Go to content

3 powody, dla których warto sięgnąć po krem do twarzy z ceramidami

Ceramidy to związki, które stanowią podstawowy budulec lipidów skórnych. Obecnie są szeroko wykorzystywane w kosmetyce i doceniane ze względu na szereg swoich dobroczynnych właściwości regulacyjno-ochronnych. Producenci umieszczają te substancje w różnych preparatach. Dlaczego, warto sięgnąć po krem do twarzy z ceramidami? Podpowiadamy.

Czym są ceramidy?

Ceramidy to substancje, które występują w naturalnej warstwie rogowej naskórka człowieka i chronią ją przed utratą wody. Zostało wyodrębnionych 9 typów takich związków. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowej bariery ochronnej skóry. Zazwyczaj są zbudowane z nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecz mogą zawierać również kwas linolowy oraz inne składniki. Kiedy ich poziom zostaje obniżony, skóra staje się mniej elastyczna, pozbawiona blasku i szara. Dodatkowo takiemu zjawisku często towarzyszy dyskomfort, pieczenie, uczucie ściągnięcia, suchości i łuszczenie, a także większa tendencja do powstawania zmarszczek. Dlatego są to niezwykle istotne dla urody i zdrowia
związki.

Krem do twarzy z ceramidami a poprawa nawilżenia

Krem do twarzy z ceramidami ma działanie nawilżające, ponieważ związki te chronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Pomagają zatrzymać wodę w jej wnętrzu na dłużej i zapobiegają jej odparowaniu przez naskórek. Dodatkowo tworzą na nim niewidzialną warstwę, która zapewnia mu nawilżenie. Często tego typu związki w kremach występują w połączeniu z innymi substancjami o silnym działaniu nawilżającym, takimi jak na przykład kwas hialuronowy. Ceramidy w kosmetykach stosowane są również do nawilżenia i odżywienia włosów, dlatego substancje te mają wielokierunkowe działanie.

Krem do twarzy z ceramidami a redukcja zmarszczek

Krem do twarzy z ceramidami może mieć również działanie przeciwzmarszczkowe. Związki te podobnie jak kwas hialuronowy czy kolagen należą do tych substancji, które naturalnie występują w organizmie, a ich produkcja z wiekiem maleje. Wskutek ich niedoboru naskórek wiotczeje i traci jędrność. Jeżeli nie występują w odpowiedniej ilości, skóra staje się cieńsza i szybciej powstają na niej zmarszczki.

Dlatego warto sięgnąć po krem do twarzy z tymi składnikami, który pomoże przywrócić skórze gładkość, sprężystość i utrzymać prawidłowe nawilżenie. Niektóre preparaty mają również działanie antyoksydacyjne, czyli pomagają ograniczyć aktywność wolnych rodników odpowiadających za uszkodzenie włókien kolagenowych. Produkty te dodatkowo mogą korzystnie wpływać na naturalną produkcję ceramidów w skórze i stymulować proces ich wytwarzania.

Krem do twarzy z ceramidami a problemy skórne

Krem do twarzy z ceramidami polecany jest osobom, które zmagają się suchą, szorstką, skłonną do podrażnień, alergiczną i trądzikową skórą. Problemy takie często wynikają z zaburzenia funkcjonowania warstwy lipidowej naskórka. Ceramidy naprawiają zniszczoną barierę, która przyczynia się do pojawiania się zmian skórnych. Obecnie stosowane w kosmetyce ceramidy mają niemal identyczne funkcje jak te, które naturalnie występują w naskórku, dlatego też są dobrze tolerowane nawet przez posiadaczki bardzo wrażliwej, skłonnej do alergii skóry.

Z czym można łączyć krem z ceramidami?

Wiele osób zastanawia się, czy można łączyć krem z ceramidami z retinolem lub kwasami. Otóż tak, można. Takie produkty to doskonały wybór podczas kuracji złuszczającej, która często podrażnia i osłabia naskórek. Substancje te uszczelniają skórę i sprawiają, że jest nawilżona i odżywiona.