Go to content

Każdy znak zodiaku inaczej sygnalizuje depresję. Nie przegap pierwszych objawów u najbliższych

Przygnębienie, brak chęci do życia, problemy z motywacją, uczucie pustki i beznadziei – tak większość z nas definiuje i rozpoznaje depresję. Choć z reguły właśnie te symptomy pozwalają stwierdzić, czy z drugim człowiekiem dzieje się coś niedobrego, czasami depresja może objawiać się na inne sposoby. Niektórzy z nas bardzo długo maskują swój smutek, inni szybko szukają pomocy u najbliższych.Okazuje się, że depresja może przybierać różne formy, w zależności od znaku zodiaku, który przypada dacie urodzin konkretnej osoby. Cechy osobowości, charakterystyczne dla pewnych znaków mogą ułatwiać lub utrudniać popadanie w skrajnie emocje. Różni się więc nie tylko to, w jaki sposób dane osoby sygnalizują depresję, ale także inny jest sposób by im pomóc. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.


 

Źródło: Your Tango

Baran, znak zodiaku Fot. iStock

1/12 Baran (21 marca - 19 kwietnia)

Kiedy baran jest przygnębiony, nie będzie okazywał tego poprzez płacz i bezsilność. Swój stan psychiczny będzie maskował gniewem. Zrobi też wiele, żeby nie przerzucić na innych swoich problemów, dlatego może unikać rozmowy i odtrącać pomoc. Baran może chcieć spotkać się z przyjaciółki dla poprawy samopoczucia, ale może też zamknąć się w domu. Najgorsze, co można zrobić, to zaplanować baranowi atrakcje. Chociaż zapewne masz intencje, baran poczuje się jeszcze bardziej przygnębiony, ponieważ lubi mieć świadomość, że panuje nad swoim losem.

Fot. iStock / Ratikon

2/12 Byk (20 kwietnia - 20 maja)

Byk nie jest ekspertem w radzeniu sobie z poważnymi emocjami, ponieważ sam poświęca się dla innych. Jest zawsze skory do pomocy i często pełni rolę opiekuna dla swoich przyjaciół, gdy ci potrzebują wsparcia. Byk może w trudnych chwilach wprowadzać w życiu rady, które daje innym. Często jednak bardzo długo nie będzie dawał znać, że coś jest nie tak. Gdy ty zainteresujesz się jego samopoczuciem, on wciąż będzie wykazywał się życzliwością i więcej uwagi zacznie poświęcać tobie, więc nie daj się zwieść! Bardzo często za jego troską kryje się ogromna potrzeba czyjejś uwagi.

Fot. iStock / Ratikon

3/12 Bliźnięta (21 maja - 20 czerwca)

Osoby spod tego znaku zodiaku traktują przygnębienie i depresję jako słabość, choć wcale tak nie jest. Gdy tylko zauważą u siebie niepokojące objawy, będą starali się je zdusić lub nie myśleć o nich. Bliźnięta skupiają się na rzeczach do wykonania i niechętnie mówią o emocjach. Osoby te często po prostu nie wiedzą, co mają robić – czy wsłuchać się w siebie czy można przestać analizować. Musi minąć bardzo wiele czasu lub stan musi być naprawdę poważny, by poprosiły o pomoc, dlatego trzeba uważnie obserwować osoby spod znaku bliźniąt.

Fot. iStock

4/12 Rak (21 czerwca - 22 lipca)

Rak bardzo dobrze zna siebie i nie ukrywa swoich emocji przed najbliższymi. Gdy jest przygnębiony, szuka pomocy. Chętnie rozmawia nawet o najintymniejszych sprawach i nie boi się przyznać do swoich słabości. Rak pozwala sobie na płacz, a gdy jest mu smutno, zagrzebuje się pod kocem i ogląda telewizję. Jeśli jednak ten stan się przedłuża lub przygnębienie nasila, zacznie szukać pomocy wśród bliskich.

Fot. iStock / Ratikon

5/12 Lew (23 lipca - 22 sierpnia)

Lew słynie z tego, że nie potrafi kontrolować swoich emocji. Bardzo często dramatyzuje, gdy coś idzie nie po jego myśli, ale równie łatwo wpada też w euforię. Dlatego też trudno ocenić, czy faktycznie jest z nim tak źle, jak mówi. Jeżeli lew zacznie ignorować twoje telefony i nagle przestanie otwarcie mówić (i dramatyzować) o tym, co przeżywa – należy poświecić mu więcej uwagi i wybadać, co się dzieje.

Fot. iStock / Ratikonv

6/12 Panna (23 sierpnia - 22 września)

Panna dokładnie analizuje swoje wszystkie myśli i emocje. Niestety jest też bardzo krytyczna wobec siebie.Przygnębienie i smutek uzna za swoją porażkę, co tylko dodatkowo pogorszy sprawę i spowoduje, że panna wpadnie w depresję. Bardzo długo będzie przekonywać samą siebie, że wcale nie potrzebuje żadnej pomocy, choć w rzeczywistości pomoc jest niezbędna natychmiast. Nie wolno zostawiać panny samej sobie, gdy odrzuca wyciągniętą dłoń. Często trzeba ją stawiać przed faktem dokonanym.

 

i.Stock

7/12 Waga (23 września - 22 października)

Waga zawsze stara się zachować równowagę w każdej kwestii. Rzadko więc targają nią skrajne emocje. Osoby spod tego znaku szybko szukają pomocy, gdy same nie potrafią sobie poradzić. Przede wszystkim po to, by jak najszybciej odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię. Waga będzie więc poddawać się wszystkim formom pomocy – zacznie wychodzić częściej z przyjaciółmi i umówi się do specjalisty. Najważniejsze, by jej nie odtrącić, gdy przychodzi z prośbą.

 

Fot. iStock

8/12 Skorpion (23 października - 21 listopada)

Skorpion bierze wszystko na klatę. Uważa, że gorsze dni też są po coś i należy się z nimi zmierzyć, by stać się silniejszym. Zamiast więc walczyć z przygnębieniem i uczuciem beznadziei, daje się temu ponieść. Może tygodniami leżeć i oglądać dołujące filmy. Z reguły jednak po jakimś czasie sam dochodzi do siebie. Warto być blisko, gdy skorpion cierpi, by móc zareagować, gdy wszystko wymknie mu się spod kontroli.

Fot. iStock / Ratikon

9/12 Strzelec (22 listopada - 19 grudnia)

Strzelec jest z natury bardzo beztroski i radosny, dlatego wkurza się, gdy w jego życiu pojawiają się negatywne emocje. Będzie chciał jak najszybciej wrócić do swojego pogodnego JA, więc zacznie szukać pomocy. Z reguły bliscy i znajomi dostrzegają, że strzelec ma kłopoty. Będzie próbował to maskować swoim wesołym podejściem do życia, ale nutka niepewności będzie wyczuwalna.

Fot. iStock / Ratikon

10/12 Koziorożec (20 grudnia - 19 stycznia)

Koziorożec bardzo długo będzie zaprzeczał, że zmaga się z jakimiś problemami natury emocjonalnej lub psychicznej. Lubi panować nad sytuacją, więc będzie wypierał stany depresyjne. Niestety z powagi sytuacji zda sobie sprawę dopiero wtedy, gdy jego sytuacja stanie się dramatyczna. Jeżeli zauważysz zmiany w zachowaniu koziorożca, spróbuj nim potrząsnąć, żeby w końcu się ocknął.

Fot. iStock / Ratikon

11/12 Wodnik (20 stycznia - 18 lutego)

Wodnik kompletnie nie potrafi maskować swoich emocji. Zła kondycja psychiczna bardzo szybko odbije się na jego zdrowiu. Wodnik zacznie uskarżać się na uporczywe bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, stawów czy brzucha. Ponadto przestanie o siebie dbać, więc już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że zmaga się z problemami. Gdy zacznie się izolować, czas działać.

Fot. iStock / Ratikon

12/12 Ryby (19 lutego - 20 marca)

Kiedy rybom jest źle, rozpaczliwie szukają kogoś, kto je pocieszy. Niepokojące jest to, że bardzo szybko dają się ponieść mrocznym myślą. Niekiedy zachowują się kompletnie irracjonalnie, dlatego trzeba im pomóc gdy tylko zaczną domagać się uwagi i wsparcia. Ryby będą szukać kogoś, kto je zrozumie, pocieszy i natychmiast wdroży plan działania.