Go to content

Jak skutecznie przeciąć niezdrową więź i zakończyć toksyczną relację. Detoks od drugiego człowieka

Detoks to dość modne słowo. Możesz oczyścić swoje ciało z toksyn, alkoholu i wszystkich niezdrowych substancji. Poczujesz się lepiej. Żeby jeszcze tak łatwo można było pozbyć się ze swego życia „szkodliwych”, krzywdzących nas ludzi… Głowa do góry – działając konsekwentnie i z przekonaniem, że robisz to dla własnego dobra – dasz radę osiągnąć sukces i na tym polu.

Musisz teraz uważnie spojrzeć na własne życie. Musisz ocenić, co ci w nim przeszkadza, co nie działa tak, jak trzeba. A przede wszystkim, przyjrzyj się bliżej twoim relacjom z innymi ludźmi.  Innymi słowy, powinnaś zwracać uwagę nie tylko na to, co jesz, ale też na to, kto ciebie „zjada”…

Fot. iStock/valentinrussanov

1/8 Rozpoznanie

Pierwszym krokiem do „przecięcia” szkodliwych więzi jest oczywiście rozpoznanie, czy to dana osoba jest „problematyczna”, czy też to ty powinieneś zmienić coś w sobie, żeby sobie w tej relacji lepiej radzić.

Oto kilka przykładów toksycznych osób:

1.  Były partner lub kochanek, na którego punkcie masz obsesję. Miłość twojego życia, która nie zwraca na ciebie uwagi. Nie możesz zrobić kroku w przyszłość, ale wiesz też, że nigdy nie będziecie razem.

2.  „Przyjaciel”, po spotkaniu z którym zawsze czujesz się wykończony emocjonalnie – tak, że  prawie potrzebujesz terapii.

3. Każda osoba w twoim życiu, która jest „hiperkrytyczna”, która ciągle cię ocenia, która nie pozwala ci cieszyć się ze swoich osiągnięć i z tego, co masz.

4. Ten, kogo się boisz, o kim sama myśl wywołuje napad lęku.

5. Osoba, która choć się do ciebie uśmiecha, plotkuje o tobie za twoimi plecami.

6. Pracownik, wspólnik lub klient, który regularnie negatywnie komentuje twoją pracę, powodując ogromny stres i niepotrzebną presję.

7.  Członek rodziny, który jest energicznym wampirem.

Fot. Unsplash / <a href=https://unsplash.com/photos/u8tZwGAH6w8 target="_blank”>Jordan Sanchez</a> / <a href=http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

2/8 Ograniczanie kontaktu

Nie rozmawiaj z osobą, którą uznałeś za toksyczną. Jeśli nie jest to możliwe (bo na przykład jest to ktoś z rodziny), zrób na pewien czas przerwę w waszych spotkaniach i rozmowach i opracuj plan stopniowego ograniczania kontaktu.

Fot. iStock/Portra

3/8 Odcięcie „mentalne”

Nie przeglądaj jego profilu na portalu społecznościowym, nie wypytuj o niego wspólnych znajomych. Jeśli nie możesz przestań o nim myśleć, zgodnie z zasadami medytacji, zaobserwuj uporczywą myśl i zaakceptuj ją, nie pozwalając jej wyrządzić sobie krzywdy (nie denerwuj się). Tak potraktowana z czasem będzie pojawiać się coraz rzadziej.

10 codziennych mantr, które zmienią twoje życie na lepsze. Ostatecznie, stajesz się tym, co wielokrotnie powtarzasz Fot. iStock/VisualCommunications

4/8 Wymazywanie

Nie mów o tej osobie. Budujesz właśnie nową codzienność, taką, w której ona nie istnieje, lub istnieje, ale ta obecność cię w żaden sposób nie dotyka. Jeśli jest to zbyt trudne i potrzebujesz wsparcia, porozmawiaj o tym z jednym, zaufanym przyjacielem lub z terapeutą.

Fot. iStock / skynesher

5/8 Strategia unikania

Unikaj miejsc odwiedzanych przez tę osobę i takich, które ci o niej (lub o was) przypominają. Nie słuchaj „waszej muzyki” (muzyka wyzwala wspomnienia i czyni je bardziej realnymi), nie oglądaj „waszych filmów”. Zmień playlistę, a jeśli trzeba, zmień także otoczenie, toksyczne środowisko. Zdrowie jest najważniejsze.

fot. iStock/ svetikd

6/8 Postaw na "nowe"

Powiedz „tak” nowym osobom i nowym sytuacjom w twoim życiu. Otwórz się na nowe znajomości, nie bój się być ciekawym drugiego człowieka. Nie czytaj starych e-maili i SMS-ów od „toksycznego”. A jeśli nie możesz oprzeć się pokusie, wykasuj je. To samo zrób ze wspólnymi zdjęciami. Wypełnij tę pustkę tym, co pozytywne i dobre dla ciebie.

fot. iStock/Yuri_Arcurs

7/8 Ćwicz i dobrze się odżywiaj

Pot, ruch i dobra dieta pomagają oczyścić z tego, co szkodliwe zarówno twoje ciało, jak i duszę. A ćwiczenia fizyczne lub zaangażowanie w jakikolwiek sport skutecznie pomogą ci odwrócić uwagę od przykrych wspomnień. Bonus? Ładna sylwetka!

Fot. Pixabay/ Unsplash/ CC0 Public Domain

8/8 Daj sobie pomóc

To wcale nie musi oznaczać wielkich poświęceń ze strony twoich przyjaciół, czy innych, bliskich osób. Wystarczy, że będziesz otaczał się ludźmi, którym na tobie zależy.