Go to content

Empatia i współczucie to nie to samo. Przekonaj się, czym się różnią

Empatia i współczucie to dwa terminy często używane naprzemiennie. W rzeczywistości jednak oznaczają coś innego. I choć zarówno jeden jak i drugi odnosi się do rozumienia i odczuwania emocji innych, to sposób, w jaki są doświadczane i wyrażane, nie jest taki sam. Dowiedz się, na czym polega różnica.

To właśnie współczucie pozwala nam zrozumieć stan emocjonalny innych ludzi. Jedno z badań wykazało, że kiedy czujemy do kogoś współczucie, to możemy zrozumieć sytuację, przez którą przechodzi ta osoba. Możemy okazać jej zaniepokojenie problemami, ale nie angażujemy się w to emocjonalnie. Współczucie pomaga nam w udzieleniu przydatnej rady, pomocy, wskazówki. Oczywiście nie oznacza to, że współczucie jest czymś złym. Dla osób, których nie znamy wystarczająco dobrze, dla tych, którzy nie są nam tak bliscy, jest wystarczające. Jednak dla tych, których kochamy i na których nam zależy, to trochę za mało. W takim przypadku współczucie może być postrzegane jako chłód emocjonalny.

Empatia, podobnie jak współczucie, oznacza umiejętność rozpoznania stanu emocjonalnego innych ludzi. Jednak to nie tylko rozpoznanie, ale i dzielenie się nim. Bycie empatycznym oznacza zdolność odczuwania tego, co doświadczają inni. To umiejętność postawienia się na miejscu drugiej osoby, zrozumienie emocji, które jej towarzyszą. Empatia to niezwykle ważna umiejętność w relacjach międzyludzkich, która pozwala nam łączyć się z innymi na głębszych poziomach. Empatyczne osoby lepiej rozumieją potrzeby i pragnienia innych.

Zobacz także: Najpierw zadbaj o siebie, potem o innych.Jak się nauczyć traktować siebie z większą empatią i miłością

Kiedy słuchamy innych ze współczuciem, możemy dać im radę, podpowiedzieć, co mają robić. Jednak słuchanie innych bez osądzania to istotna cecha empatii. Prawdą jest, że udzielanie rad może być pomocne, ale empatia polega na mówieniu i zapewnieniu, że ktoś zawsze może na nas polegać.

Współczucie pomaga nam rozróżnić emocje innych ludzi. Sprawia, że zaczynamy się martwić. Empatia z kolei łączy nas z drugą osobą w głębszy sposób – poprzez emocje. Jeśli ktoś odczuwa strach, my również go czujemy, tak jak byłby nasz własny.

Ze współczuciem obserwujemy innych, ale z własnego punktu widzenia. Łatwo nam mówić o tym, co ktoś ma zrobić, jak postąpić, jeśli nie jesteśmy zaangażowani w to emocjonalnie. Empatia z kolei pozwala nam zrozumieć uczucia danej osoby z jej punktu widzenia. Nie tylko zastanawiamy się, co my byśmy zrobili, gdybyśmy byli na miejscu tej osoby, ale też myślimy o tym, co ona może zrobić w takiej sytuacji.

By okazać współczucie, nie musimy nawiązywać głębszych więzi. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze znajomymi, czy współpracownikami, gest współczucia sprawia, że traktujemy ich w serdeczny sposób. Jednak by być empatycznym, musimy otworzyć się na odczuwanie bólu przez drugą osobę, nie oceniając, ani nie ujmując jej niczego.

Źródło: exploringyourmind.com