Go to content

Kiedy twój związek bardziej cię dołuje, niż motywuje i przynosi radość

Jeśli czujesz, że twój związek bardziej cię dołuje niż przynosi ci radość i motywuje do stawania się kimś lepszym, nie unikniesz trudnych decyzji. Trzeba będzie solidnie popracować nad relacją, na której wam obojgu zależy, albo definitywnie zakończyć taką, która i tak zmierza ku końcowi. Choć tak naprawdę nikt nie może doprowadzić cię do depresji, czasem warunki, okoliczności i ograniczenia, które występują w twoim związku przyczyniają się do negatywnego napięcia i złych emocji – skutkują twoim złym samopoczuciem.

Mając świadomość, że to właśnie twój związek wpływa na ciebie przygnębiająco, możesz łatwiej dokonać wyboru, albo zacząć działać w kierunku pozytywnych zmian.

11 oznak, że twój związek cię dołuje

1. Czujesz, że nie masz tu „nic do powiedzenia”

Brak realnego wpływu na to, co dzieje się w twoim związku jest jasnym znakiem, że jeden z partnerów dąży do przejęcia pełnej kontroli nad wasz relacją. Każde z was powinno mieć równe prawo głosu w kwestii podziału obowiązków, w podejmowaniu decyzji dotyczących waszej przyszłości, finansów, dzieci i innych, ważnych aspektów waszego związku.

2. Ciągle boisz się jak zareaguje twój partner

Jego złość, gniew, silne emocje mogą sprawić, że coraz bardziej się wycofujesz w tej relacji, a czasem także izolujesz się od innych, wybierasz samotność (a to może już być oznaka depresji). Unikanie komunikacji z partnerem nie naprawi tej sytuacji, ale sprawi, że będziesz się czuć jeszcze gorzej.

3. Jesteś zależna od twojego partnera

Naukowcy zbadali wpływ relacji na skłonności do depresji. Ujawniono 8 negatywnych czynników, przyczyniających się do częstych stanów depresyjnych. Są to:

  • przemoc emocjonalna
  • romans i problemy dotyczące sfery seksualnej
  • problemy z komunikacją w związku
  • osamotnienie
  • brak energii / motywacji
  • zależność od relacji/partnera
  • brak zrozumienia
  • niepewność co do naszych uczuć

4. Odczuwasz ten związek jako ciężar

Jeśli twoja relacja jest dla ciebie ciężarem, który sprawia, że trudno ci głębiej odetchnąć, zapewne towarzyszy ci także uczucie „utkwienia w martwym punkcie”. Trzeba wielkiej odwagi i siły wewnętrznej by się zmobilizować i zacząć rozwiązywać wspólne problemy, albo pójść dalej, swoją, osobną, drogą.

5. Nie czujesz wparcia bliskich, bo twój kontakt z nimi jest ograniczony

Może tu chodzić o przyjaciół, o rodzinę. Czujesz, że twój partner nie chce, żebyś się z nimi widywała, choć te spotkania są bardzo ważne dla twojego zdrowia psychicznego. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji w związku, kiedy jedna ze stron używa szantażu emocjonalnego, by wymusić na drugiej ograniczenie kontaktu z innymi, bliskimi osobami.

6. Chciałabyś coś naprawić, ale nie masz na to siły, ani energii

Chciałabyś być bardziej szczęśliwa, pragniesz pozytywnych relacji z partnerem, ale czujesz, że potrzebna do tego energia jest poza twoim zasięgiem. Depresja często może prowadzić do braku energii fizycznej, który sprawia, że jesteś w stanie działać.

7. Wnosisz do tej relacji o wiele więcej niż twój partner

Być może chodzi tu o obowiązki domowe, albo fakt, że to ty zapewniasz płynność wspólnemu budżetowi. Czujesz, że wszystko to funkcjonuje tylko dzięki tobie, to bardzo frustrujące i krzywdzące.

8. Nie pamiętasz kiedy ostatni raz się razem śmialiście

Jeśli doświadczasz radości i pozytywnych emocji w swoim związku, nie będzie czasu ani powodów by się dołować. Szczęście widać nawet w twoich uśmiechach. Jeśli brak tych kluczowych, pozytywnych momentów, łatwiej o stany depresyjne. Nie można być w związku wiecznym smutasem!

9. Nie możesz przestać martwić się o przyszłość waszej relacji

Kiedy czujesz, że nie czeka was już nic dobrego, boisz się, doszukujesz różnych zagrożeń, albo już wiesz, że ten związek zmierza ku końcowi, możesz mieć także poczucie osobistej porażki. Stres, zmartwienie, niepokój – wszystko to dołuje cię niemiłosiernie i odbiera radość życia.

10. Twój partner nie słucha

Dobra komunikacja między parterami jest podstawą udanej relacji. Jeśli czujesz, że on cię nie słucha, możesz zacząć się wycofywać, izolować, mieć poczucie osamotnienia, niezrozumienia i tak zwanej „beznadziei”.

11. Szukasz „kogoś z zewnątrz” do rozmowy, bliższego kontaktu

Poczucie, że o problemach w twoim związku łatwiej porozmawiać z kimś „z zewnątrz” niż z własny partnerem jest bardzo przygnębiające. Przecież to właśnie z tą najbliższą osobą powinnaś móc dzielić się wszystkim.

Nie zapominajmy, że wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej z naszego punktu widzenia, a inaczej, gdy uda nam się zmienić nieco perspektywę i spojrzeć na nasz związek z „tej drugiej strony”. Pora zadziałać.


Źródło: powerofpositivity.com