludzie, których znasz, nawet ludzie, którzy wyglądają na „idealnych” pod każdym względem. Nigdy nie myśl, że coś jest z tobą nie tak lub że wszyscy inni są w stanie poradzić sobie z życiem lepiej niż ty.
  5. Możesz zrobić sobie przerwę na zdrowie psychiczne. Możesz się zrelaksować, gdy czujesz się przytłoczona światem. Możesz wziąć kilka godzin, dni, a nawet tygodni przerwy od swoich obowiązków. Jeśli czujesz, że się wypalasz, musisz coś z tym zrobić. Zbyt ciężka praca doprowadzi do kłopotów. Nie chcesz się przecież wyczerpać. Musisz traktować siebie z życzliwością.
  6. Jedyną osobą, którą musisz zadowolić, jesteś ty sama. Nie jest samolubnym robienie tego, co jest dla siebie najlepsze. Jeśli zawsze biegasz, próbując zadowolić innych ludzi, nie będziesz miała czasu dla siebie. Możesz zdecydować, jaką ścieżkę wybrać i powinnaś wybrać tę, która czyni cię najszczęśliwszym.
  7. Płacz może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. Nie tłum emocji. Jeśli masz ochotę płakać, pozwól sobie na to. Uwolnij te emocje, zanim cię rozerwą. Nie ma nic złego w wylewaniu łez.