Go to content

Kiedy cierpi bliska nam osoba i my czujemy ból. Czym jest zarażenie emocjonalne?

Kiedy cierpi bliska nam osoba i my czujemy ból. Czym jest zarażenie emocjonalne?
fot. PeopleImages/iStock

Zapewne niejednokrotnie słyszałaś, że uśmiech jest zaraźliwy. Kiedy ktoś śmieje się w naszym towarzystwie i nam udzielają się pozytywne emocje. Z kolei kiedy ktoś płacze, to i nam robi się smutno. Kiedy cierpi bliska nam osoba i my czujemy ból. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z opisanych zjawisk, doświadczasz emocjonalnego zarażenia.

Zarażenie emocjonalne – czym jest?

O zarażeniu emocjonalnym mówimy wówczas, gdy jedna osoba reaguje na bodźce, które odczuwa, widząc emocje drugiej osoby. Jedno z badań wykazało, że do zarażenia emocjonalnego dochodzi nieświadomie. To pewnego rodzaju kopiowanie zachowania osoby, która znajduje się w pobliżu.

„Zarażenie emocjonalne to sposób na opisanie, w jaki sposób emocje lub zachowania rozprzestrzeniają się między jednostkami, lub grupami” – wyjaśnia Jillian Amodio.

Jesteśmy istotami społecznymi i reagujemy na bodźce otaczającego nas świata. Tym samym nie powinien nas dziwić fakt, że udzielają nam się emocje i zachowania innych.

Reklamodawcy, restauratorzy, sprzedawcy, a także dziesiątki innych osób wykorzystują zarażenie emocjonalne i starają się nakłonić ludzi do zakupu lub wywołać w nich pewne emocje.

Negatywne emocje są łatwiejsze do uchwycenia

Tak jak dzielimy się pozytywnymi emocjami i udziela nam się uśmiech innych, tak samo możemy dzielić się negatywnymi uczuciami. Bardzo prawdopodobne jest, że jeśli będzie udzielała nam się złość, frustracja to nasze samopoczucie ulegnie pogorszeniu.

„Słaby sen, nieodpowiedni sposób odżywiania, stres, przytłoczenie, przemęczenie, sprawiają, że dana osoba będzie bardziej podatna na zarażenie emocjonalne. Na poziomie emocjonalnym jest już wyczerpana i łatwiej ulega innym emocjom” – zauważa dr Peggy Loo, psycholog.

Zarażenie emocjonalne powiązane jest z naszymi neuronami. Badania pokazują, że naśladowanie emocji może mieć również podłoże neurologiczne. Niektóre neurony w mózgu aktywują się, gdy obserwujemy, jak ktoś inny coś robi. Osoba obserwująca odzwierciedla to, co widzi. Jeśli ktoś płacze lub się śmieje, my robimy to samo.

Zobacz także: Emocje i postawy, które niesłusznie określamy jako negatywne

Jak kontrolować zarażenie emocjonalne?

Wiele osób chciałoby móc panować nad tym, co złe i negatywne. Tak, by wykorzystywać jedynie pozytywne aspekty emocjonalnego zakażenia. Warto spróbować podjąć kroki, które pomogą opanować niektóre reakcje.

  • Zastanów się jakie działania werbalne i niewerbalne sprawiają, że zaczynasz reagować.
  • Zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj dokładnie, co się dzieje. Weź głęboki oddech. Głębokie oddychanie ma działanie wysoce regulujące. Twoje ciało wysyła umysłowi sygnał – wszystko będzie dobrze. Zaczynasz się uspokajać.
  • Ćwicz empatię. Praca w oparciu o współczucie może pozwolić ci zachować dystans. Przestaniesz absorbować emocje. „Empatia pozwala nam łączyć się z innymi i dzielić się ich emocjami w sposób zapewniający wsparcie. Kiedy bierzemy na siebie ciężar emocji innych ludzi, granica zostaje przekroczona” – podkreśla Amodio.
  • Postaraj się, by otoczenie wydobywało z ciebie to, co najlepsze. Otaczaj się ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze i komfortowo.
  • Stosuj metody, które pomagają ci radzić sobie z emocjami.
Źródło: verywellmind.com