Psychologia

Po takim spotkaniu czujesz się jak przeciśnięta przez praskę. Jak rozpoznać wampira energetycznego i jak mu się nie dać?

Redakcja
Redakcja
5 sierpnia 2021
Jak się bronić przed wampirem energetycznym
Fot. iStock / Planet Flem
Następny

Czy kiedykolwiek znalazłaś się w obecności kogoś, kto pozostawił cię w strasznym dołku i zmęczeniu? Wampiry energetyczne są wszędzie. Każdego dnia jesteście skrępowani ludźmi, którzy zabierają waszą energię życiową. Niezależnie od tego, czy jest to partner, krewny, kolega czy przyjaciółka. Ktoś wysysa twoją moc. Mówi się, że wszyscy jesteśmy swego rodzaju Pojemnikiem Energii, a nasze relacje z innymi opierają się właśnie na jej wymianie. Kiedy twoja siła życiowa jest wysysana przez wampiry energetyczne, jednocześnie „dostajesz” od nich negatywne wzorce myślowe i totalny spadek energii życiowej. 

Z ich obecności w naszym życiu nie od razu zdajemy sobie sprawę. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, co się z nami dzieje w towarzystwie wampira. Jedynie po spotkaniu miewamy  nieodparte wrażenie, jakby ktoś przecisnął nas przez praskę, wysysając z nas całą energię.

Najlepiej byłoby się od nich po prostu odciąć. Ale to nie takie proste.

Oto pięć typów ludzi, którzy zatruwają nasze emocje, wysysają z nas energię i prześladują nas tak, jakbyśmy byli ich ofiarą.

Pasywny agresor

Swoją wrogość przykrywa miłym uśmiechem. Nigdy nie atakuje wprost, nie mówi o swoich pretensjach wprost, wręcz przeciwnie jest ekspertem w w upiększaniu i słodzeniu swojej wrogości. Każdy z nas momentami zachowuje się w taki sposób, różnica polega na tym, że wampir energetyczny nadużywa tego. Mówi: „Odbiło ci”, „Zwariowałaś?” – a ty nie wiesz, co odpowiedzieć. Nawet, jeśli ty masz o coś pretensje, to nawet nie wiesz kiedy – zaczynasz się tłumaczyć ze swojego zachowania, bo nagle okazuje się, że to ty jesteś winna danej sytuacji. Oczywiście w mniemaniu wampira energetycznego.

Narcyz

Znasz kogoś, kto uważa, że wszystko kręci się wokół niego, bo wierzy, że jest pępkiem świata. Narcyzi są egocentryczni, próżni, głodni podziwu i uwagi. Przedstawiają się jako inteligentni i uroczy ludzie, ale to wszystko do czasu, do momentu, kiedy zauważą, że ich status osoby stawianego jak wzór, godnej naśladowania jest zagrożony. Często brakuje im empatii

Biorąc pod uwagę, że motto tego typu osobowości jest „ja pierwsza” złościć i / lub wyrażania siebie stanowczo nie będą miały żadnego wpływu na nich. Często brakuje im empatii, a bezwarunkowa miłość w ich przypadku jest dla nich trudna i właściwie niemożliwa.

Jak się bronić przed takimi osobami – najlepiej pamiętać o swoich mocnych stronach, stawiać sobie realne oczekiwania. Warto też spróbować uświadomić tego typu ludziom, że sprawiają, że czujemy się gorsi, kto wie, jeśli jest to ktoś, na kim nam zależy – może się zmieni i zrozumie swoje działania.

Atakujący

Te emocjonalne wampiry rzucają się na ciebie z całą siłą swojej agresji i złości – upokarzają, krytykują, doprowadzenie do konfliktów zdaje się być ich przeznaczeniem. Są uzależnieni od wściekłości, wtedy działają na wysokim C, potrzebują trzymania innych w potrzasku swojej złości. Czujesz się przy nich w nieustannym napięciu i strachu, bo boisz się, że powiesz, czy zrobić coś nie tak.

Najlepszą samoobroną jest… ochrona własnej samooceny, którą gniew może skutecznie zniszczyć. Dlatego nie spiesz się, odczekaj moment konfrontacji, nie reaguj i nie daj się wciągnąć w awanturę. Tylko tak jest szansa na uspokojenie nerwów i wyjaśnienie swojego punktu widzenia po pewnym czasie. Możesz spróbować uświadomić takiemu typowi wampira energetycznego, że na pierwszym miejscu stawia od atak, złość i agresję – że w taki sposób nie przyjmuje żadnych argumentów widząc tylko swoje racje.

Ofiara

Wampiry energetyczne bywają też królami dramatu, wchodzą bardzo chętnie w rolę ofiary. Oni doskonale wiedzą, jak się zachować, co powiedzieć, który przycisk przycisnąć, żebyś poczuła się niepewnie. Są mistrzami wzbudzania w tobie wyrzutów sumienia, oczywiście zupełnie bez powodu.

W relacji z tego typu ludźmi musimy przede wszystkim zrozumieć, że nikt nie jest idealny, że każdy z nas popełnia błędy. Można spróbować jeszcze zakomunikować: „Rozumiem twój punkt widzenia, ale kiedy tak mówisz, ranisz moje uczucia, byłabym wdzięczna, gdybyś przestał tak robić”.

Plotkarz

Jest jeszcze jeden typ – plotkarzy. Uwielbiają mówić o innych, ale też o nas – za naszymi plecami. Psują reputację, rozprzestrzeniają złośliwe plotki. Robią to wszystko sprawiając, że czujesz się upokorzona, a oni sami podbudowują swoją wartość szukając potwierdzenia swoich opinii na twój temat u innych.

Oczywiście najlepiej by było się nie martwić tym, co o nas mówią, nie brać tego do siebie. Masz prawo rozsiewane plotki ignorować, być ponadto, co ta osoba o tobie mówi. A jeśli słyszysz, że zaczyna plotkować w twojej obecności o innych – powiedzieć wprost, że nie chcesz brać w tym udziału i zmienić temat.

Ja je rozpoznać? Poniżej pięć najważniejszych cech. Często idą w parze, ale nie muszą –

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

 


Psychologia

Szum w uszach, dudnienie i piski. Co robić, gdy dokuczają ci dźwięki, których nikt inny nie słyszy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 sierpnia 2021
Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie
Fot. iStock

Szum w uszach to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która wpływa na obniżenie samopoczucia i komfortu życia. Zazwyczaj jest niegroźna, ale może być objawem poważnych chorób, więc stałe słyszenie dźwięków warto skonsultować z lekarzem. Co robić, gdy w uszach dudni, świszczy i syczy? Co powoduje szum w uszach i jak można leczyć ten problem?

Szum w uszach zdecydowanie powoduje ogromny dyskomfort i obniża samopoczucie osoby, której dotyczy problem. Sytuacja wymaga uwagi, a w końcu interwencji specjalisty, gdy pacjent odczuwa stałe rozdrażnienie, ma trudności z koncentracją uwagi, zaczyna odczuwać zmęczenie. W takim przypadku nie należy ignorować problemu.

Czym jest szum w uszach?

Szum w uszach jest określeniem na wrażenia słuchowe, które pojawiają się bez działania bodźca zewnętrznego. Może pojawiać się tylko w prawym lub w lewym uchu, lub też dokuczać obustronnie. Szum może być ledwie ledwie słyszalny, lub natężony, bardzo głośny. Osoby zmagające się z szumami usznymi opisują doznania dźwiękowe jako dzwonienie, stukanie, dudnienie, świszczenie, piszczenie, brzęczenie, lub też tętnienie w uchu. Szum w uszach bywa przejściowy, pojawia się rzadko lub jedynie w określonych sytuacjach, lub nabiera charakteru stałej dolegliwości.  Szumy uszne same w sobie nie są chorobą, natomiast mogą być objawem toczącego się procesu chorobowego, najczęściej w narządzie słuchu lub układzie nerwowym. Leczenie tej dolegliwości, tak ważne dla cierpiących z jej powodu pacjentów, nadal jest zadaniem niezwykle trudnym.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/ Szumy w uszach

W Polsce, według statystyk, pojedyncze przypadki szumów w uszach przytrafiają się u ok. 20% osób dorosłych, natomiast u 5% szumy w uszach nabierają charakteru chronicznej dolegliwości.

Szumy uszne subiektywne i obiektywne — jak je rozróżnić?

Subiektywne szumy uszne, spotykane najczęściej, słyszy jedynie osoba, której dotyczy problem. Ich rozpoznanie i leczenie jest bardzo trudne, a przyczyn ich pojawienia się może być wiele, np. wadliwa praca układu nerwowego.

Szumy uszne obiektywne, które przypominają pulsowanie, są słyszalne jednakowo dla samego pacjenta oraz dla osoby wykonującej badanie. Można je zmierzyć, ponieważ wywołują je struktury anatomiczne ucha, lub te, które z uchem bezpośrednio sąsiadują, np. w przypadku problemów z żuchwą.

Szum w uszach — przyczyny problemów

Szum w uszach może mieć wiele przyczyn i nie zawsze możliwe jest ich ustalenie.

Najczęściej szumy uszne spowodowane są przez:

Narażenie na hałas

Jest to najczęstsza przyczyna pojawiania się w uchu szumów. Badania potwierdziły, że stała ekspozycja na hałas zwiększa ryzyko nie tylko pojawienia się szumów usznych, ale również niedosłuchu.

Nieprawidłowa praca narządu słuchu

Dokuczliwy szum w uszach może być skutkiem istnienia nieprawidłowości w obrębie budowy ucha. Przyczyną problemu może być także  zalegająca w uchu zewnętrznym woskowina, zapalenie ucha, lub też czy otoskleroza dotykająca kosteczki obecne w uchu środkowym. Na pracę narządu słuchu mogą wpływać także problemy z błędnikiem oraz choroba Meniere’a.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Szumy uszne

Szum w uszach a nerwica

Szumy uszne bywają także objawem nerwicy. W tym przypadku hałas nasila się podczas sytuacji stresowych, a szumom może towarzyszyć uczucie kołatania serca, ucisk w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy. Szum w uszach powoduje nie tylko nerwica, ale dolegliwość ta pojawia się także u osób cierpiących na depresję.

Inne choroby

Szumy w uszach mogą być skutkiem innych chorób i stanów zapalnych rozwijających się w organizmie. Zaliczamy do nich m.in.: niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, choroby nerek, cukrzycę, choroby reumatyczne, lub pojawiająca się z wiekiem głuchota starcza. Do innych przyczyn ogólnoustrojowych możemy zaliczyć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, najczęściej pojawiające się w odcinku szyjnym. Rzadziej powodem przykrych dolegliwości bywają m.in.: choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, udar, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bądź stwardnienie rozsiane. Dodatkowo narażenie na działanie przewlekłego stresu także może powodować szumy uszne.

Szum w uszach — kiedy udać się do lekarza?

Osoby, których dotyczy problem, zastanawiają się często, czy powinny z szumem usznym udać się do lekarza. Zależy to od pewnych czynników. Jeśli szumy dotyczą tylko jednego ucha, towarzyszy im uczucie „przytkania” ucha, w dodatku znikają samoistnie po kilku sekundach, nie ma się czym martwić. Chwilowy szum w uszach przytrafia się większości osób i nie stwarza zagrożenia.

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Fot. iStock/Szumy w uszach

Natomiast gdy szum w uszach pojawia się częściej, trwa dłużej i jest coraz bardziej dokuczliwy, nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli pojawia się tylko w jednym uchu, towarzyszą mu niepokojące objawy dodatkowe, taki jak: nagły i ostry ból oraz zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W tej sytuacji konieczne jest pilne wykonanie badania słuchu, a jeśli istnieją wskazania, także dalsza diagnostyka rezonansem magnetycznym.

Jak leczyć szum w uszach?

Leczenie dolegliwości takiej jak szum w uszach jest niezwykle trudne, ponieważ nie zawsze jest możliwe wskazanie źródła problemu. W zależności od przyczyn szumów i specyfiki samej dolegliwości specjalista może zalecić stosowanie różnych farmaceutyków. Pacjentom, jeśli istnieje takie wskazanie, najczęściej poleca się przyjmowanie środków uspokajających, przeciwlękowych lub przeciwdepresyjnych, a także psychoterapię. Pomocne mogą być także leki poprawiające ukrwienie naczyń mózgowych.

Wartościowym wsparciem osób cierpiących na szum w uszach mogą techniki relaksacyjne, zalecenie aktywnego i zdrowego stylu życia. W przypadkach ubytku słuchu konieczne może się okazać zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego, który może zredukować natężenie słyszalnych dźwięków.


źródło: www.mp.pl 

Zobacz także

Toksyczny przyjaciel? Nie, dziękuję. 7 złotych zasad prawdziwej przyjaźni

A czy ty umówiłabyś się ze sobą na randkę? Jak singielka szuka faceta

Żyłam z kłamcą. Nawet, gdy mówił, że kupił mleko, bułki i chleb, nie wiedziałam, czy mu wierzyć