Szczęście trudno jednoznacznie zdefiniować, bo dla każdego może oznaczać coś innego. Jedno jest pewne – każdy z nas pragnie być szczęśliwym, spełnionym, czuć się dobrze na swoim miejscu. Dochodzimy do tego różnymi drogami, często popełniając błędy. Każdy ma na to swój plan i własne metody, warto jednak mieć świadomość tego, jakie rzeczy, sytuacje czy zachowania do szczęścia nas nie zaprowadzą.
7 rzeczy, których NIE musisz robić, żeby być szczęśliwą
NIE musisz zadowalać wszystkich
Choć zrozumiałe jest, że pragniesz szczęścia nie tylko dla siebie, ale i bliskich, nie musisz i nie potrzebujesz robić wszystkiego, by każdego zadowolić. Dogadzanie wszystkim za wszelką cenę i odstawianie własnych potrzeb na boczny tor sprawi, że oddalisz się od swojego szczęścia. W życiu ważna jest umiejętność wyważenia tego, co dajesz sobie, z tym, co chcesz dać innym. Bayard Swope, znany amerykański dziennikarz, powiedział coś, co warto zapamiętać: „Nie znam klucza do sukcesu, ale kluczem do porażki jest próba zadowolenia wszystkich”.
NIE musisz wszystkiego kontrolować
Nie musisz mieć pod kontrolą wszystkiego i wszystkich, myśleć o tym, czego jeszcze nie udało ci się osiągnąć i jak to zrobić. Owszem, planowanie jest dobre i potrzebne, ale próba kontrolowania każdego aspektu życia jest wyjątkowo męcząca i skazana na porażkę. Uwolnienie się od tego i pozwolenie sobie na przyjmowanie niespodzianek od życia spowoduje, że będziesz miała więcej czasu na rzeczy potrzebne i przyjemne, zamiast analizować ciągle swoją sytuację i próbować uchwycić coś, co ciągle osuwa się z rąk.
NIE musisz być lepsza od innych
To prawda, że ambicja jest ważna, bo pozwala osiągać założone cele i realizować marzenia, jednak jej nadmiar nikomu nie służy. Zakładanie, że musisz komuś dorównać, a nawet przeskoczyć za wszelką cenę, może rodzić niechęć, napięcie, frustrację i złość. Ciągła pogoń, szczególnie gdy trudno jest zrealizować zbyt ambitne plany, zabiera cenny czas i energię. Jeśli lubisz rywalizację, rywalizuj sama ze sobą. Stawianie przed sobą celu jest dobre i potrzebne, bo pozwala na rozwój i odczuwanie satysfakcji.
NIE musisz tkwić w przeszłości
Jasne, że tęsknota za tymi wszystkimi dobrymi chwilami, które przeżyłaś, wraca. Zagrzebywanie się jednak w tym, co było nie pozwoli ci docenić teraźniejszości, ani skupić się na przyszłości. To trochę jak kula u nogi, która trzyma cię w miejscu. A stagnacja zdecydowanie nie przybliży cię do szczęścia. Jedynie bycie tu i teraz, świadome przeżywanie i skupianie się na życiu pozwala je wykorzystać jak najlepiej. Nie musisz też odcinać się od przeszłości — po prostu miej w pamięci to, co piękne i idź dalej.
NIE musisz udawać
Żeby żyć prawdziwie, trzeba zdjąć maskę. Nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś, stwarzać pozory, by inni cię zaakceptowali czy docenili. Prawdziwą wartością jest życie w zgodzie z samym sobą i otaczanie się ludźmi, którzy to akceptują. Mówienie prawdy, tego co myślisz i co czujesz, bez obawy o reakcję innych, uwalnia.
NIE musisz szukać aprobaty u innych
Ponieważ nie masz wpływu na to, co myślą o tobie inni, nie musisz nikomu nadskakiwać. Każdy może mieć własny pomysł na życie i wizje samego siebie. Nie musisz stawać na rzęsach, by inni akceptowali twoje wybory. Jeśli komuś nie podoba się np. twoja fryzura, czy dom, nie zmieniasz ich z marszu, by ten ktoś uznał, że jednak jest nieźle. Jeśli jesteś zadowolona sama z siebie, to wystarczy, by mieć satysfakcję. Twoje życie to twoje wybory.
NIE musisz być cały czas … szczęśliwa
Tak, dobrze widzisz. Nikt nie wymaga od ciebie, byś cały czas tryskała humorem i zarażała optymizmem innych. Jesteś tylko człowiekiem i możesz pozwolić sobie na smutek właśnie wtedy, gdy jesteś smutna, czy na żal, gdy coś ważnego dla ciebie się skończyło. Pozytywne podejście do życia jest cudowne, bo ułatwia wiele spraw i przybliża do szczęścia, ale udawanie, że jest super, jeśli jest inaczej, jest nie w porządku w stosunku do siebie samej. Emocje, także te trudne, także muszą znaleźć ujście, byś ty mogła złapać równowagę.