Lifestyle

Twój znak zodiaku podpowiada, jak postrzegasz siebie i co możesz zmienić na lepsze

Redakcja
Redakcja
20 października 2017
Fot. iStock/Delpixart
Następny

Sposób postrzegania siebie przez kobiety zależy od tak wielu czynników, że czasem trudno jest za tym nadążyć. Presja wywierana prze otoczenie, przykłady kobiet idealnych z pierwszych stron gazet i telewizji, własne oczekiwania i marzenia, nie ułatwiają kobietom zaakceptowania tego, jakimi są. 

Co prawda ciało jest dość plastyczne i można je rzeźbić tak, by osiągnąć zamierzony wygląd. To wymaga czasu, zaangażowania, a w wielu przypadkach również nakładów finansowych. Czy nie prościej jest po prostu pokochać swoje nieidealne ciało oraz charakter i żyć ze sobą szczęśliwie? Nie zawsze, szczególnie gdy nie wiemy jak to zrobić. Jeśli dotychczas nie przemówiły do was poradniki podpowiadając, jak tego dokonać, to coś więcej o tym może powiedzieć… znak zodiaku.

Uważa się, że każdy ze znaków posiada przypisane sobie cechy, które w poważnym stopniu wpływają na charakter każdego z nas. Miłośnicy astrologii uważają również, że zodiak ma wpływ także na to, w jaki sposób postrzegamy nasze ciała, i jak inni nas widzą. Może warto pokrzepić troszkę swoje myśli i polubić siebie bardziej z tą wiedzą?


źródło: www.mindbodygreen.comwww.astrolabium.pl

Lifestyle

7 filmów, które poprawią ci nastrój, niezależnie od tego, który raz je oglądasz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 października 2017
Fot. istock/martin-dm
 

Zaczęło się! Wieczory są coraz dłuższe, dni coraz bardziej deszczowe… Smutno się robi i potrzebujemy czegoś, co poprawi nam nastrój. Na „raz, dwa, trzy” zawijamy się więc w ciepły kocyk i włączamy film. Jeden z tych, które widziałyśmy już sto razy, ale dobrze wiemy, że i za sto pierwszym „zadziała” jak trzeba. W kącikach ust pojawi się uśmiech, wylane podczas seansu łzy pomogą nam się oczyścić ze złych emocji, a w sercu zrobi się jakoś tak… cieplej. Przed wami subiektywny przegląd tytułów, które świetnie nadają się, jako jesienny środek terapeutyczny.  Komentarze i nowe propozycja mile widziane.

1. „Przed wchodem słońca” (1995)


Dwie, zupełnie osoby obce nagle stają się sobie bardzo bliskie. Chociaż mogą być razem tylko przez chwilę, potrafią to wykorzystać.

2. „Nietykalni” (2011)

To opowieść ciepła, wzruszająca i zabawna, a na dodatek… prawdziwa. Przywraca wiarę w cuda. Naprawdę.

3. „Billy Elliot” (2000)


Billy, chłopiec z rodziny robotniczej, odkrywa, że ​​jego marzeniem jest zostać tancerzem. Musi przełamać panujące w swojej klasie społecznej stereotypy. Nigdy nie rezygnujcie z marzeń!

4. Zielona Mila (1999)


Może was zdziwi ten wybór, ale dla mnie „Zielona mila” to film pełen magii, w najmniej niespodziewanych momentach.

5. „Deszczowa piosenka” (1952)

Klasyk, który mogę oglądać w nieskończoność. Dla tańca, zabawnych dialogów, elegancji aktorów i świetnego, inteligentnego humoru.

6. „Amelia” (2001)

Bo przywraca wiarę w cuda, wtedy kiedy już w nie nie wierzysz. Bo sprawia, że zaczynasz zauważać i doceniać szczegóły. Bo Paryż i śliczna Audrey Tautou.

7. „Zaplątani” (2010)


Nie pytajcie „dlaczego”. Pewnie każdy z nas, dorosłych, ma swój ulubiony rysunkowy film, na którym płacze jak bóbr i śmieje się najgłośniej ze wszystkich. Pewnie każdy potrzebuje znów na chwilę być dzieckiem…


Lifestyle

Ta choroba zabiła Patricka Swayze, Steva Jobsa i Annę Przybylską. Długo nie daje objawów

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 października 2017
trzustka - dieta, objawy, rak, zapalenie
Fot. iStock/elenaleonova

Rak trzustki uważany jest za jeden z trudniejszych przypadków, jeśli chodzi o skuteczność leczenia i rokowanie. Przede wszystkim dlatego, że bardzo długo nie daje żadnych objawów, a gdy już się pojawią i zostanie postawiona właściwa diagnoza, bywa za późno. To właśnie z powodu raka trzustki zmarła Anna Przybylska – młoda, piękna i pełna życia kobieta. Każdego roku w Polsce odnotowuje się blisko 3000 nowych zachorowań. Zdecydowana większość nie przeżyje.

Choć nowotwór trzustki występuje stosunkowo rzadko (dotyczy 2 proc. osób, zmagających się z rakiem i na ogół dotyka mężczyzn, rzadziej kobiety), zdecydowanie częściej prowadzi do śmierci w porównaniu z innymi chorobami nowotworowymi. To dlatego, że nie zostały jeszcze w pełni poznane przyczyny jego powstawania. Niełatwe jest również jego wykrycie, ponieważ może latami rozwijać się po cichu, by dać o sobie znać, gdy szanse na skuteczne leczenie są minimalne. Jeszcze do niedawna niewiele mówiło się o raku trzustki. Wszystko zmieniło się po śmierci aktora Patricka Swayze, Steva Jobsa i Anny Przybylskiej. Zobaczyliśmy wtedy, że choroba ta atakuje niezależnie od wieku i nawet pieniądze nie są w stanie uchronić nas przed śmiercią. Jedyną szansą na przeżycie jest wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czynniki ryzyka

Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka trzustki. Na szczęście po zerwaniu z nałogiem niebezpieczeństwo wystąpienia choroby maleje. Do czynników sprzyjających wystąpieniu tego nowotworu zalicza się także m.in. przewlekłe zapalenie trzustki, cukrzycę otyłość, nadużywanie alkoholu oraz czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia jest także nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i smażone potrawy.

Wczesne objawy raka trzustki

Pierwsze objawy raka trzustki bardzo łatwo przegapić, ponieważ łatwo pomylić je ze zwykłą niestrawnością. Chorzy uskarżają się na dyskomfort w górnej części brzucha, wzdęcia, utratę apetytu i ogólne osłabienie. Niektórzy potrafią bagatelizować te sygnały przez długi czas, wspomagając się różnymi suplementami, dostępnymi bez recepty. Gdy już odwiedzą lekarza, objawów raka trzustki jest znacznie więcej. Niekiedy pacjenci umierają już kilka miesięcy po wykryciu choroby, która bardzo szybko postępuje.

Późne objawy raka trzustki

W zaawansowanym stadium choroby obserwuje się znaczne i szybko postępujące zmniejszenie masy ciała, ból brzucha promieniujący od pępka w stronę kręgosłupa, żółtaczkę i świąd skóry, wodobrzusze oraz obrzęki, a także (w zależności od lokalizacji guza) zaburzenia hormonalne, wysokie stężenie glukozy we krwi, chorobę wrzodową i biegunkę. Choć wszystkie te objawy są bardzo charakterystyczne i intensywne, występują bardzo późno.

Diagnostyka raka trzustki

U osób, u których podejrzewa się raka trzustki, wykonuje się m.in. tomografię komputerową, usg i rezonans magnetyczny. Badania te są konieczne, by określić jak duże są zmiany i czy pojawiły się przerzuty. Niezbędne jest także wykonanie biopsji trzustki bądź węzłów chłonnych. Badanie histopatologiczne zmienionych tkanek ułatwia klasyfikację nowotworu.

Leczenie raka trzustki

Chorzy najczęściej trafiają do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, gdy możliwe jest wyłącznie leczenie paliatywne, opierające się na łagodzeniu bólu i próbach poprawy jakości życia. Jeżeli jednak nowotwór został wykryty stosunkowo wcześnie, pacjent może zostać zoperowany, a następnie poddany radio- i chemioterapii. Szanse na całkowite wyleczenie są jednak nikłe. Wycięcie nowotworu w tym miejscu jest wyjątkowo skomplikowane i wiąże się z szeregiem różnych, ewentualnych powikłań.

Profilaktyka raka trzustki

Przede wszystkim należy rzucić palenie, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nie tylko raka trzustki, ale także innych nowotworów np. płuc czy jamy jamy ustnej. Bardzo ważna jest również dieta. Powinna się ona opierać na lekkostrawnych potrawach, gotowanych w sposób tradycyjny lub na parze. Warto włączyć do jadłospisu czerstwy chleb, chude, białe mięso, a także ziemniaki i owoce bez skórki. Należy unikać potraw smażonych, tłuszczy zwierzęcych czy ostrych przypraw.


 

Źródło: Medycyna Praktyczna/Zwrotnik Raka/Poradnik Zdrowie

 


Zobacz także

Banalnie proste koktajle, które oczyszczą twój organizm po świątecznym przejedzeniu

Światu potrzeba dziś miłości… Listy do M3 dadzą wam jej tyle, ile potrzebujecie. Serio

Żyć samotnie, a być samotnym to dwie różne sprawy