Lifestyle

Superprodukty YOPE w Rossmann

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
 

Zacznij pozytywnie rok i zajrzyj do Rossmann. Tam #dobropłynie dla ciała i zmysłów, bo YOPE kupisz teraz w specjalnej ofercie. To dobry moment, aby uzupełnić swoje zapasy kosmetyków dla całej rodziny. Żele pod prysznic i mydła w płynie dla dzieci i dorosłych, a także balsamy do ciała oraz szampony, odżywki i maski do włosów masz na wyciągnięcie ręki. Przyjdź, wybierz swój ulubiony zapach i skorzystaj z wyjątkowej promocji.

Superprodukty YOPE w Rossmann

Wśród oferowanych w Rossmann kosmetyków YOPE znajdziesz coś dla siebie i dla Twoich domowników. Wybieraj śmiało, bo każdy z nich zawiera bogactwo naturalnych składników, które dbają o skórę i sprawiają, że proste codzienne czynności zamieniają się w niezwykle przyjemny, pachnący rytuał.

DLA CIEBIE

Aromatyczny żel pod prysznic to nagroda, którą możesz sobie sprawić na dobry początek i koniec każdego dnia. Naturalny żel pod prysznic Bez i wanilia otuli skórę ciepłym kwiatowym zapachem, który utrzyma się na skórze dłużej, jeśli użyjesz dodatkowo balsamu z tej samej serii. Na fanki energetycznych, soczystych zapachów czekają natomiast żel, balsam i mydło o zapachu Mandarynka i malina. Aby Twój rytuał był kompletny, swój zestaw pielęgnacyjny uzupełnij szamponem i maską do włosów z serii Orientalny Ogród.

 DLA NIEGO

Processed with VSCO with au1 preset

Serię YOPE Wood polubią Ci, którzy od słodyczy wolą wytrawne zapachy. Naturalne drzewne ekstrakty i aromaty z drzew: cedrowego, sandałowego i gwajakowego zawarte w żelach pod prysznic i szamponach do włosów zadbają o skórę i włosy i sprawią, że codzienny prysznic stanie się luksusową aromaterapią.

 

DLA DZIECI

Dzieciakom nie trzeba wiele do szczęścia, ale z pewnością radość sprawią im pachnące mydła do rąk i żele pod prysznic. Niezwykle delikatne receptury są łagodne dla skóry dzieci, a kolorowe butelki z wesołymi etykietami zachęcą do częstego mycia i kąpieli. Wypróbuj także Ultradelikatny szampon Łatwe mycie oraz Spray do niesfornych włosów Łatwe rozczesywanie, dzięki którym pielęgnacja włosów dziecka przestanie być Twoim utrapieniem.

DLA CAŁEJ RODZINY

Gdy sezon zimowy w pełni pielęgnacja dłoni staje się koniecznością, a regenerujące kremy do rąk z serii YOPE Soul w trzech odprężających zapachach sprawią, że każdy znajdzie swój ulubiony wariant. Dzięki specjalnej ofercie w  Rossmann możesz kupić je wszystkie: AQUA z olejkiem kamforowym, balsamiczny WIND z ekstraktem z liści czarnej porzeczki oraz ciepły EARTH o aromacie patchouli i jasnych drzew.

Superpromocja YOPE w sieci Rossmann trwa do 30 stycznia 2022 r.


Lifestyle

Z tęsknoty za babcią, z nienawiści do niej. 5 pytań do terapeutki o relację z babcią

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
21 stycznia 2022
fot. grandriver/iStock
 

– Babcia. Często najważniejsza kobieta w naszym życiu. Daje czułość, troskę, siłę. Wspiera i uczy dystansu. To ta dobra wersja. Bo zdarzają się babcie, które nie potrafią nas kochać albo rywalizują o naszą miłość z matką – mówi Marlena Kazoń, psycholog i psychoterapeutka.

Babcia w naszej rodzinie to..?

Często kobieta, która jest autorytetem, to od niej uczymy się określonych zwyczajów, tradycji, od niej czerpiemy różne przekonania. Bywa, że ma więcej mocy niż mama, wtedy staje się dla nas matką zastępczą.

Babcie często spełniają się w wychowywaniu swoich wnuków, bo mają świadomość, ile nie dały swoim dzieciom. To dla nich szansa, by zawrócić historię– dać innemu dziecku opiekę, uwagę, czułość, troskę, zrekompensować braki.

Mam dużo pacjentek, które miały kiepskie relacje z rodzicami, a z dziadkami dobre. „Jak to możliwe, że moja matka taka jest skoro babcia jest taka kochana. Skąd jej poranienie?” zastanawiają się. Tyle, że my się zmieniamy w ciągu całego życia, dojrzewamy, inną świadomość ma trzydziestolatka, inną sześćdziesięciolatka. Więc ta „cudowność” babć może być wynikiem doświadczenia, samoświadomości, zmiany. Nawet potrzebą uspokojenia swoich wyrzutów sumienia.

Matka gada na babcię, złości się, opowiada okropne wydarzenia z przeszłości, wnuczka ma więc niespójny obraz babci…

Tak, to częste. Mama mówi: „Babcia mi na nic nie pozwalała”, a nam pozwala na wszystko. Ale to jest tylko dowód, że całe życie się rozwijamy. Dla wnuczki to może być komunikat: każdy ma szansę na zmianę, jesteśmy różni w różnych relacjach.
I wtedy ta babcia może dać nam moc, stać się wzorem do naśladowania. Ile moich pacjentek mówi o tęsknocie: chciałabym zjeść zupę taką, jak robiła babcia, chciałabym znów się do niej przytulić, zobaczyć jej radość. Wielu z nas to właśnie od babci dostało tę bezwarunkową miłość.

Co jeszcze możemy od nich wziąć dobrego?

Często są dla nas przykładem niepoddawania się, choć jeśli niepoddawanie się polegało na trwaniu przy mężu alkoholiku, to nie jest akurat wzór do naśladowania. Ale gdy przeżyła wojnę, biedę, a mimo to wykształciła się – to już jest komunikat ważny dla kobiety: „Zawsze można sobie poradzić”. Dalej jest umiejętność ogarnięcia domu mimo małych pieniędzy, determinacja, zaradność, czasem fascynująca zdolność opowiadania, poczucie stylu, gotowanie, jeśli to lubimy. Wszystkie te rzeczy, które rozluźniają takie, jak szycie, czy pranie. Choć wiele kobiet mówi mi też, że ich babcia była inna. Właśnie nie żyła, jak wszyscy, była niezależna– ale to też może dać nam siłę. Mam pacjentkę, której babcia prowadziła kilka sklepów, dziś sama prowadzi biznesy. Nauczyła się od babci niezależności, ryzykowania, stawiania na siebie i przekonania, że zawsze znajdą się pieniądze.
Wiele z nas czerpie od babci dystans, a gdy miałyśmy to szczęście, ze dziadkowie byli szczęśliwym małżeństwem, uczymy się też budowania relacji, pokonywania kryzysów. To jest siła w tych czasach, choć jeszcze raz powtórzę, że nie chodzi o to, żeby trwać przy złym partnerze. Bardziej o zrozumienie, że miłość jest różna, ma swoje wzloty, upadki, związek się zmienia.

Ciemna strona babć?

Mnóstwo babć, które nie sprawdziły się w relacji matka – córka, chcą się sprawdzić z wnuczkami jako zastępcze matki. Zdarza się, że słyszę, że niektóre babcie każą do siebie mówić „mamo”, oceniają swoją córkę czy syna, że źle wychowują. Czyli tak naprawdę wychowują swoje dorosłe dzieci. Jedna z pacjentek opowiadała mi, że jej babcia staje zawsze po stronie wnuczek, wtrąca się, wprost mówi: „jesteś złą matką”. Gdy córka zwróciła jej uwagę, stwierdziła: „Robię to dla wnuczek!”. A to nie była sytuacja przemocy, czy inna, w której jej interwencja byłaby uzasadniona. I nie robiła tego dla wnuczek, ale przeciw córce. To jest uzurpowanie sobie prawa do bycia mamą, a to wprowadza ogromny systemowy chaos. Wnuczka wtedy de facto nie wie, kto jest autorytetem, kto mówi prawdę, od kogo ma się uczyć, co ma od kogo wziąć, ma konflikt lojalnościowy, przy mamie nie może pokazywać, że zależy jej na babci, przy babci, że zależy jej na mamie.

Babcia powinna znać swoje miejsce?

W jakimś sensie tak, choć lepiej zabrzmi: rozumieć swoją rolę. Jeśli już chce ocenić metody wychowawcze córki, niech robi to w cztery oczy, bo inaczej podważa jej autorytet. Zasada jest taka– matka daje córce, córka bierze, potem babcia daje córce, córka bierze i oddaje swojej córce.

Znam historię, gdy babcia przez całe życie adorowała jedną wnuczkę, resztę wnuków ignorowała

Tak, to też częste historie. Niektóre wolą bardziej dzieci córki niż syna, bo wolały bardziej córkę niż syna albo odwrotnie. Zdarza się, że jedna wnuczka jest do babci bardziej podobna i to ona jest tą wybranką, babcia wspiera ją np. finansowo, a potem zapisuje cały spadek, czym powoduje awantury i walki w rodzinie. Z jednej strony niby wyróżnienie, a tak naprawdę ogromne obciążenie, takie zachowanie babci generuje niechęć reszty rodziny. Wyróżniona czuje się winna, oceniana. To potem przenosi w swoje dorosłe życie. Jeśli byłyśmy tymi ignorowanymi, spada nam samoocena, poczucie własnej wartości,  też mamy do przerobienia ważne lekcje, na przykład to, że to nie była nasza wina. Wojciech Pisula, psycholog ewolucyjny, który badał te relacje, twierdził, że babcia i dziadek zawsze bardziej kochają dzieci swojej córki, niż syna. Twierdził też, że większą szansę na miłość dziadków ma pierwszy wnuk, czy wnuczka.

 

 

 

 

 


Lifestyle

Natura pomaga walczyć ze stresem i niepokojem

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
fot. gpointstudio/iStock

Stres jest nieodłącznym towarzyszem życia człowieka. Jest także jednym z głównych powodów złego samopoczucia, problemów ze zdrowiem i zaburzeń emocjonalnych. Przeczytaj jak można na co dzień poradzić sobie ze stresem za pomocą naturalnych sposobów.


Stres najczęściej kojarzy nam się z czymś negatywnym. Faktycznie, z reguły źle na nas wpływa i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, może być przyczyną wielu chorób, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Jednak z drugiej strony, gdyby nie stres, nie bylibyśmy w stanie przetrwać. Stany krótkotrwałego stresu są niezbędne dla naszego przeżycia. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów ucieczki lub walki (ratowanie życia). To na poziomie fizycznym. Na poziomie psychologicznym, stres napędza naszą energię i czasem stanowi bodziec, który zmusza nas do wprowadzenia zmian w naszym życiu. Często okazuje się, że te zmiany wychodzą nam na dobre.

Trzeba jednak pamiętać, że tylko stres krótkotrwały może przynieść pozytywne efekty. Jeśli natomiast stres jest ciągłym i uporczywym elementem naszej codzienności, przeradza się wówczas w stan przewlekły i może zagrażać naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Chroniczny stres uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zaburza nasz dobrostan na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym.

Tymczasem w dzisiejszych czasach stresuje się zdecydowana większość osób w każdym wieku – dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Najczęściej mamy do czynienia ze stresem sytuacyjnym, tymczasowym, niekiedy powtarzającym się. Być może zdenerwował cię szef, koleżanka z pracy była znowu niemiła, utknęłaś w korku na kolejną godzinę lub dostałaś smutną wiadomość – to powszechne sytuacje, na które reagujesz gniewem, napięciem, rozdrażnieniem, czy nerwowością.

Gdy jednak stres jest przemijający i związany z określonymi okolicznościami, z reguły możemy dać sobie z nim radę sami. Z pomocą przyjdą nam naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem. Co zatem możesz zrobić, aby odzyskać spokój i równowagę emocjonalną?

1. Oddychaj głęboko

Gdy organizm jest spięty i zdenerwowany, oddech automatycznie staje się krótszy, płytszy i przez to mniej wydajny. To powoduje jeszcze silniejsze pobudzenie. Zacznij wtedy oddychać świadomie – czyli obserwuj swój oddech. Nabierz głęboko powietrza, zatrzymaj je na chwilę w płucach i powoli wypuść tak, aby wszystko wydostało się na zewnątrz. Oddychaj tak, aby twój brzuch widocznie się unosił i opadał.

Szybko zauważysz, że twoje myśli się rozjaśniają, przychodzi spokój i rozluźnienie, a problemy wydają się już mniej ważne. Gdy oddychasz głęboko i powoli oraz koncentrujesz się całkowicie na tej czynności, przestajesz myśleć o sprawach, które są przyczyną stresu. To pomaga się zrelaksować, zapanować nad lękiem i uspokoić emocje. Spokojny i głęboki oddech jest doskonałym i szybkim sposobem na stres i nerwy.

2. Zaparz zioła na uspokojenie

Napary ziołowe z roślin o działaniu uspokajającym i nasennym pomagają na co dzień w stresujących sytuacjach. Skuteczne i powszechnie dostępne preparaty na uspokojenie to między innymi: liść melisy, kwiat lawendy, szyszki chmielu, korzeń waleriany (kozłka lekarskiego), ziele męczennicy, kwiat rumianku, ziele werbeny.

Najlepiej stosować je w formie gorącego naparu (herbaty) i pić w razie potrzeby w ciągu dnia lub wieczorem. Leki roślinne na stres i nerwy są także dostępne w postaci kropli, tabletek lub kapsułek, dla dzieci często spotkamy formę syropu. Po niektórych preparatach na uspokojenie nie powinno się prowadzić samochodu, niektóre z nich mogą nas nieco otępiać lub usypiać, dlatego u osób aktywnych zawodowo zalecane są do stosowania głównie wieczorem (np. waleriana).

3. Sięgnij po leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne są naturalnymi produktami leczniczymi, które można bezpiecznie zastosować u każdego, kto uskarża się na stres, niepokój, czy rozdrażnienie (niezależnie od wieku – leki te są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci). Leki te mogą być zastosowane zarówno w stresie przewlekłym, jako terapia wyłączna lub uzupełniająca leczenie konwencjonalne oraz w stresie ostrym – w konkretnej sytuacji, która spowodowała stres lub niepokój. Preparaty homeopatyczne stanowią skuteczną pomoc we wszelkich zaburzeniach emocjonalnych, pomagają się uspokoić, wyciszyć umysł i lepiej spać. Powodują, że lepiej potrafimy radzić sobie z emocjami, łatwiej jest nam zapanować nad stresem i pogodzić z trudnymi sytuacjami.

W homeopatii jest wiele leków, które są zalecane na stres i nerwy. Aby lek skutecznie zadziałał, musimy zdiagnozować przyczynę stresu. Jeśli np. denerwujemy się przed jakimś ważnym wydarzeniem (egzamin, rozmowa o pracę, wystąpienie na forum publicznym itp.), pomoc w opanowaniu lęku może nam przynieść Gelsemium sempervirens. U osób, u których stres powoduje nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie i gonitwę myśli oraz biegunkę na tle emocjonalnym, potrzebny może być Argentum nitricum.

Jeśli przyczyną stresu jest np. utrata kogoś bliskiego, czy to w wyniku rozstania się, rozwodu, zmiany miejsca zamieszkania lub (w najbardziej dramatycznym wypadku) śmierci danej osoby, łagodzącą tęsknotę i ułatwiającą odnalezienie się w nowej rzeczywistości będzie Ignatia amara. Pomoże ona osobom, które tłumią łzy i nie chcą pocieszania w trudnej sytuacji. A z kolei ktoś, kto bardzo łatwo płacze, wymaga ciągłego wsparcia i otuchy, pragnie się przytulać i być pocieszanym, będzie potrzebował raczej Pulsatilla.

Gdy stres jest następstwem szoku emocjonalnego, jeśli np. otrzymamy złe wiadomości, które są dla nas przysłowiowym „gromem z jasnego nieba”, warto jak najszybciej sięgnąć po Aconitum napellus. Jeśli zaś zestresujemy się sytuacją, która dotknie nas swoją niesprawiedliwością i czujemy, że ktoś nas źle potraktował, właściwym remedium może okazać się Staphysagria. Będzie ona potrzebna szczególnie wtedy, gdy nie możemy dać upustu swoim negatywnym emocjom i tłumimy je w sobie, np. w przypadku utraty pracy, stanowiska, czy niezasłużonej kary (u dzieci) itp. W przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym, głębszym lub bardziej skomplikowanym, dobrze jest jednak zasięgnąć porady doświadczonego lekarza homeopaty, który poprowadzi terapię i dostosuje leki do indywidualnego stanu i potrzeb danego pacjenta.

4. Przygotuj aromatyczną kąpiel

W stanach stresowych skutecznie działa również aromaterapia. Z aromatycznymi olejkami eterycznymi dobrze współpracuje ciepła woda. Dlatego pachnąca ziołami kąpiel wpłynie pozytywnie na nasz nastrój, zrelaksuje, zadziała odprężająco i pomoże zasnąć po stresującym dniu. Ciepło rozszerza pory i rozluźnia mięśnie, dzięki czemu związki zawarte w olejkach są łatwiej wchłaniane
przez skórę, wywołując ogólne działanie uspokajające i odprężające.

Dodaj do gorącej wody po kilka kropli olejków eterycznych. Na skołatane nerwy najlepiej pomoże olejek lawendowy, melisowy, różany, jaśminowy, rumiankowy oraz pomarańczowy. Olejki eteryczne można również stosować do rozpylania, za pomocą specjalnych dyfuzorów, które rozniosą kojący zapach w naszym otoczeniu, co pomoże osiągnąć atmosferę rozluźnienia i relaksu.

5. Idź na spacer

Aktywność fizyczna również ułatwia radzenie sobie ze stresem. Nie musimy od razu ćwiczyć do upadłego. Tak naprawdę wystarczy zwykły spacer – najlepiej w miejscach, które zapewnią nam kontakt z naturą. Może to być spacer w parku, w lesie, nad morzem. Naturalny spokój obecny w przyrodzie ma niezwykle pozytywny wpływ na poprawę nastroju, samopoczucia fizycznego i emocjonalnego.

5. Porozmawiaj z przyjacielem

Pozytywne, uspokajające rozmowy i spotkania z bliskimi ludźmi pomogą nabrać dystansu do problemów i uwolnić negatywne emocje. Wysłuchanie, zrozumienie i empatia ze strony drugiej osoby wyciszy stres i nerwy. Uścisk, przytulenie oraz spokojna, przyjacielska rozmowa mają niezwykle uzdrawiający wpływ na nasze samopoczucie i ogromne znaczenie, jeśli chodzi o radzenie sobie z kłopotami dnia codziennego.

Uwaga! Jeżeli stres w poważnym stopniu zaburza twoje samopoczucie, upośledza normalne życie i obserwujesz u siebie pewne dolegliwości emocjonalne, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, jest to wskazaniem do skorzystania z pomocy specjalisty i z reguły wymaga dłuższej terapii i pracy ze sobą.

Zobacz także

„Ty debilko” słyszę i nie reaguję. Dokąd prowadzi życie z furiatem

Dbaj o siebie z rowerem elektrycznym. Nie tylko w Dzień Kobiet

Biustonosz, który powiększa biust nawet o dwa rozmiary. To prawdziwy hit