Go to content

Poznaj dobowy rytm twojej skóry. Czy wiesz, jakie kosmetyki stosować rano lub wieczorem?

Fot. iStock / Drazen Lovric

Stosuj kosmetyki w tych porach dnia, w których skóra najbardziej tego potrzebuje. To połowa sukcesu w skutecznej pielęgnacji.

Zegar biologiczny twojej skóry, czyli jak o nią skutecznie dbać

1tolpa dobowy rytm Twojej skóry

2tolpa dobowy rytm Twojej skóry

7°°

Najlepszy czas na pobudkę – przynajmniej dla twojej skóry. Z samego rana spowalniają wszystkie procesy regeneracyjne.  Nawilżenie skóry jest o tej porze nadal optymalne. To dobry moment, żeby nie dopuścić do spadku jej kondycji.

Oczyść starannie twarz i nałóż krem nawilżający. Zanim twoja skóra wejdzie w „tryb obronny”.

10°°

To najlepsza godzina świata – jeśli chcesz wyglądać olśniewająco. Rozbudzona i zadbana.

12°° – 13°°

W tych godzinach skóra zaczyna się powoli błyszczeć – a wszystko to za sprawą pracy gruczołów łojowych. Wydzielone sebum zaczyna się gromadzić.

16°° – 18°°

W tym czasie wzrasta temperatura ciała, krew nieco szybciej krąży w twoim ciele. Godzina 17-ta to idealny czas na zabiegi pielęgnacyjne. O godzinie 18-tej temperatura osiąga dobowe maksimum. Dzięki temu, lepiej wchłaniają się składniki odżywcze i są szybciej transportowane. Po powrocie do domu, warto od razu zaopiekować się swoją skórą. Wykonać demakijaż i nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne.

3tolpa dobowy rytm Twojej skóry
4tolpa dobowy rytm Twojej skóry

22°°

Już około godziny 21-szej temperatura ciała obniża się, jesteśmy bardziej podatne na reakcje alergiczne oraz doznania bólowe.

2°° – 5°°

To czas, w którym skóra ma najwyższe zdolności regeneracyjne. Temperatura ciała jest dość niska, słabiej się pocisz. Skóra ma mniejsze natłuszczenie – stosuj na noc przeznaczone ku temu kosmetyki, ich skład różni się od składu kosmetyków na dzień. Dzięki temu twoja skóra wykorzysta do maksimum to, co dla niej najlepsze – i najbardziej potrzebne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swojej skórze, skorzystaj z pomocnika tołpa: tolpa.pl/pomocnik.