Psychologia

Jak sama sobie tworzysz piekło w związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 listopada 2017
Fot. istock/praetorianphoto
 

Powtarzanie w dorosłym życiu destrukcyjnych wzorców poznanych w dzieciństwie jest zmorą wielu z nas. Intuicyjnie wyczuwamy, że problemy w związku, z którymi się borykamy, mają swoje „drugie dno”. Możemy ciągle wybierać partnerów, którzy swoimi cechami charakteru „pasują” do naszej historii, możemy powielać zachowanie naszych rodziców. Możemy wreszcie zachowywać się w sposób, który utrwala dobrze znane scenariusze (kłótnie, marudzenie, zamykanie się w sobie, tak jak to robiliśmy jako dzieci).

Te ostatnie trzy tendencje określane są w psychologii jako selekcja, zniekształcenie i prowokacja . Jeśli zrozumiemy w jaki sposób działają, pojmiemy w końcu dlaczego wciąż znajdujemy się w pułapce trwania w podobnych, toksycznych związkach.

Selekcja

To, kogo wybieramy na życiowego partnera, ma więcej wspólnego z naszą historią, niż myślimy. Często pociągają nas partnerzy, którzy pozwalają nam przeżywać negatywne wzorce, które mogły być bolesne, ale jednocześnie wygodne i znajome. Na przykład, jeśli czujemy się ignorowani jako dzieci, możemy poszukiwać relacji z ludźmi, którzy są dla nas emocjolnalnie niedostępni.

Kobiety, które wychowywał się w odmach, w których „się nie rozmawia”, lgną natomiast do mężczyzn „tajemniczych”, niechętnie dzielącymi z innymi swoje życie, trzymającymi je „na dystans”.

Zniekształcenie

Czasami nawet gdy wchodzimy w zdrową relację z osobą, która ma rzeczywiste, pozytywne cechy, zaczynamy widzieć naszego partnera w sposób, który bardziej odpowiada temu, co pasuje do naszej przeszłości. Ci z nas, którzy dorastali kontrolowani przez rodziców, bądź byli ofiarami ich bardzo zaborczej miłości, wchodzą w związki z osobami, które fascynują ich tylko na początku. Zaraz potem tracimy zainteresowanie partnerem i doszukujemy się w nim na siłę negatywnych, bądź utrudniających „bycie razem” cech. Sami sobie stwarzamy iluzję złego związku.

Prowokacja

Nie jest to coś, co robimy świadomie, ale nasza skłonność do budowania w relacji emocjonalnego klimatu, który odpowiada temu, co działo się w naszym dzieciństwie ma ogromny wpływ na reakcje – nasze i naszego partnera. Na przykład, jeśli często byliśmy krytykowani jako dzieci i traktowani tak, jakbyśmy byli niekompetentni lub często słyszeliśmy, że rozczarowaliśmy naszych rodziców, podświadomie szukamy tego, co pozwoli nam utrwalić ten obraz. Ba, nawet do tego dążymy. Możemy się „specjalnie” spóźniać, możemy zachowywać się w sposób nieodpowiedzialny lub niedbały, prowokując naszego partnera do konfrontacji. Nie zdając sobie z tego sprawy, podejmujemy działania, które zachęcają naszego partnera do wypowiadania zdań i wzbudzania w nas uczuć dobrze znanych z dzieciństwa.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

Trądzikowa mapa ciała. Jest 10 stref – to na której pojawiają się wypryski, świadczy o innym problemie ze zdrowiem

Redakcja
Redakcja
30 listopada 2017
Fot. iStock/Anetlanda
 

Nie tylko stan skóry na twarzy może przekazać ważne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia. Niedoskonałości pojawiające się na całym ciele również mogą świadczyć o problemach organizmu. Ciało jest jak mapa, na której można wskazać wewnętrzne zaburzenia równowagi.

Gromadzące się toksyny, zaburzenia hormonalne i symptomy różnych schorzeń mogą dawać objawy poprzez pogorszenie się kondycji skóry, pojawienie się wyprysków. Znajdziecie na niej różne strefy, które mogą informować o innych problemach.

Trądzikowa mapa ciała – 10 stref

1. Twarz

Poza wahaniami hormonów, zaniedbaniami higienicznymi i pielęgnacyjnymi, na twarzy odbija się zbyt mała ilość snu, częste dotykanie i podpieranie skóry dłońmi, ubogie w witaminy jedzenie. Toksyny gromadzące się w różnych organach w ciele swoje ujście znajdują poprzez pory skóry, powodując problemy z wypryskami.

2. Szyja i broda

Problem z wypryskami w tej części ciała może informować o nadczynności nadnerczy. Innymi, mniej poważnymi przyczynami bywa dieta pełna cukru i tłuszczu, stres, a także zbyt ciasne ubrania podrażniające delikatną skórę.

3. Obojczyki

Wysypka na obojczykach może sygnalizować problem ze zbyt ciasnymi ubraniami i drażniącymi szwami.

4. Klatka piersiowa

Przyczyną trądziku w tym obszarze ciała mogą być podrażnienia wywołane ubraniami z tworzyw sztucznych, a także nadwrażliwość pokarmowa.

5. Ramiona i przedramiona

Skóra na ramionach jest znacznie grubsza i zalega tam martwy naskórek. Często pojawia się gęsia skórka i zatkane mieszki włosowe. Przyczyna wyprysków najczęściej tkwi w niedostatecznej pielęgnacji i braku złuszczania martwego naskórka. Należy zwrócić także uwagę na wystarczającą ilość witamin w pożywieniu.

6. Brzuch

Pryszcze na brzuchu  pojawiają się rzadko, ponieważ w tej strefie jest niewiele gruczołów łojowych. Wypryski najczęściej wynikają z noszenia zbyt ciasnych, obcierających skórę ubrań.

7. Okolica intymna

Wypryski mogą się pojawiać się w tej strefie z powodu niewłaściwego przeprowadzania depilacji lub golenia. Problemy ze skórą w okolicy intymnej mogą świadczyć o niedostatecznej higienie, chorobach wenerycznych, szczególnie gdy towarzyszą temu inne objawy, jak na przykład upławy, pieczenie i brzydki zapach.

8. Uda

Wypryski na udach mogą być objawem alergii na kosmetyki, reakcji na zbyt dużą ilość proszku do prania czy płynu do płukania ubrań. Niewłaściwy sposób depilacji oraz zbyt ciasne ubrania również mogą powodować wykwity skórne.

9. Plecy

Wypryski na tylnej, górnej części ciała, mogą informować o alergiach, nietolerancji pokarmowej, zbyt ciasnym i nieoddychającym ubraniu. Problem mogą powodować wahania hormonalne, które powodują trądzik na twarzy. Niewłaściwe stosowanie środków do prania nasila problemy wyprysków na plecach.

10. Pośladki

Wypryski na pośladkach wynikają ze zbyt rzadkiego złuszczania martwego naskórka oraz noszenia zbyt ciasnej bielizny i spodni. Kontakt skóry ze sztucznymi materiałami powoduje nadmierną suchość skóry. Inną przyczyną może być trądzik skupiony lub rogowacenie mieszkowe.


 

źródło: thebeautygypsy.com, www.psychologiawygladu.pl


Psychologia

Jeżeli on spełnia te warunki, natychmiast wyjdź za niego za mąż

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 listopada 2017
Fot. iStock/Bliznetsov

Są tacy faceci, o których mówi się, że są idealnymi kandydatami na mężów. Gdy twoje drogi skrzyżują się z jednym z nich, nie daj mu odejść. Druga taka szansa może się nie powtórzyć. Tylko jak to sprawdzić? Zauroczenie potrafi czasem wywołać przecież totalne zaćmienie umysłu. Jeżeli twój facet robi większość rzeczy z tej listy, jest dobrym materiałem na męża.

Doskonale wie, co jesz na śniadanie

Pamięta, czy wolisz na słodko czy na słono. Czy na ciepło czy na zimno. A może o poranku nie jesteś w stanie niczego przełknąć i jedyne czego potrzebujesz do szczęścia to mocna kawa? On doskonale o tym wie. Dlaczego? Bo twoje przyzwyczajenia i rytuały są dla niego ważne.

Informuje cię o drodze powrotnej

„Już wyszedłem, powinienem być w domu za kwadrans”. Taka wiadomość nie ma żadnego związku z kontrolą. On nie wysyła tego SMS’a dlatego, że musi cię informować, co i z kim robi. Pisze go z szacunku do ciebie, bo wie, że martwisz się o jego bezpieczeństwo i najprawdopodobniej czekasz. Czy to w seksownej bieliźnie w łóżku, czy też w dresie na kanapie.

Opiekuje się tobą

Poda ci tabletkę od bólu głowy i szklankę z wodą. Pójdzie do apteki, jeśli będziesz czegoś potrzebowała i siłą zawlecze cię do lekarza, jeśli wykręcasz się brakiem czasu.

Tak po prostu dzwoni w ciągu dnia

Wszyscy jesteśmy zabiegani i zapracowani. Mimo to on znajduje w ciągu dnia dwie minuty, żeby przez chwilę z tobą porozmawiać. Może zapytać, co porabiasz, jak mija ci dzień, ale opowiedzieć zabawną historię, która właśnie mu się przydarzyła. Takie telefony to jasny sygnał, że myśli o tobie w ciągu dnia.

Ma świetny kontakt z dziećmi

Jesteś przekonana, że odnalazłby się w roli opiekuna na jakimś obozie dla dzieciaków. One po prostu do niego lgną. Jego entuzjazm jest dosłownie zaraźliwy. To bardzo ważne, jeśli planujesz mieć dzieci.

Nie ma problemu ze zmianą planów

Wie, że relacje w związku trzeba pielęgnować i ma świadomość, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu. Nie chodzi o to, żeby być nierozłączni, ale warto mieć ustalone priorytety. On wie, która koszula jest bliższa ciału i bez problemu zrezygnuje z wyjścia na piwo z kolegami, żeby pójść na randkę ze swoją kobietą.

Odpisuje i oddzwania

Traktuje cię z szacunkiem, więc nigdy nie znika ot tak, z powodu kaprysu. Zawsze oddzwania lub odpisuje na twoje wiadomości tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie zawiesza niczego w próżni, nie unika kontaktu.

Nie pozwala byłym ingerować w związek

Wie, że utrzymywanie bliskich kontaktów z byłymi partnerkami, zawsze kończy się źle. Nawet jeśli faktycznie nic już ich nie łączy, ta relacja ma prawo być dla ciebie niepokojąca. On zdaje sobie z tego sprawę i nie prowokuje niezręcznych sytuacji.

Kupuje dla ciebie kupony Lotto

Chociaż sam nie wierzy, że cokolwiek można w takiej grze wygrać, lubi tę twoją ekscytację. Nie naśmiewa się, tylko razem z tobą planuje, na co wydacie te wszystkie miliony.

Daje ci przemyślane prezenty

Wie, że lubisz być dobrze zorganizowana, więc kupi ci piękny notatnik. Jeśli cenisz sobie drobne gesty, z zaskoczenia wręczy ci kartkę z miłymi, serdecznymi życzeniami. Chociaż nigdy nie pyta, co chciałabyś dostać, zawsze udaje mu się trafić. Dlaczego? Bo słucha tego, co mówisz i obserwuje cię.

Nie ma problemu z siedzeniem w domu

Nie ma nic złego w sobotnim imprezowaniu do białego rana. Chociaż jest to jedyny wieczór, kiedy może się odprężyć i wybawić na całego, nie ma problemu z tym, żeby owinąć się z tobą kocem na kanapie i obejrzeć razem film.

Krzyczy z radość, gdy jego ulubiona drużyna strzeli gola

Można się śmiać z tego zamiłowania do piłki nożnej, ale trzeba docenić pewną lojalność. On kocha ten klub piłkarski bez względu na to, ile razy przegrali i na którym miejscu w zestawieniu aktualnie się znajduje. No i ta radość! Aż miło popatrzeć, prawda?

Wciąż utrzymuje przyjaźnie z dzieciństwa

Oznacza to, że relacje międzyludzkie są dla niego bardzo ważne i potrafi odpowiednio je pielęgnować. Nie kontaktuje się z ludźmi tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebuje. Dzwoni do kumpla z dzieciństwa tylko po to, żeby zapytać, co słychać. Nawet jeśli żyje w innym mieście lub w innej strefie czasowej.

Jest uprzejmy dla kelnerów

Nie wywyższa się i nie traktuje z pogardą ludzi, którzy wykonują dla niego jakieś usługi. Jeżeli traktuje obcych ludzi z szacunkiem, ciebie najprawdopodobniej też będzie nim darzył, a także wszystkich tych, których kocha.

Jest odpowiedzialny

Wiesz, że możesz powierzyć mu każde, ważne zadanie i wykona je najlepiej jak potrafi. Nie musisz się obawiać, że o czym zapomni lub zbagatelizuje. I co najważniejsze, nie musisz go kontrolować i poprawiać po nim.

Jest niewiarygodnie przystojny

Dla Ciebie! Nie musi wpisywać się w żadne kanony, ale powinien podobać się tobie. Musi mieć w sobie coś, co rozpala cię, gdy tylko na niego spojrzysz.

Mówi lub robi co najmniej jedną rzecz dziennie, która utwierdza cię w przekonaniu, że kocha

Nie chodzi o to, żeby wciąż to powtarzał. Tę miłość widać czasem w psikusach, które sobie robimy. Widać ją także w zakupach, które przynosi do domu. Kupił twoją ulubioną czekoladę, choć o niej nie wspominałaś? Sama widzisz…

Wie co robić, gdy masz zły nastrój

Niezależnie od tego, czy zanosisz się płaczem, żalisz się przyjaciółce przez telefon czy planujesz wyjść na samotny spacer, on nie stara się na milion sposobów poprawić ci humoru. Przede wszystkim wie, których guzików pod żadnym pozorem nie powinien teraz naciskać.

Kibicuje ci

Chce, żeby odnosiła sukcesy i realizowała swoje marzenia, dlatego wspiera cię, jak tylko może. Gdy ktoś pyta go o ciebie, z dumą o tobie opowiada. Ponieważ zna cię bardzo dobrze, potrafi docenić zarówno twoje zmagania, jak i osiągnięcia. Zawsze stanie za tobą murem.

Gotowa, żeby powiedzieć „TAK”?

Źródło: Your Tango


Zobacz także

Jak przygotować się do ciąży

5 rzeczy które musisz zrobić przed ciąża. Będziesz mamą? To najlepszy moment na dobre zmiany w życiu

Im jesteśmy starsi, tym mniej ludzi wokół nas. I to jest świetne!

Im jesteśmy starsi, tym mniej ludzi wokół nas. I to jest świetne!

Dlaczego tak bardzo pragniemy tych, którzy nas nie chcą?