Go to content

Jak zachować spokój umysłu? Pięć żelaznych zasad, które musisz zapamiętać

Jak zachować spokój umysłu? Pięć żelaznych zasad, które musisz zapamiętać
Photo by Amy Treasure on Unsplash

Przejmujesz się wszystkim i wszystkimi? Swoje życie uzależniasz od opinii innych? Przestań. Masz prawo być sobą i myśleć o sobie.

1. Nie ma nic złego w wyprzedzaniu innych

Utrata, zwłaszcza tych, których kochaliśmy, nigdy nie jest łatwa. Czy to będą wieloletni przyjaciele, życiowi partnerzy czy ktoś z rodziny, cios bywa druzgocący i często stawia nas przed pytaniem, czy mogliśmy zrobić więcej lub inaczej, aby zachować te relacje. Ale bez względu na to, co sobie powiemy, nie zmienia to faktu, że czasami po prostu jesteśmy już w innym miejscu, momencie życia. Nie ma już wspólnej płaszczyzny, na której można by stanąć, a kiedy próbujemy „przepchnąć” coś, co już nie pasuje, możemy zrobić krzywdę sobie lub drugiej osobie. Dobrze więc odpuścić i zrobić miejsce dla nowych relacji.

2. Możesz świętować (a nawet żyć!) po cichu

W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych wydawać się może, że musimy pokazywać wszystko, co robimy. Ta presja każe nam myśleć, że jeśli nie ma nas na Facebooku, to znaczy, że nic się dla nas nie dzieje. A to oczywiście prostu nieprawda. Jeśli jesteś dumna z tego, kim jesteś i co zbudowałaś lub osiągnęłaś, nie ma znaczenia, czy inni ludzie o tym wiedzą, czy nie. Nie oznacza to, że powinnaś porzucić social media, to dobrze mieć poczucie bycia docenianym również przez innych, ale pamiętaj po prostu, że to nie wszystko.

3. Dobrze jest stawiać granice

Myślę, że większość z nas, jeśli nie wszyscy, chciałaby być przy ludziach, których kochamy, zwłaszcza gdy przeżywają trudne chwile. Ale pamiętaj, że nie zawsze musisz być dostępny dla wszystkich o dowolnej porze dnia czy nocy. Dobrze jest wyznaczyć pewne granice i najpierw zadbać o siebie. Nie musisz czuć się winna, kiedy nie masz czasu, nie musisz czuć się winna, kiedy czujesz się wyczerpana  i nie musisz czuć się winna, kiedy musisz pomyśleć tylko o sobie. Jeśli ludzie cenią cię tak samo, jak cenisz ich ty, zrozumieją, że każdy z nas toczy swoje osobiste bitwy i nie możemy oczekiwać, że ludzie będą walczyć z nami i dla nas przez cały czas.

4. Można się zmieniać i rozwijać

Znacie hasło „bądź najlepszą wersją samej siebie”. W różnych momentach życia jesteśmy innymi wersjami siebie samych. I spokojnie, nie muszą być „najlepsze”. Po prostu oznacza to, że w miarę lat i doświadczeń, okoliczności i konieczności, zmieniamy się. Każdy zestaw okoliczności i wyzwań daje nam możliwość uczenia się po to, by móc iść dalej, rozwijać się. Czasami może to sprawiać, że czujemy się nieswojo, wychodząc ze strefy komfortu, ale jest to konieczny proces. Zmiana może być przerażająca i denerwująca, ale może to być jedyny sposób, w jaki znajdziemy kolejne, lepsze, wersje nas samych.

5. Masz prawo do własnej drogi

To, jaką drogę wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Ci, którzy tego nie rozumieją, powinni zniknąć z Twojego życia, pozostali będą przy Tobie niezależnie od wyborów, jakich dokonasz. Nie ma nic złego w trzymaniu się swoich celów, nawet jeśli oznacza to czasami zderzenie z krytyką. Użyj tego jako motywacji do zwycięstwa po tej drugiej stronie. Nie porównuj się z innymi, ponieważ każdy z nas ma własne sposoby nawiązywania problemów i własne role do odegrania.  „Nigdy nie porównuj swojego rozdziału pierwszego z czyimś rozdziałem 20.”. Twoja droga jest wyjątkowo piękna.

Źródło: Tought Catalog