Go to content

Rozwód z narcyzem. Jakich świństw możesz się spodziewać?

Rozwód zawsze jest trudnym doświadczeniem. Jest pranie brudów, kłótnie, przepychanki, udowadnianie winy, grożenie, zastraszanie, pogarda… To wszystko nie zawsze musi się pojawić i nie w takim samym wymiarze, ale jednak zapewniam cię, że na swój sposób odchorujesz ten rozwód. Są też sytuacje ekstremalne, zachowania, które nie mieszczą się w granicach rozsądku. Są do nich zdolne określone osoby. Jeśli przyszło ci rozwodzić się z narcyzem, masz – krótko mówiąc – przerąbane. Narcyz może na początku zapewniać, że rozwód odbędzie się za porozumieniem stron. Będzie bardzo grzeczny i ugodowy. Wszystko po to, by uśpić twoją czujność. Dzięki tej grze będzie mógł później mocniej ci dowalić. Na tym mu zależy. Musisz być na to przygotowana i nie dać się zwieść. Zresztą powinnaś już doskonale wiedzieć, że narcyz jest nieobliczalny, uwielbia manipulować i tak łatwo nie odpuści. Być może właśnie ze względu na jego zachowanie teraz się rozwodzicie.

Cóż, przygotuj się na walkę. Łatwo nie będzie, on ci nie odpuści. Nawet jeśli to ty będziesz miała rację, on nie pozwoli ci zakończyć tego wszystkiego ot tak. Będzie prowadził te swoje gierki. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać i bądź przygotowana na nieuczciwe zagrania.

Przerzucanie winy

Narcyz nie może być odpowiedzialny za żadne negatywne wydarzenia w jego życiu. Rozwód? Rozpad małżeństwa? Zdrada? Odkochanie? To wszystko twoja wina. Może gdybyś była inna lub częściej się go słuchała, to do tego wszystkiego by nie doszło. Im bardziej będziesz chciała udowodnić swoją rację, tym bardziej on będzie się zapierał.

Czarowanie innych

Narcyz potrafi być czarujący jak nikt inny. Tacy ludzie mają w sobie coś takiego, co pozwala im szybko zaskarbić sobie serca obcych osób. Patrzy się na takiego gościa i myśli: „On ją uderzył? Zdradził? Niemożliwe! Przecież to uosobienie dobra i spokoju”. Uważaj, na pewno będzie czarował adwokatów, sędziego, świadków. On całe życie gra, więc zrobi to i teraz.

Robienie na złość

Uprzykrzanie ci życia będzie dla niego cudowną rozrywką. „Listonosz zostawił dla ciebie awizo. Ups, nie wiem, gdzie jest”. „Odwiozę ci dzieci, kiedy będzie mi pasowało”. „Nie mam czasu iść z nim do lekarza, sama to załatw”. „Wiem, że miałem ci dać auto, ale właśnie odstawiłem je do mechanika”. Nie będzie robił nic spektakularnego, ale dzięki wszystkim tym drobnostkom, będzie miał nad tobą przewagę. Rzucanie ci kłód pod nogi to dla niego frajda.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Evgeniy Anikeev

1/1 Rozwód z narcyzem. Jakich świństw możesz się spodziewać?

Robienie z ciebie głupka

Będzie ci opowiadał różne bzdury i straszył cię, że np. zabierze ci dzieci, wywiezie je za granicę, albo że się zabije lub zabije ciebie. Kiedy ty w panice pójdziesz po pomoc, opowiesz o tym w sądzie lub na policji, on z tym swoim czarującym uśmiechem będzie zaprzeczał. Wszystko po to, żebyś wyszła na wariatkę. Jeśli mówi ci takie rzeczy, zbieraj dowody, szukaj świadków. Dla niego idealnie byłoby, gdybyś postradała zmysły i straciła kompletnie orientację, co jest prawdą, a co nie. Co może się wydarzyć, a co nie ma prawa.

Kłamstwa

Dla narcyza prawda jest pojęciem względnym. Dla niego prawdą jest wszystko to, co mówi. Nie będzie miał problemu z tym, żeby mówić w trakcie rozprawy nieprawdę. Możesz być zaskoczona, na jakie pomysły wpadnie. On się bardzo dobrze przygotuje. Jeśli połączy się to z jego wrodzonym wdziękiem, jest duża szansa, że inni mu uwierzą. Tu potrzebny jest twój spokój i opanowanie.

Przeprosiny na pokaz

Zaraz po tym, jak już zrobi z ciebie kretynkę przed innymi, będzie cię przepraszał. Może nie dosłownie, ale zacznie zachowywać się po przyjacielsku. Po co? Ano po to, żeby znowu mu zaufała i uwierzyła, że jednak nie chce drzeć kotów. Gdy mu się uda, znów dowali.

Nieprzestrzeganie zasad

Może i coś ustaliliście, ale co z tego? Nie myśl, że będzie się stosował do jakichkolwiek wyroków sądowych. On jest ponad tym. Masz pełnomocnika? I tak będzie wydzwaniał do ciebie. Dostałaś zabezpieczenie alimentów? Nie będzie płacił.

Kreowanie wizerunku

Narcyz potrafi zmienić się w mgnieniu oka. Jeżeli jesteś silną kobietą, on zacznie grać ofiarę. Jeśli jesteś słaba psychicznie, on postawi się w roli twojego życiowego opiekuna, bez którego byś sobie nie poradziła, a którego teraz nie potrafisz docenić. On doskonale umie wzbudzać w ludziach skrajne emocje. Będzie potrzebował współczucia? Zdobędzie je.

Dramatyczne zachowania

Twój jeszcze-mąż może odstawić w sądzie niezły kabaret. Może płakać, kajać się, prosić o przebaczenie, zapewniać o miłości. Albo opowiadać o tym, jak to biłaś jego i dziecko, jak latami się ciebie bał. Narcyz uwielbia wszelkie dramaty i dobrze się odnajduje w takich sytuacjach.

Gra va bank

Dla niego rozwód jest grą, a on nigdy nie przegrywa. Może postawić na szali wszystko, byle tylko zwyciężyć. Wyda ostatnią złotówkę na prawnika i detektywa. Nawet jeśli miałby zrujnować życie tobie i dzieciom, zrobi to. Nie cofnie się przed niczym.

Pamiętaj, nie masz wpływu na to, jak on ostatecznie się zachowa. Ale masz wpływ na to, co TY zrobisz – jak zareagujesz, jak się przygotujesz, jakie dowody zbierzesz. Jedno jest pewne – czeka cię prawdziwa batalia!

Na podstawie: YourTango