Uzależnienie od partnera i miłości to problemy, które wpływają na tworzenie związku stającego się po czasie złotą, ale niewygodną klatką. Na początku to wygląda na wielką i piękną miłość, ale z czasem się okazuje, że jeden z partnerów nie potrafi — dosłownie — żyć bez obecności drugiego. Z czego wynika nałogowa miłość i jak rozpoznać uzależnienie od partnera?
Uzależnienie od partnera i jego miłości to problem behawioralny, który powoduje wypaczenie związku i może doprowadzić do jego katastrofy. Kłopot z nałogową miłością częściej mają osoby, które doświadczyły emocjonalnego zaniedbania we wczesnym dzieciństwie. Gdy ktoś nie był kochany wystarczająco mocno lub mądrze, może cierpieć z powodu deficytu miłości i akceptacji. Towarzyszy temu wielka obawa przed samotnością lub odrzuceniem, a z czasem lęk przed odejściem ukochanej osoby zaczyna wychodzić na jaw i utrudniać życie.
Jak rozpoznać uzależnienie od partnera? 5 sygnałów, że masz z tym problem
Nie możesz funkcjonować bez partnera
Praktycznie wszystko robicie razem, spędzacie ze sobą tyle czasu, ile to możliwe. Nie lubisz samotnych wieczorów, czujesz się niekompletna, gdy jesteś sama. Gdy partner jest daleko nie potrafisz znaleźć sobie miejsca, ani skoncentrować się na czymś konkretnym. Ilekroć musisz być gdzieś dalej, wyjechać, czy choćby po wspólnym weekendzie wrócić do swojego domu i pracy, doświadczasz objawów podobnych do odstawienia. Chciałabyś być z nim cały czas, a gdy jesteście osobno, nie możesz się powstrzymać, by dowiedzieć się, gdzie jest, z kim i co robi.
- Zobacz również: „Zazdrość, kontrola, cierpienie to nie miłość. Miłość to równość i bezpieczeństwo”. Justyna Czekaj o tym, przed jakimi relacjami uciekać
Uzależnienie od partnera popycha cię do jego kontrolowania
Gdy nie możesz być tuż obok, inaczej kontrolujesz partnera. Zawsze starasz się być na bieżąco z telefonami, SMS-ami, czy wysyłasz kolejne wiadomości wysyłane na komunikatory, sprawdzasz, czy jest aktywny. Jeśli towarzyszy temu zazdrość, niepokój, rozdrażnienie, czy wściekłość w sytuacji braku kontaktu z partnerem, sytuacja staje się bardzo niepokojąca.
Stawiasz jego potrzeby ponad własne
Jego zdanie zaczyna liczyć się dla ciebie bardziej niż twoje własne. Uzależnienie od partnera może sprawić, że zaczniesz stawiać jego potrzeby ponad swoje, będąc na każde skinienie jego palca. On ma ochotę na seks tu i teraz? Nie ma sprawy, jesteś gotowa. On wyraził chęć zjedzenia czegoś? Ty już stoisz przy kuchni i odgadujesz kolejne życzenie. Poświęcasz mu coraz więcej czas, kosztem innych, dotychczas ważnych dla ciebie osób i spraw. To droga donikąd. Traktowanie faceta jak kogoś, kto jest w związku najważniejszy, może spowodować, że on, zamiast docenić starania, zacznie traktować je jako rzecz normalną, która mu się należy.
„Znaczysz teren”
Będąc w towarzystwie stale podkreślasz, że partner jest z tobą. Jesteś czujna w towarzystwie atrakcyjnych kobiet, starasz się być stale obok, dotykasz dłoni partnera, stale mówisz o rzeczach, które was łączą. Odczuwasz trudną do pohamowania zazdrość, gdy partner rozmawia z kimś innym, dobrze się przy tym bawiąc.
- Zobacz również: Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?
Wybaczasz wszystko i tłumaczysz go przed innymi
Wybaczasz przykre słowa, niedotrzymane obietnice, niesprawiedliwe traktowanie, ale także przemocowe zachowania. Usprawiedliwiasz zachowanie partnera, bierzesz na siebie winę za to, że coś poszło nie tak jak trzeba. Wciąż powtarzasz sobie i innym, że on się zmieni, bo ty go kochasz, więc wystarczy, że oboje się postaracie, choć to wcale tak dobrze nie wygląda.
Miłość nie może się wiązać z przymusem i nadmiernym przywiązaniem do partnera. Jeśli więc obawiasz się, że za mocno się angażujesz w związek i próbujesz przywiązać do siebie drugą osobę, powinnaś zwrócić się po specjalistyczną pomoc. Nałóg miłości, uzależnienie od partnera, jest tak samo niebezpieczne i destrukcyjne jak inne uzależnienia. Psychoterapeuta, psycholog pozwolą zrozumieć przyczyny takiego zachowania i znaleźć równowagę w związku.