Go to content

Uważaj, ludzie nie zdają sobie sprawy, że te 19 rzeczy robisz z powodu wysokiego poziomu lęku

fot. FreshSplash/iStock

Lęk to wszechpotężna emocja. Jeśli jest nieuświadomiona, nie masz szansy sobie z nią poradzić. Tylko emocje, które jesteśmy w stanie dostrzec w sobie i pozwolić im wybrzmieć, mają szanse na „uleczanie”. Dlatego tak wielu z nas robi różne rzeczy kompletnie bezwiednie. Obgryzamy paznokcie, unikamy rozmów przez telefon, zapracowujemy się, przyklejamy wzrok do telefonu… Nie radząc sobie z lękiem, możemy spać nawet dziesięć godzin na dobę albo cierpieć na ból brzucha lub głowy. Świadomość jest pierwszym krokiem do zmiany.

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które możesz robić z powodu wysokiego poziomu lęku. Pamiętaj jednak, że interpretacja twojego otocznia zazwyczaj jest błędna, czyli nieadekwatna do tego, co czujesz. Ludzie, z którymi się spotykasz widzą w tobie np. zimną królowę lodu, a nie zdają sobie sprawy, że po prostu jesteś nieśmiała i zalękniona. Albo inaczej! Kiedy patrzą na ciebie, myślą, że jesteś zmęczona i przytłoczona. Nie mają świadomości, że tak naprawdę jesteś kobietą, która walczy o awans i o to, by w końcu ktoś cię doceniał.

1. Nie przyznasz się do słabości

Wolisz z czegoś zrezygnować niż powiedzieć publicznie, że sobie z tym nie radzisz. Nie wierzysz, że ktoś może to zrozumieć i bezinteresownie ci pomóc.

2. Udajesz, że nie popełniasz błędów

W pracy nigdy się nie przyznasz, że coś zrobiłaś źle. Jesteś przekonana, że ktoś to wykorzysta. Więc udajesz wszechwiedzącą. Robisz to, by maskować swoją delikatną część natury. Wolisz, by wszyscy myśleli, że jesteś silna i niezniszczalna. Tak jest bezpieczniej!

3. Objadasz się, obgryzasz paznokcie

Kiedy dopada cię lęk, musisz to jakoś odreagować. Stąd obgryzanie paznokci, objadanie się po nocach, ale bo picie alkoholowych drinków. W przeciwnym razie nie potrafisz się uspokoić.

4. Pospieszasz rozmowy z nieznajomymi

Nie dlatego, że jesteś niegrzeczna. Dlatego, że panicznie boisz się ośmieszenia i braku tematów do rozmowy. Nie wierzysz, że możesz być lubiana zwyczajnie – taka jaka jesteś.

5. Masz kłopoty ze snem

Z powodu silnego lęku, nie możesz w nocy spać, bo trudno ci się uspokoić. Albo przeciwnie – zestresowana natychmiast kładziesz się do łóżka, byleby tylko odciąć się od własnych myśli i śpisz po dziesięć lub jedenaście godzin na dobę.

6. Ziewasz i nawijasz włosy na palec

Nie radząc sobie z lękiem, próbujesz go rozładować drobnymi bezwiednymi czynnościami, jak właśnie – ziewanie czy bębnienie palcami po blacie. To trochę ci pomaga.

7. Nie lubisz rozmawiać przez telefon

Zdecydowanie wolisz maile i SMS-y, bo dzięki temu unikasz bezpośredniej konfrontacji. W ten sposób udaje ci się załatwić wiele spraw. Ale czy nie byłabyś skuteczniejsza, wystawiając się na bezpośrednią rozmowę?

8. Masz oczy przyklejone do telefonu

Nie robisz tego, ponieważ masz obsesję na punkcie technologii. Robisz to, aby nie patrzeć na obcych. Zwłaszcza w oczy! To zawsze cię krępowało.

9. Unikasz imprez

Często wymigujesz się, by nie iść, bo myśl o byciu w dużej grupie, w której trzeba sie „świetnie bawić” po prostu cię przerasta. Wolisz więc zostać w domu.

10. Często masz bóle głowy

Nazywasz je migreną. Ale to nie jest trafna diagnoza. Istnieje coś takiego, jak napięciowe bóle głowy, które dopadają właśnie ludzi, którzy nie radzą sobie z lękiem i napięciem.

11. Odtwarzasz rozmowy w swojej głowie

Bez względu na to, jak przebiegła rozmowa, czujesz, że mogło być lepiej. Dlatego ciągle przypominasz sobie, co powinnaś zmienić i zrobić lepiej. Zachowujesz się tak, jakbyś nie mogła uwierzyć, że scenariusz na idealną rozmowę nie istnieje.

12. Bywasz wyniosła i niedostępna

Tak ludzie często myślą o tobie. Ale to absolutna bzdura! Wytworzyłaś wokół siebie rodzaj pancerza na przetrwanie. W ten sposób ci łatwiej, ale to przecież odstrasza od ciebie ludzi.

13. Porównujesz się do innych

Twój niepokój sprawia, że nadmiernie siebie krytykujesz. Jeśli ktoś w twoim wieku odnosi większe sukcesy niż ty, będziesz się martwić, że nigdy nie dorównasz do jego poziomu.

14. Masz obsesję na punkcie błędów

Jesteś dla siebie zbyt surowa. Starasz się być doskonała i robisz wszystko, by wypaść w oczach innych perfekcyjnie.

15. Pracujesz ponad siły

Ciągle masz nadzieję, że zostaniesz doceniona. Dlatego pracujesz więcej niż inni. Z tego powodu stajesz się w pracy łatwą ofiarą mobbingu. Można cię wykorzystywać, a ty nie reagujesz, bo masz niskie poczucie własnej wartości.

16. Obwiniasz się za brak odpowiedzi

Jeśli wyślesz komuś SMS-a, a on nie odpowie od razu, masz obsesję na punkcie tego i czujesz się okropnie. Myślisz, gdzie popełniłeś błąd. Nie dopuszczasz do siebie refleksji, że druga osoba może być po prostu zajęta.

17. Spóźnisz się

Ale nie dlatego, że jesteś leniwa. Przeciwnie! Pracujesz bez wytchnienia do ostatniej chwili, wszystko poprawiasz, by by było idealne.

18. Myśl o przyszłości przeraża cię

Starasz się dać z siebie wszystko, ale wydaje ci się, że nie jesteś wystarczająco dobra. Przyszłość jest dla ciebie onieśmielająca lub przerażająca. Nie masz poczucia, że sobie w niej poradzisz.

19. Snujesz najgorsze scenariusze

By czuć się bezpieczną, musisz wiedzieć, jaki jest najgorszy z możliwych scenariuszy. Gdy wymyślisz rozwiązanie, trochę się uspokajasz. Ale czarnowidztwo to jednak twoje drugie imię.