Niepowodzenia, potknięcia, błędy, straty i katastrofy są częścią życia każdego człowieka. W takich chwilach rozmiary zniszczeń mogą sprawić, że trudno będzie ci odbić się od kryzysu i ruszyć dalej przed siebie z uśmiechem i podniesionym czołem. Co więc robią ci najbardziej odporni psychicznie, którzy potrafią pozbierać się emocjonalnie po tragediach i pokonywać rzucane przez życie kłody?
Są dojrzali emocjonalnie
Dojrzałość emocjonalna pozwala widzieć nam rzeczywistość taką, jaką jest. Ani lepszą, ani gorszą. Czy jest ona związana z wiekiem? Po części tak, ale niekoniecznie. Znamy wielu dorosłych ludzi, nawet takich w średnim wieku, którzy są bardzo niedojrzali emocjonalnie, choć pozornie prezentują się jak elokwentni i mądrzy. Natomiast gdy stają w obliczu kryzysu, regresjonują się do „poczucia bezradności i lęku” – jak małe dzieci.
Raczej nie chodzą do wróżek
Osoby silne psychicznie raczej nie mają potrzeby opierania swoich decyzji na radach lub wskazówkach osób korzystających z sił nadprzyrodzonych, ponieważ ufają sobie. Nie tylko własnemu intelektowi, ale też licznym doświadczeniom, które prowadziły ich przez życie. Myślenie magiczne (nie mylić: z duchowością) to jeden z najbardziej prymitywnych mechanizmów obronnych. Lepiej polegać na sobie niż na impulsie podpowiedzianym przez wróżkę czy tarocistę.
Nie idealizują życia
W tym zakresie są realistami. Zdają sobie sprawę, że każdy człowiek czasem doznaje jakiejś porażki lub niepowodzenia. Jedni muszą przejść przez rozwód, inni utratę pracy lub poronienie. A ci odporni – są pogodzeni, z tym że raz w życiu jest górka, raz dołek i że nieszczęścia są po prostu naturalną częścią życia.
Nie obwiniają się nadmiernie
Mają wysokie poczucie własnej wartości. Nie chodzi o to, że narcystyczne, ale po prostu realistyczne, co oznacza, że jeśli nie przejdą trzeciej rozmowy kwalifikacyjnej, nie załamuje ich to, bo nie słyszą podszeptów wewnętrznego krytyka, że są miernotami i do niczego się nie nadają. Przecież wiedzą, że są świetnie wykształceni, znają trzy języki obce, a trudność polega na tym, że nie mają wystarczającego doświadczenia i dlatego muszą być cierpliwi.
Zobacz także: Jak być silnym psychicznie? Tego można się nauczyć
Mają dużą grupę wsparcia
To nieprawda, że nie potrzebują przytulenia, dobrego słowa lub poklepania po plecach. Przeciwnie, oni przyznają się do słabości, potrzebują się wygadać, wypłakać, by poczuć swego rodzaju oczyszczenie i ruszyć do boju dalej. Ale do takich działań potrzeba ludzi. To jakieś wielkie nieporozumienie, że silni psychicznie regenerują się w milczeniu i samotności. Jest zupełnie na odwrót: samotność sprzyja procedowaniu w głowie katastroficznych myśli. Dopiero kontakt z drugim człowiekiem daje możliwość zmiany perspektywy, oczyszczenia i poprawę humoru.
Są otwarci na nowe i elastyczni
Silni psychicznie są otwarci i elastyczni w rozwiązywaniu problemów. Wiedzą, że jak ktoś im zamyka przed nosem drzwi, to trzeba poszukać jakiegoś okna. W tym celu unikają sztywnego myślenia, schematów, a przede wszystkim potrafią się adaptować do nowej sytuacji. Trzeba żyć za mniejsze pieniądze przez kilka miesięcy? Natychmiast znajdą sposoby na oszczędzanie i nie będą narzekać, że nie mogą kupić nowej pary butów, albo muszą zrezygnować z kilku odpłatnych platform muzycznych i filmowych.
Wyciągają wnioski z porażek
Pytają samych siebie: „Jak mogłam zrobić to inaczej?” lub „Czego dowiedziałem się o sobie po tej porażce?” Na przykład przyjrzenie się powodom rozwodu może nauczyć nas, by na początku kolejnego związku zwracać już uwagę na „czerwone flag” lub korzystać z intuicji. Jednym zdaniem – silni psychicznie ludzie są otwarci na to, by uczyć się na swoich błędach.
Szczerze przyznają się do rozczarowania
Nie zamiatają swoich uczuć pod dywan ani nie pławią się w nich. Uznają je i dają sobie czas na przetworzenie niepowodzenia. Uczucie smutku, rozczarowania, załamania lub odrzucenia jest normalne, a silna psychicznie osoba się ich nie wstydzi. Nie ukrywa niczego, nie zakłada maski twardziela odpornego na wszystko.
Są bardzo wytrwali
Wiedzą, że nie ma niepowodzeń, których nie można pokonać, dopóki się próbuje. Na przykład nieżyjący już Steve Jobs został zwolniony z firmy Apple, którą stworzył. Później stwierdził, że „to była najlepsza rzecz, jaka kiedykolwiek się wydarzyła”. Wykorzystał ją jako okazję do pójścia w innym kierunku, tworząc NeXT i Pixar. Nie zawsze można znaleźć sens w danej chwili, ale z perspektywy czasu łatwiej dostrzec, że istniał pozytywny aspekt „porażek”.
Nadają sens swoim doświadczeniom
Wielu silnych psychicznie ludzi opiera się na swojej duchowości jako źródle siły. Naprawdę łatwiej odbić się od rozczarowań, korzystając ze swoich zasobów związanych z wrażliwością i duchowością. Dzięki temu łatwiej nadać sens każdemu (nawet trudnemu) doświadczeniu i pielęgnować w sobie wdzięczność.
Są współczujący wobec siebie
Nie pławią się w swoim cierpieniu, ale potrafią się sobą opiekować. Pójdą na masaż, nie będą katować się nadmierną ilością pracy, jeśli nie mają już sił i czasem też zapłaczą. Silni psychicznie opiekują się sobą, jakby byli swoimi najlepszymi przyjaciółmi.
Zobacz także: 5 zachowań, które świadczą o tym, że jesteś silna psychicznie