Go to content

Kiedy myśli nie dają spokoju… 5 sposobów, by się wyciszyć

Fot. Unsplash / James Marcom / CC0 Public Domain

Znacie to niepokojące uczucie, gdy wasze myśli krążą jak szalone wokół jednego lub kilku tematów i choć chcielibyście na chwilę zapomnieć, nie potraficie przerwać tego toksycznego kręgu? Sytuacja ta jest męcząca i wpływa negatywnie na nasze zdrowie – zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Istnieje kilka metod na „uwolnienie” umysłu z tego kieratu, nawet jeśli na początku wydaje ci się to niemożliwe. Jest to jednak kwestia regularnych ćwiczeń i wprowadzenia nowych nawyków. Oto kilka skutecznych technik, które pomogą ci odzyskać kontrolę nad umysłem.

1. Skoncentruj się na pozytywnych aspektach

W chwili, gdy opanowują cię „czarne myśli”, z całych sił staraj się przywołać to, co dobre i jasne w twojej sytuacji. Pomyśl, ile umiesz, ile osiągnąłeś, ile pozytywnych osób masz w swoim otoczeniu. Zawsze myśl o tym, że każde nawet najtrudniejsze doświadczenie jest lekcją którą dostajemy od życia.

2. Znajdź swoją mantrę

Przyjrzyj się swoim myślom. Jakie myśli obserwujesz? Najprawdopodobniej zauważysz, że większość z nich skupia się wokół tego, co musisz dziś zrobić, lub tego, co ktoś powiedział, co cię rozzłościło, co sprawiło ci przykrość. Możesz przeciwdziałać negatywnym myślom wywołującym stres za pomocą prostych, „spokojnych: słów. Za każdym razem, gdy czujesz nadchodzący niepokój, wprowadź uspokajające słowa do swojej świadomości. Powtarzaj je, jak mantrę. To mogą być wyrażenia takie jak: spokojnie, spokojna, spokojny, spokój, światło, miłość, odprężający, plaża, woda, itp.

3. Medytuj

Korzyści płynące z medytacji są nieocenione. Kiedy medytujesz, co sekundę zatrzymujesz przepływ myśli bombardujących twoją świadomość i zamiast tego poruszasz się w przestrzeni, w której cisza ma pierwszeństwo. Wiele osób uważa, że ​​ich myśli zwalniają podczas medytacji, która „przenosi” świadomość do ciała i ułatwia radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Jeśli pragniesz spokoju w swoim umyśle i życiu, zacznij medytować lub po prostu koncentrować się na niczym innym, jak na swoim oddechu przez co najmniej dziesięć minut dziennie.

4. Żyj chwilą obecną

Myśl o tym, co dzieje się w danej chwili, a nie o tym, co może nastąpić za jakiś czas. Gdy pozwolisz sobie myśleć o tym, „co się stanie jeśli….”,  doprowadzisz się do stanu wiecznego niepokoju, depresji, chronicznego stresu i innych poważnych problemów. Większość naszych lęków wypływa z tego, że żyjemy tym, co nastąpiło lub tym, co ma nastąpić, a nie tym, co mamy tu i teraz.

5. Spaceruj, bądź blisko natury

Wszystko, co możesz zrobić, aby wzmocnić swoją więź z naturą, będzie bardzo korzystne dla twojego umysłu. Nie daj się zbytnio wciągnąć w trywialne sprawy materialnego świata, ponieważ nie znajdziesz spokoju w liczbach i dobytku. Spokój rodzi się w sercu, w poczuciu akceptacji.


Na podstawie: powerofpositivity.com