Psychologia

Wbrew stereotypom kobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni

Redakcja
Redakcja
2 listopada 2021
fot. skynesher/iStock
 

Uczucia, takie jak entuzjazm, nerwowość, czy siła, są często różnie interpretowane w zależności od płci osoby ich doświadczającej. Powszechnie uważa się, że kobiety są bardziej wrażliwe, mają większe skłonności do nerwowości i dużo łatwiej niż mężczyźni ulegają emocjom. Jednak nowe badanie naukowe dowiodło, że ten pogląd  jest mitem, utrwalonym przez stereotypy. Okazuje się, że w konkretnych sytuacjach zarówno kobiety, jak i mężczyźni, reagują w podobny i nierzadko bardzo emocjonalny sposób. Płeć i hormony nie mają nic do rzeczy.

Na przykład mężczyzna, którego emocje zmieniają się podczas wydarzenia sportowego, określany jest jako „namiętny”. Ale kobieta, której emocje zmieniają się w wyniku dowolnego zdarzenia, nawet jeśli jest sprowokowana, jest uważana za „irracjonalną” – mówi autorka badania Adriene Beltz, adiunkt na wydziale psychologii na Uniwersytecie Michigan.

Beltz i jej współpracownicy: Alexander Weigard, adiunkt psychiatrii i Amy Loviska, absolwentka Uniwersytetu Purdue, przez 75 dni obserwowali 142 mężczyzn i kobiet, aby dowiedzieć się więcej o ich codziennych emocjach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Podzielili kobiety na cztery grupy: jedną naturalnie jeżdżącą na rowerze i trzy inne stosujące różne formy doustnych środków antykoncepcyjnych.

101 metod wpływania na swoje emocje. Bądź w życiu szczęśliwsza!

Naukowcy wykryli fluktuacje emocji na trzy różne sposoby, a następnie porównali mężczyzn i kobiety. Odkryli niewielkie lub żadne różnice między mężczyznami, a różnymi grupami kobiet, co sugeruje, że emocje mężczyzn zmieniają się w takim samym stopniu jak emocje kobiet (choć prawdopodobnie z różnych powodów).

„Nie znaleźliśmy również znaczących różnic między grupami kobiet, co jasno pokazuje, że emocjonalne wzloty i upadki są spowodowane wieloma wpływami – nie tylko hormonami”

Naukowcy twierdzą, że odkrycia mają implikacje wykraczające poza zwykłych ludzi. Kobiety historycznie były wykluczane z udziału w badaniach, częściowo ze względu na założenie, że fluktuacje hormonów jajnikowych prowadzą do zmienności, zwłaszcza w zakresie emocji, których nie można kontrolować eksperymentalnie. „Nasze badanie w unikalny sposób dostarcza danych psychologicznych, aby pokazać, że uzasadnienie wykluczenia kobiet w pierwszej kolejności (z powodu wahań hormonów jajnikowych, a w konsekwencji emocji, mylących eksperymentów) było błędne”

University of Michigan

 


Psychologia

Co widzisz na tym obrazku? Sprawdź, co to o tobie mówi!

Redakcja
Redakcja
2 listopada 2021
 

Patrząc na powyższy obrazek, który zobaczyłaś/zobaczyłeś jako pierwsze? Uwaga – interpretacja zależna od płci!

TWARZ MĘŻCZYZNY

Jeśli jesteś kobietą i jako pierwszą zobaczyłaś twarz mężczyzny…

Może to oznaczać, że szukasz teraz partnera lub masz wysoki popęd seksualny. Jeśli jesteś już w związku, może to oznaczać, że jesteś już głęboko związana z tą osobą. Często i dobrze o nim myślisz i sprawy toczą naprawdę dobrze.

Jeśli jesteś mężczyzną i pierwszą zobaczyłeś twarz mężczyzny…

Oznacza to, że możesz być zaniepokojony relacjami interpersonalnymi z innymi mężczyznami. Może to dotyczyć Twoich współpracowników, chłopaków na siłowni lub bliskich przyjaciół. Być może za bardzo martwisz się tym, co o tobie myślą.


TWARZ KOBIETY

Jeśli jesteś kobietą i najpierw zobaczyłaś twarz kobiety…

Oznacza to, że czujesz się bardzo komfortowo we własnej skórze. Ta silna wiara w siebie będzie ci dobrze służyć w przyszłości.

Jeśli jesteś mężczyzną i pierwszą zobaczyłeś twarz kobiety…

Może to oznaczać, że szukasz partnerki, z którą możesz dzielić swoje życie. Może nawet trochę za bardzo się starasz. Daj sobie czas, aby wszystko działo się naturalnie.

To, co zobaczyłaś tutaj jako pierwsze, odkrywa tajemnicę Twojej osobowości

Co widzisz jako pierwsze? Zrób szybki test i dowiedz się, co mówi o tobie podświadomość


Psychologia

Ola Kwaśniewska, Majdanowie, Ralph Kamiński – zobaczcie, jak gwiazdy przebrały się na Halloween. Wyglądają świetnie!

Redakcja
Redakcja
2 listopada 2021

Halloween obchodzi się 31 października. Święto jest szczególnie popularne w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ma też coraz więcej fanów w Polsce. W niedzielę na ulicach, w tramwajach czy kolejkach miejskich widać było naprawdę sporo strasznych i wesołych przebierańców. Jego symbolem jest dynia, w której wycina się oczy i usta i do wydrążonej wkłada się świecę. Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo celtyckie święto na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z obchodzonego w Europie północnej święta z okazji końca jesieni a początku zimy.

Z amerykańskich filmów znamy zabawy, które towarzyszą temu świętu. Młodzież i dzieci oprócz organizowania domowych imprez często odwiedzają tzw. straszne farmy (ang. scary farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Nosferatu, Drakula, Frankenstein czy Mumia. Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa. W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

A jak w tym dniu wyglądały gwiazdy? Zobaczcie!

 

Rodzina Majdanów

Ola Kwaśniewska i Kuba Badach

Ralph Kamiński i Mery Spolsky

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ralph Kaminski (@ralphkaminski)

Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Natalia Kukulska (@natalia.kukulska)

Maffashion


Heidi Klum

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Heidi Klum (@heidiklum)

Anna Wendzikowska

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ania Wendzikowska (@aniawendzikowska)

Fit Lovers

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FIT LOVERS (@fit.lovers)

Ada Fijał

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ada Fijał 🔴💋🔴 (@adafijal)


Zobacz także

Jak stać się lepszym partnerem do życia? 10 kroków, by być dobrym dla ludzi, których kochasz

Toksyczni ojcowie i to, co po nich w nas zostaje

Ujarzmij potwora! Kilka faktów i mitów na temat gniewu