Go to content

7 cech optymistycznych ludzi. Każdy powinien je w sobie pielęgnować

Fot. iStock / stock_colors

Uwielbiamy otaczać się optymistami, nawet gdy nas samych rzeczywistość nie rozpieszcza. Ludziom o pozytywnym nastawieniu żyje się lżej i w dodatku zarażają innych swoim podejściem. Optymiści bez wysiłku pielęgnują w sobie cechy, które po prostu ułatwiają życie.

Każdy może wziąć z nich przykład. Tylko trzeba porzucić myślenie, że optymista to niedoinformowany pesymista. Optymista to mistrz celebrowania dobrych rzeczy i wychodzenia obronną ręką z sytuacji mniej pozytywnych.

7 cech optymistycznych ludzi, które warto w sobie pielęgnować

1. Walczą o swoje marzenia

Optymiści zakładają, że warto marzyć, ale o rzeczach, które są możliwe do zrealizowania. Nie zakładają niemożliwego, patrzą w stronę rzeczy odległych, ale osiągalnych. Dzięki temu odnoszą upragniony sukces.

2. Porażkę zamieniają w cenną lekcję

Bycie optymistą nie oznacza, że jest się człowiekiem ze stali, którego nie dotykają porażki. Ale każdy optymista potrafi spojrzeć na to, co się stało z dystansu i nawet bolesne doświadczenie zamienić w cenną na przyszłość lekcję.

3. Są uczciwi wobec siebie

Stają twarzą w twarz z rzeczywistością, nie unikają konfrontacji z własnymi niedoskonałościami, będąc gotowymi do działania. Optymiści nie wmawiają sobie rzeczy, które nie są prawdą, dzięki temu unikają poważnych rozczarowań w życiu.

4. Nie porównują się do innych

Optymiści wiedzą, że są unikalni i nie mają potrzeby porównywać się do innych, zgadywać, czego mają mniej lub więcej. Dzięki temu nie żyją zazdrością, nie kierują się zawiścią. Żyją tak jak lubią, podążając wyłącznie za własnymi potrzebami, a nie oczekiwaniami innych.

5. Akceptują innych ludzi

Optymiści żyją i pozwalają żyć innym. Nie krytykują nadmiernie, nie wyzłośliwiają się, bo szkoda im życia na emitowanie złej energii. Patrząc na samych siebie pozytywnie, tak samo starają się postrzegać innych ludzi dobrze. Koncentrują się na ich zaletach, a nie wadach. Optymiści uważają, że każdy ma swoje miejsce i rolę do odegrania we własnej historii i nie powinno się w to ingerować.

6. Pracują nad sobą

Optymiści dostrzegają potrzebę ciągłego rozwoju, zgodnie z zasadą, że kto się nie rozwija, ten się cofa. Ten rozwój jest im potrzebny nie do imponowania otoczeniu, zdobywaniu chwały czy splendoru, ale by jak najpełniej żyć i cieszyć się własnymi osiągnięciami.

7. Są zmotywowani do działania

Siła do walki tkwi wewnątrz człowieka, a optymiści potrafią pielęgnować w sobie tę siłę. Motywacja do działania wynika nie ze wskazówek lub nakazów innych osób, ale z tego, co siedzi w głowie każdego z nas. Słuchając wewnętrznego głosu, optymiści odważnie idą na przód.


 

źródło: exploringyourmind.com