Lifestyle

Jest tylko jedno pytanie, które chciałaby ci zadać przyszła TY. Czy potrafisz na nie odpowiedzieć?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 kwietnia 2018
fot. Youngoldman/iStock
Następny

Jakie były twoje noworoczne postanowienia? Udało się chociaż zacząć? A te z zeszłego roku, urodzin, wakacji czy wiosny? Chciałeś zadbać o zdrowie, bliskich i wreszcie znaleźć czas dla siebie. Wychodzić na długie spacery z psem i reszcie kupić rower. Zarezerwować bilety na podróż życia i wpłacić stówkę na schronisko dla zwierząt.

A  może pamiętasz, którąś z tych chwil, kiedy obiecywałeś sobie, że starczy ci:

  • sił,
  • odwagi,
  • determinacji,
  • miłości,
  • czasu…

Miliony postanowień, miliony upadków, skreśleń i zmian – czasem tych dobrych, częściej jednak gumowanie w pamięci zbyt trudnego zobowiązania przed samym sobą.

Zanim więc po raz kolejny rozłożysz ręce albo udasz, że przecież wcale ci to nie jest potrzebne, odpowiedz sobie tylko na jedno pytanie. Pytanie, które chciałby ci zadać Ty z przyszłości.

Lifestyle

Odmień swoje życie. 5 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w weekend

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
1 kwietnia 2018
Następny

Pewnie wydaje ci się, że ludzie sukcesu harują 24/h na dobę? Że trudno ich oderwać od komputera, non stop biegają ze słuchawką bluetooth, zawieszoną na uchu i mają zszargane nerwy. Nie mają życia osobistego, nigdy nie ma ich na rodzinnych uroczystościach, a w weekendy siedzą nad papierami lub chodzą na nudne, biznesowe kolacje? Jesteś w błędzie.

Ludzie, którzy osiągają sukcesy doskonale wiedzą, jak ważny jest spokój ducha i dobra kondycja psychiczna. Żeby osiągnąć ten stan, trzeba odpoczywać. Tylko tak można mieć trzeźwy umysł, by podejmować trudne, często ryzykowne decyzje i pracować na wysokich obrotach. Kluczowe jest więc nie to ILE pracujemy, a JAK pracujemy. Chodzi o to, żeby robić to maksymalnie efektywnie. Bardzo ważne jest więc umiejętne gospodarowanie czasem. Doba ludzi sukcesu trwa dokładnie tyle samo, co innych osób – 24 godziny. Tydzień również trwa tyle samo – 7 dni. Dni roboczych jest 5, a wolnych 2. Te ostatnie na różnych etapach życia mogą się lekko zmieniać – weekendy mogą trwać dłużej. Nawet jeśli ty możesz pozwolić sobie wyłącznie na 1 dzień wolny, musisz wiedzieć, jak go zaplanować, by wrócić później do swoich codziennych obowiązków pełna energii.

Oto 5 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w weekend:

Wyłączają telefon

Naprawdę świat się nie zawali, jeśli to zrobisz. Szczególnie, jeśli najbliższe ci osoby spędzają ten czas razem z tobą. Nie musisz się obawiać, że ktoś będzie próbował się do ciebie dobić, a ty go zawiedziesz. Spróbuj najpierw wyłączyć telefon chociaż na 1 dzień. Co się stanie? Zauważysz, jak wiele masz czasu dla swoich bliskich, a także dla rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Zniknie potrzeba ciągłego sprawdzania powiadomień, dzwonek nie będzie cię rozpraszał. Uwierz, to wspaniały, błogi stan.

Korzystają z różnych atrakcji

Myśląc o wymarzonym weekendzie, masz przed oczami kanapę, koc i telewizor? Wyobrażasz sobie, że zalegasz w tym barłogu przez dwa dni i w ten sposób odpoczywasz? Taka wizja może być kusząca, jednak ma ukryte wady. Prowadzi o złego samopoczucia. Możesz mieć wrażenie, że zmarnowałaś czas, nie zrobiłaś nic sensownego i w poniedziałek ruszysz do pracy jeszcze bardziej zmęczona i przytłoczona. Weź przykład z ludzi sukcesu i wyjdź z domu. Możesz pojechać na wycieczkę, wyjść na rower, pójść do teatru, kawiarni, na siłownię. Zrób coś dla siebie, przeżyj coś, doświadcz czegoś.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Najbardziej toksyczny wzorzec zależności w relacji. To wtedy twój związek ma kłopoty

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 kwietnia 2018
Fot. iStock/nd3000

Możemy rozpisywać się o psychopatach, narcyzach, relacjach z partnerami, które nas wyniszczają, szkodzą nam i działają jak powolnie zabijająca nas trucizna. 

Okazuje się jednak, że najbardziej toksyczny wzorcem w naszym związku jest cisza… Znacie to? Te ciche dni, kiedy druga strona was lekceważy, nie odzywa się, nie reaguje na wasze próby zażegnania konfliktu, ale także na prośby i oczekiwania? Takie traktowanie jest jednym z najbardziej klasycznych toksycznych zachowań. Część psychologów nazywa o „wycofaniem” – kiedy jeden z partnerów krytykuje, skarży się prosi, a drugi wycofuje się i nie reaguje, nie odzywa się.

Profesor Paul Schrodt, pierwszy autor badania, powiedział: „Jest to najczęstszy wzorzec konfliktu w małżeństwie czy w związku w ogóle, który wyrządza ogromne szkody”

Naukowcy przeanalizowali 74 badania, w których udział wzięło ponad 14 000 osób. Wykazano, że pary, w których wzorzec toksycznego zachowania polegający na wycofywaniu się był obecny, były najmniej szczęśliwe w swoich związkach, brakowało w nich intymności i komunikacji, za to pojawiał się niepokój i agresja, a także problemy natury psychosomatycznej.

Partnerzy, którzy powielają ten wzorzec nie potrafią się z niego wydostać. Dzieje się tak, ponieważ blokują się widząc całą winę i przyczynę konfliktu w drugiej osobie. Nie da się na co dzień tak funkcjonować, choć przyznacie, że znacie co najmniej jedną parę, która właśnie ten schemat zachowania stosuje.

Najważniejsze, to usiąść i zacząć rozmawiać, jeśli wam na partnerze zależy. Wytłumaczyć, jak bardzo jest to krzywdzące i jak podkopuje fundamenty waszego związku. Tylko tak można spróbować wyjść z błędnego koła toksycznej ciszy.


 

źródło: spring.org.uk

 


Zobacz także

To nieprawda, że złość piękności szkodzi. Złość jest dobrą emocją, jeśli tylko zrozumiemy, co chce nam powiedzieć

Nosowska mówi o swoim partnerze alkoholiku i o tym, że jest pogodzona brakiem pełnej akceptacji otoczenia

6 grzechów, które sprawiają, że cierpisz z powodu suchej skóry