Go to content

Są trzy rodzaje poczucia własnej wartości. Który pasuje do ciebie?

Fot. iStock/Vizerskaya

Gdybym spytała każdego z nas o poczucie własne wartości, co byście odpowiedzieli? Jesteście pewni siebie? Znacie swoje mocne i słabe strony? Umiecie powiedzieć: „Tak, w tym jestem dobra, z tym na pewno sobie poradzę”? 

Miewam poczucie, że nasza pewność siebie to taka wielka pięta achillesowa. Wszyscy wiedzą, że istnieje i że jest ważna w życiu, ale z drugiej strony większość z nas ją ignoruje, nie pracuje kompletnie nad tym, by myśleć o sobie dobrze. Dlaczego? Wydaje mi się, że z jednego prostego powodu: boimy się, że ktoś o nas powie, że zadzieramy nosa, że jesteśmy aroganccy. Niestety wychowani zostaliśmy w zakompleksionym kraju, gdzie kilkadziesiąt lat temu nie można było mówić, co się naprawdę myśli i czego się chce. Pokutuje to w nas do dziś. Ale przecież wszystko można zmienić!

Warto zapamiętać, że miarą poczucia własnej wartości jest to, co ty myślisz o sobie, a nie co myślą o tobie inni. Poza tym pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, co więcej ma zasadnicze znaczenie przy tworzeniu dobrych i zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Są trzy rodzaje poczucia własnej wartości. Oczywiście nie każdemu da się sztywno przypisać dany rodzaj, wszystko zależy od tego, co dzieje się w naszym życiu.

Ale możesz dowiedzieć, jaki typ poczucia własnej wartości przeważa w tobie. Który jest najbardziej widoczny?

1. Przerośnięte poczucie własnej wartości

Ludzie z nadętym poczuciem własnej wartości myślą, że są lepsi od innych i nie mają właściwie co do tego żadnych wątpliwości. To jest ta pewność siebie, której się obawiamy – to znaczny obawiamy się, że o właśnie taką zostaniemy posądzeni. Ale pamiętając – że ważne jest to, co my myślimy o sobie, a nie, co inni o nas sądzą, trzeba wiedzieć, że ludzie z przerośniętym ego mają problem z budowaniem zdrowych relacji, a także trwałego związku, gdyż drugiego człowieka postrzegają jako rywala. A oni zawsze chcą być na górze, za wszelką cenę chcą wygrywać. Dla nich szczęście jest równoznaczne z osiągnięciem sukcesu, ale paradoksalnie nie są szczęśliwi, gdy go osiągają…

Obawiasz się, że gdy pomyślisz o sobie dobrze, ktoś powie, że jesteś arogancka? Zapamiętaj, że ludzie z przerośniętym poczuciem własnej wartości nie słuchają innych i nie przyjmują krytyki na swój temat. Nie dostrzegają swoich błędów, więc nie są w stanie nad nimi pracować i je naprawiać. Winę swoich pomyłek zawsze postrzegają w innych. Ponadto mają tendencję do lekceważenia innych lub zachowują się agresywnie.

I jak? Nadęte poczucie własnej wartości, to ten rodzaj, który tobie można przypisać?

2. Wysokie poczucie własnej wartości

I to jest ten rodzaj poczucia własnej wartości, który sprawia, że jesteśmy zadowoleni z naszego życia – i nie widzimy w tym nic złego. Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości akceptują siebie ze swoimi mocnymi, ale też słabymi stronami, nie oceniają samych siebie. Czy przez to mają łatwe życie? Oczywiście, że nie, ale ta wzmacniająca pewność siebie pozwala im zaufać sobie i mieć odwagę stawić czoło problemom, z takim podejściem wszystko staje się łatwiejsze.

Wysokie poczucie własnej wartości, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możemy sobie dać, bo daje nam radość z bycia sobą – po prostu. Nie mamy potrzeby udowadniania, że jesteśmy lepsi od innych. Wierzymy w siebie, co wcale nie jest arogancją.

Ale uwaga, nawet wśród tych, którzy mają wysokie poczucie własnej wartości, są ci którzy postrzegani są jako rozchwiani w tej pewności siebie, brak im równowagi. Oni nie są w stanie utrzymać wysokiej samooceny, dlatego bywa, że zachowują się pasywnie, agresywnie, mają negatywne nastawienie do innego punktu widzenia niż ich własny. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy brak im poczucia bezpieczeństwa, kiedy nie czują się pewni w danej sytuacji.

3. Niskie poczucie własnej wartości

Ludzie, którzy mają niską samoocenę, są przeciwieństwem tych z wysokim poczuciem własnej wartości. Nie cenią siebie, nie ufają swoim możliwościom, a niepewność, którą czują, przenoszą na niemal każdą sytuację. Strach przed porażką to coś, co ich dręczy i sprawia, że nie wierzą w siebie. To ci z niską samooceną są modelem nieszczęśliwych ludzi. Warto jednak zwrócić uwagę, że właśnie te osoby często mówią źle o innych: „jeśli pokażę, że inni są beznadziejni, to może nikt nie zauważy, jak beznadziejny jestem ja”.

Ludzie z niskim poczuciem własnej wartości są w euforii, gdy wszystko układa się po ich myśli. Ale gdy tylko pojawiają się problemy, ich pewność drastycznie spada. Są wrażliwymi ludźmi, którzy bardzo łatwo ulegają wpływowi innych.

To co charakterystyczne dla osób z niską samoocenę, to niestabilność i niezdecydowanie. Mają tak małe zaufanie do siebie, że nieustannie się boją, że źle oceniają okoliczności, że przeceniają własne możliwości.

I jak? Który rodzaj pewności siebie pasuje do ciebie? Jasne, że często trudno uniknąć tego nadętego, ale też niskiego poczucia własnej wartości. Warto jednak dążyć do adekwatnej oceny siebie, pracować nad wiarą w swoje siły, poznawać siebie i budować w ten sposób wysokie poczucie własnej wartości. Bez obaw, że ktoś posądzi cię o arogancję.


źródło: explorignyourminde.com