Go to content

Wcale nie kochają bezwarunkowo i nie są „zen”. 6 mitów o psiej psychice

fot. SeventyFour/iStock

Ludzie udomowili go kilka tysięcy lat temu. Towarzyszy nam w życiowych potyczkach częściej niż partner, a o tym jak z nim postępować napisano miliony poradników. Psa nazywamy najlepszym przyjacielem człowieka i wierzymy w wyjątkowo głęboką więź łączącą tych dwoje. I w kilka mitów na temat tego niezwykłego zwierzęcia. Co nie jest prawdą?

6 mitów o psiej psychice

1. Psy nie wykazują dominacji

Wszystkie zwierzęta – w tym ludzie – wykazują dominację, fundamentalny aspekt zachowań społecznych.

2. Psy wykazują dominację i musimy je zdominować, aby uzyskać pożądane zachowanie

Niektórzy ludzie mylą pojęcie dominacji z agresją lub zastraszaniem. Wydaje im się, że żeby  „zdominować” psa, mogą złapać go za kark, rzucić na ziemię i nakrzyczeć na niego. Jest to okrutne i nieefektywne. Metody szkoleniowe polegające na zastraszaniu, strachu i karach są naukowo nieuzasadnione, niepotrzebne i nieetyczne.

3. Psy czują się winne, gdy niszczą nasze drogie buty.

Jeśli chodzi o psy i poczucie winy, to sprawa wcale nie wygląda tak, jak nam się wydaje, gdy oglądamy śmieszne filmy na YouTubie. Psi behawiorysta, Mark Bekoff uważa, że przekonanie, że psy się wstydzą wynika z naszej nieumiejętności odczytywania psich komunikatów. Póki co nie ma na to jednoznacznych dowodów.

4. Psy żyją teraźniejszością

Lubimy myśleć, że psy są „zen” – szczęśliwe z tu i teraz, i nie niepokoją się, tym, co wydarzyło się wczoraj, albo co może się wydarzyć jutro. Tak czy inaczej, nie jest to prawda. Z wielu badań wiemy, że psy przewidują i planują przyszłość, a także mają przemyślenia i wspomnienia z przeszłości.

5. Psy kochają nas bezwarunkowo

Wydaje nam się, że nasze psy kochają nas bez względu na to, kim jesteśmy, co robimy lub jak je traktujemy. Prawda jest inna: psy stawiają w miłości warunki , tak jak my.

6. Nie powinnaś przytulać psa

Naukowcy już dawno stwierdzili, że przytulanie psów sprawia, że ​​czują się niekomfortowo. To po części prawda: niektóre z nich nie lubią być przytulane, inne pragną takiej bliskości. Jeśli więc twój pies nie jest typem „przylepy”, powinnaś uszanować jego osobistą przestrzeń i znajdować inne sposoby na okazanie mu miłości.


Na podstawie: psychologytoday.com