Go to content

Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój

Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój
Fot. iStock / fizkes

Gniew jest zupełnie naturalnym uczuciem i może nieść za sobą pozytywy, zwłaszcza gdy pomaga ci przezwyciężyć problemy w pracy czy w domu. Wiemy jednak, że częściej niż pozytywną, miewa negatywną sławę. Prowadzi do agresji, wybuchów, pozbawionych sensu kłótni. Jak kontrolować gniew?

Kontrola nad gniewem jest o tyle ważne, bo pomaga nam uniknąć mówienia albo robienia czegoś, czego możemy żałować. Dlatego nim po raz kolejny wybuchniesz i powiesz o dwa słowa za dużo, wykorzystaj jedna z naszych wskazówek panowania nad tą niszczycielską czasami emocją. Sprawdź, jak kontrolować gniew i żyć lżej.

Jak kontrolować gniew?

Odliczaj

Licz od dziesięciu w dół. Jeśli jesteś naprawdę wściekła, zacznij od stu. Kiedy liczysz, twoje tętno zwalnia, a gniew odpuszcza.

Odetchnij

Oddychasz szybciej i płytko, gdy jesteś zła. Odwróć to przez głęboki oddech – skup się na wzięciu oddechy przez nos i wydychaniu powietrza przez usta.

Przejdź się

Ćwiczenia mogą pomóc uspokoić nerwy i zmniejszyć gniew. Wybierz się na spacer, przejdź się w pracy po schodach, zrób pajacyki w biurze. Każda aktywność jest dobra dla twojego umysłu i ciała.

Rozluźnij mięśnie

Stopniowe rozluźnienie mięśni wymaga od ciebie napinania i powolnego rozluźniania różnych grup mięśni w twoim ciele. Wypróbuj, to naprawdę pomaga i przy okazji uspokaja twój oddech.

Powtarzaj mantrę

Znajdź słowo lub frazę, które pomogą ci się uspokoić i ponownie skupić. Powtarzaj to słowo raz za razem, gdy jesteś zdenerwowana. „Relaks”, „Uspokój się” i „Wszystko będzie w porządku” to dobre przykłady.

Uciekaj myślami

Znajdź ustronne miejsce, zamknij oczy i ćwicz wizualizację siebie w relaksującej sytuacji. Skoncentruj się na szczegółach: jakiego koloru jest woda? Jak wysokie są góry? Jak słyszysz ćwierkające ptaki? Ta praktyka może pomóc ci odnaleźć spokój w gniewie.

Włącz muzykę

Załóż słuchawki i włącz swoja ulubioną muzykę, unikaj raczej heavy metalu. Nie bez kozery mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje.

Przestań mówić

Jeśli jesteś zła i czujesz, że gniew zaczyna cię nakręcać i tobą rządzić, wyobraź sobie, że masz zaklejone usta. Przestań mówić, nim powiesz za dużo, zwłaszcza w kłótni z kimś, kto jest ci bliski i kogo nie chcesz zranić.

Daj sobie czas

Nie reaguj impulsywnie. Jeśli narasta w tobie gniew, zrób sobie przerwę. Usiądź z dala od innych. Czasami wystarczy pięć minut, by zapanować nad emocjami.

Działaj

Wiesz, że gniew można przekuć na coś pozytywnego? Zrób coś, podpisz petycję, napisze odkładane pismo do zarządcy wspólnoty, zadziałaj na rzecz kogoś innego.

Zapisz, co chcesz zrobić

Weź kartkę papieru i przeleję na nią swoją złość. Napisz, co czujesz, jak chcesz zareagować. Spisanie wszystkiego pomaga się uspokoić i ponownie ocenić to, co się stało.

Wyobraź sobie znak stopu

Niech rozbłyśnie w twojej głowie, kiedy tylko dajesz się ponieść swojej złości. To szybki i prosty sposób na zatrzymanie się i spojrzenia na sytuację z pewnej perspektywy.

Zmień rutynę

Jeśli w twoim życiu są rzeczy, które notorycznie wyprowadzają cię z równowagi, zrób coś, żeby to zmienić. Możesz z czegoś zrezygnować, na co innego zwracać uwagę, może z czegoś zrezygnować. Szkoda nerwów na taką złość. 😉

Rozmawiaj

Nie duś w sobie złości. Jeśli coś cię wkurza, denerwuje, porozmawiaj o tym z kimś, komu ufasz – przyjaciółką, partnerem, siostrą. Oni pomogą ci znaleźć nową perspektywę.

Śmiej się

Nic nie zburzy złego nastroju tak, jak dobry. Zatem rozładuj swój gniew, szukając powodów do śmiechu, obojętne czy to będą wygłupy z dziećmi, czy obejrzenie skeczu twojego ulubionego kabaretu, czy oglądanie memów, każdy powód jest dobry, żeby się uśmiechnąć.

Ćwicz wdzięczność

Poświęć chwilę, aby skupić się na tym, co jest w twoim życiu dobre, gdy wszystko idzie nie tak. Uświadomienie sobie, ile dobrych rzeczy masz w swoim życiu może pomóc ci zneutralizować gniew.

Ćwicz empatię

Zamiast się wściekać, spróbuj na chwilę założyć buty drugiej osoby, by mieć ogląd sytuacji z jej perspektywy. Próba zrozumienia zachowań innych może sprawić, że twój gniew stanie się mniejszy.

Wyraź swoją złość

Nie chodzi o to, żeby się nie złościć. Gniew jest nam do czegoś potrzebny, ale niech nie będzie dla nas destrukcyjny. Wybuchy nie rozwiązują problemów, ale dojrzała rozmowa pomaga zmniejszyć stres i złagodzić gniew, a co więcej, zapobiec przyszłym nieporozumieniom.


źródło: HealthLine