Go to content

Seryjna monogamia to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie

Niektórzy przeskakują z jednego związku do drugiego. W żadnej relacji nie potrafią zagrzać miejsca na dłużej. Nie wiedzą, jak to jest być singlem, bo zawsze są z kimś związani. Ta nadpobudliwość to coraz powszechniejsze zjawisko nazywane seryjną monogamią.

Seryjna monogamia definiuje osoby, które szybko przechodzą z jednego związku do drugiego. Nie pozostawiają sobie miejsce na otrząśnięcie się i odpoczęcie po rozstaniu. Ich celem jest uniknięcie samotności za wszelką cenę. Postrzegają siebie jako niezależne i samowystarczalne emocjonalnie.

Bycie seryjnym monogamistą niesie za sobą pewne konsekwencje. Osoby te nie potrafią budować satysfakcjonujących i stałych relacji. Zakochanie się w seryjnym monogamiście jest bardzo bolesne. Wiąże się z żalem i cierpieniem. Takie relacje mają zawsze datę ważności, która szybko mija i dotychczasowy partner zostaje zastąpiony nowym.

Zobacz także: Czujesz, że zaniedbaliście wasz związek? Trzy ćwiczenia, które pomogą odbudować między wami bliskość

Po tym poznasz seryjnego monogamistę:

  • Niska samoocena
  • Niedojrzałość emocjonalna
  • Cechy narcystyczne
  • Duży egoizm
  • Szybkie nawiązywanie nowego związku
  • Lęk przed porzuceniem.

Monogamia seryjna obejmuje wiele interesujących elementów psychospołecznych.

  • Jedno z opublikowanych badań wskazuje, że niezależność kobiet i ich wyższy status ekonomiczny sprawiają, że czują się one o wiele swobodniej i pewniej na poziomie emocjonalnym. W związku z tym są pewniejsze siebie i z większą łatwością przechodzą z jednego związku do drugiego.
  • Strach przed odrzuceniem, który towarzyszy monogamistom, skłania ich do zakończenia jednego związku i rozpoczęcia drugiego. To sprawia, że cały czas czują się bezpiecznie.
  • Nie można wykluczyć zaburzeń psychicznych, które mogą być główną przyczyną problemu.
  • Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim dowodzi, że osoby wierzące w miłość romantyczną, często uzależniają się od miłości. Potrzebują dopaminy, serotoniny i oksytocyny, które uwalniają się w początkowych fazach związku. Kiedy relacja rozwija się, zaczynają się nudzić i wchodzą w nowe relacje.

Seryjni monogamiści muszą uporać się ze swoją niepewnością i strachem przed samotnością. Muszą wzmocnić się w dojrzałych i zdrowych relacjach. Pomocna w tym będzie terapia, której głównym celem będzie wzmocnienie poczucia własnej wartości, przepracowanie niezagojonych traum, nauczenie się skutecznego radzenia sobie ze swoimi potrzebami i zwiększenie świadomości dotyczącej bezpiecznego stylu przywiązania.

Źródło: exploringyourmind.com