Lifestyle Psychologia

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o empatii

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 czerwca 2018
Fot. iStock/knape
 

Empatia. To podstawa intymności i bliskiego związku; bez niej relacje pozostają emocjonalnie płytkie, zdefiniowane w dużej mierze przez wspólne interesy lub wspólne działania.

Bez empatii moglibyśmy żyć i pracować ramię w ramię z innymi ludźmi, pozostając tak nieświadomi swoich wewnętrznych jaźni i uczuć, jak w stosunku do nieznajomych w zatłoczonym wagonie metra…  Empatia jest nie tylko motorem bliskości i zachowań prospołecznych, ale i hamulcem bezpieczeństwa. Działa, gdy źle się zachowujemy i zdajemy sobie sprawę z bólu, który wywołujemy u innych. Ci z nas, którzy mieli nieszczęście zbudowania relacji z narcyzem, w połączeniu z zaburzeniami empatii, wiedzą, że ta obojętność ma niszczycielską siłę.

Empatia – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Empatia i współczucie, to nie to samo

Bardzo często używamy tych dwóch terminów zamiennie, jednak w rzeczywistości oznaczają dwie, odrębne rzeczy.

Kiedy czujesz współczucie wobec drugiej osoby, w pewien sposób identyfikujesz się z zaistniałą sytuacją, nawet, gdy dotyczy ona osoby, której nie znasz. Możesz wyobrażać sobie, co czuje osoba, którą spotkało jakieś nieszczęście.

Empatia natomiast polega na innym rodzaju emocji. Wyobrażasz sobie odczucia tej osoby jednocześnie samemu je przeżywając i odczuwając.

Empatia nie polega na intuicji

Według przeprowadzonych badań większość z nas postrzega empatię, jako funkcję opartą na intuicji, a nie zdolność, którą można wyćwiczyć czy uzasadnić posługując się rozumowaniem. Zazwyczaj łączymy ją z popularnym i dobrze brzmiącym sloganem „uważność”. Jednak to nie to samo.

Psychologowie Jean Decety i Claus Lamm sugerują, że empatia polega nie tylko na dzieleniu się emocjami, co zazwyczaj odbywa się w sposób podświadomy, ale również na kontroli czy zarządzaniu tym odczuciem.

Możemy zaobserwować zjawisko naśladownictwa, w reakcji na zmarszczone brwi czy srogi wyraz twarzy, prawdopodobnie sami nieświadomie dostosujemy swoją mimikę, odbywa się to na poziomie poza naszą kontrolą, jest reakcją naturalną. Nauka potwierdza, że nastroje bywają „zaraźliwe”. Z wiekiem uczymy się przyjmować cudzą pozycję, dostrzegać, co dzieje się z naszym rozmówcą. Empatia polega na umiejętności regulowania uczuć, które ww tej sytuacji się w nas pojawią. Co oznacza, że nie tylko jestem zdolny wczuć się w czyjąś rolę, ale i moje mogę kontrolować swoje zachowanie w takiej konfrontacji z emocjami.

Empatia angażuje określone zespoły nerwowe w mózgu

Można śmiało powiedzieć, że empatia ma swoje miejsce w mózgu. Według wielu badań, w tym tych przeprowadzonych z użyciem rezonansu magnetycznego, pojawiająca się empatia angażuje konkretne części mózgu.

Empatia jest wyuczonym zachowaniem, nawet jeśli zdolność do niej jest wrodzona

Najlepiej postrzegać ją jako umiejętność wrodzoną, którą należy rozwijać. Co ważne, aby rozwijać tę zdolność, konieczna jest zdrowa i bezpieczna relacja z drugim człowiekiem. Niemowlęta uczą się rozpoznawać i regulować swoje emocje poprzez udane interakcje z innymi ludźmi – czyli swoimi opiekunami. W praktyce, we wczesnym dzieciństwie kluczowe więc będą „kompetnecje” mamy czy taty, osób, które spędzają z dzieckiem najwięcej czasu. To podstawa pracy z własnymi emocjami – rozpoznawanie stanów emocjonalnych i reagowaniu na nie.

Dzieci, które nie doświadczają tego rodzaju interakcji, mają zmniejszone poczucie własnej wartości, trudności w zarządzaniu i regulacji emocji, a czasem upośledzenie zdolności do empatii.

Taka osoba w dorosłości unika  przywiązania, ma problemy z rozpoznaniem i nazwaniem własnych oraz cudzych  emocji. Zdenerwowana, w sytuacji dla niej kryzysowej nie potrafi nas emocjami zapanować, złagodzić ich. Bywa, że zostaje pochłonięta cudzymi emocjami. To nie jest empatia.

Zdolność do empatii różni się w zależności od osoby

Zdolność do odczuwania empatii jest ściśle powiązana z inteligencją emocjonalną. Im lepiej może rozpoznawać i reagować na własne nastroje, tym łatwiej wczuć ci się w cudzą skórę i współodczuwać cudze emocje. Łatwiej również ci nimi zarządzać. Empatia bowiem  nie polega na bezkrytycznym i całkowitym pochłonięciu przez emocje innych osób, to byłoby zjawisko niszczące i trudne do uniesienia.

Empatia może być diadyczna, a nie tylko indywidualna

Oznacza to, że empatia wcale nie musi być cechą czysto indywidualną, jednostkową. Ten kontrapunkt,  został wysunięty naprzeciw podstawowym założeniom empatii przez antropologów i wydaje się bardzo logicznie uzasadniony. Pewnych okolicznościach wręcz trzeba uznać, że różne normy społeczne czy kulturowe działają jak moderator empatii. Są sytuacje, gdzie empatia jest bardzo pożądana i te, w których patrzy się na nią nieprzychylnym okiem. Czyli kontekst społeczny, to jak ktoś zostanie oceniony w swoim społeczeństwie, za konkretne reakcje, wydaje się być silniejsze niż indywidualne predyspozyje do empatii; a nasze środowisko może empatię wyzwalać lub hamować.


Na podstawie: psychologytoday.com


Lifestyle Psychologia

Kobiety cierpią na wypalenie zawodowe częściej niż mężczyźni. Dlaczego? Ponieważ są mniej doceniane dowodzą naukowcy

Redakcja
Redakcja
8 czerwca 2018
Fot. iStock/millann
 

Budzisz się rano i myślisz: „Rety, znowu do pracy” i kompletnie odchodzi cię chęć do podnoszenia się z łóżka. Wypalenie zawodowe jest  powszechne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, ale nowe badanie ujawnia, że to zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. 

Dlaczego tak jest? Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu różnice wynikają z różnych warunków pracy, które są zależne od płci. Kobiety szybciej sięga wypalenie właśnie ze względu na charakter ich pracy. Wiele z nas zajmuje stanowiska, które oferują niewielką swobodę w podejmowaniu decyzji, co oznacza, że ​​nasza praca zapewnia nam jedynie niski poziom autorytetu i uprawnień decyzyjnych oraz – tak naprawdę –  wykorzystuje jedynie część naszych umiejętności.

Badanie ujawniło, że wraz z brakiem wystarczającej władzy w pracy, niską samooceną, pracą,  która wkracza w czas spędzany z bliskimi, przychodzi wypalenie zawodowe. To kobiety najczęściej starają się godzić pracę i życie  rodzinne, co okazuje się być bardzo trudne wcale nie w wyniku ich braku dystansu, ale warunków pracy i narzucanych im obowiązków. Mężczyzn ten problem zdecydowanie rzadziej dotyka.

Wypalenie zawodowe odbija się na naszym organizmie – bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zwiększone ryzyko zachorowań na brak serca, obniżona odporność, dodatkowo brak motywacji i poczucie bezradności to symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę i przyjrzeć się źródłu ich pochodzenia. Czy naprawdę warto dla pracy poświęcać nasze zdrowie fizyczne i psychiczne? Może najwyższy czas pomyśleć nad zmianą? Praca, która powoduje wypalenie, obniża coraz bardziej pewność siebie i poczucie wiary we własne możliwości. Nie dajcie się okaleczyć temu uczuciu i tej sytuacji, zawalczcie o siebie i pracę, która da wam więcej satysfakcji.


źródło: Independent


Lifestyle Psychologia

Syndrom abstynencji emocjonalnej. Kiedy cierpisz po rozstaniu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 czerwca 2018
Fot. iStock/lechatnoir

Syndrom abstynencji emocjonalnej pojawia się po rozstaniu. Pozbycie się takiej emocjonalnej więzi z kimś, kto był nam bardzo bliski nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, odczuwany ból psychiczny zazwyczaj ma również niekorzystny wpływ na nasz mózg. Proces ten przypomina syndrom abstynencji, którego doświadczają narkomani, rodzaj chaosu neurochemicznego, bardzo trudny do przezwyciężenia.

Rozstanie i odrzucenie

Kto osobiście zna efekty tego doświadczenia? Każdy, kto przeżył ból spowodowany rozstaniem lub odrzuceniem. I nastolatki i dorośli, ponieważ osiągnięta przez nas z wiekiem równowaga życiowa zdaje się bezużyteczna, gdy kończy się miłość, gdy przytrafia się niewierność lub kiedy po prostu zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zakończenie związku bez przyszłości. Pogodzenie się i zaakceptowanie, że swojego życia nie będziemy dzielić już z drugą osobą, jest bardzo emocjonującym i ciężkim wyzwaniem. Często trudno mu sprostać.

Syndrom abstynencji emocjonalnej – 5 cech, które o nim świadczą

Ten stan psychiczny charakteryzujący się stagnacją i uporczywym cierpieniem, jest szczególnie powszechny wśród osób o niskim poczuciu własnej wartości i charakteryzujących się wysokim uzależnieniem emocjonalnym od partnera.

Innym charakterystycznym aspektem zespołu emocjonalnej abstynencji jest brak wypieranie faktu, że związek się skończył. Były partner/partnerka nie chcą przyjąć do wiadomości i pogodzić się z tym, że – na tym już koniec.

Niepokój i obsesyjne pragnienie bliskości z byłym partnerem to kolejne ważne aspekty. Nie jesteśmy w stanie się „odciąć” zawsze znajdziemy pretekst, by go/ją odszukać, skontaktować się, dzwonić … Szukamy pretekstów, okazji by choć przez chwilę się zobaczyć, gdzieś niby przez przypadek. Dzwonimy, bo niby pomyliliśmy numer telefonu.

Co więcej, osoby zależne od partnera mają bardzo niski próg bólu emocjonalnego. Brakuje im narzędzi do radzenia sobie z cierpieniem, czują się sparaliżowane, a w obliczu cierpienia reagują paniką.

Na koniec symptomy, które dosłownie utrudniają nam życie: bezsenność, utrata apetytu, problemy z koncentracją, brak zainteresowania codziennym życiem, zniechęcenie – to najważniejsze z nich. Syndrom abstynencji emocjonalnej często uniemożliwia normalne i spokojne funkcjonowanie. Jak żyć, kiedy życie wywraca się do góry nogami, a my nic nie jesteśmy w stanie na to poradzić? Wypadałoby się pogodzić z zaistniałą sytuacją, ale póki co nie dojrzeliśmy jeszcze do tego etapu.

Jak radzić sobie z syndromem abstynencji emocjonalnej?

Nikt nie zasługuje na to, by żyć w takim stanie bezbronności, nikt nie powinien przestać kochać siebie aż do tego stopnia, by żyć zawieszonym w przekonaniu o braku sensu swojego istnienia. Jeśli tak właśnie się czujesz, koniecznie powinieneś poprosić o pomoc specjalistę. To nie wstyd!

Z drugiej strony, niezależnie od tego, czy osiągnęliśmy tę skrajność, czy też mamy do czynienia ze zwykłym kryzysem emocjonalnym, dobrze byłoby pomyśleć o poniższych strategiach.

Cierpienie na zespół abstynencji emocjonalnej – o ograniczonej intensywności i czasie trwania – jest czymś normalnym. Należy jednak założyć, że jest to rzecz przejściowa, stan, który musimy przetrwać, aby osiągnąć stan bardziej zrównoważony.

Zobacz również: 3 strategie, które pomagają nam poradzić sobie z rozstaniem

Zaakceptujmy negatywne emocje, takie jak smutek, opuszczenie, zwątpienie. Są to stany, które wcześniej czy później „rozmyją się”. Kontakt „zerowy” z byłym partnerem jest w tych przypadkach podstawową sprawą. Istotne jest, aby nie trzymać danych naszego byłego ukochanego w kontaktach lub na portalach społecznościowych. To pierwszy krok do „odcięcia się”.

 


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

Nastrojowi "swingersi", czyli od radości do czarnej rozpaczy. Jak ich rozpoznać?

Nastrojowi „swingersi”, czyli od radości do czarnej rozpaczy. Jak ich rozpoznać?

Warszawski Dzień Kapelusza – już za tydzień. Kapelusze są trendy!

Uważajcie na słowa, czyli błędy przy organizacji ślubu i wesela