Go to content

Egocentryk – kim jest i po czym go poznać? 6 sygnałów, które zdradzają egocentryczną osobę

Egocentryzm, choć bywa postrzegany jako dbanie o siebie, jest czymś zupełnie innym. Dbanie o siebie to dbanie o swoje potrzeby, w niektórych sytuacjach stawianie siebie na pierwszym miejscu. Egocentryzm polega jedynie na myśleniu tylko i wyłącznie o sobie. Nikt inny się nie liczy. Zastanawiasz się, czy jesteś egocentryczna? Jeśli utożsamiasz się z poniższymi zachowaniami, to egocentryzm dotyczy właśnie ciebie.

6 oznak osoby egocentrycznej

Dominuje w rozmowach

Osoby egocentryczne bardzo często zawierają głos podczas różnego rodzaju spotkań. Kiedy rozmawiasz z taką osobą, możesz odnieść wrażenie, że wszystko skupia się wyłącznie na niej. Na jej życiu, osiągnięciach i problemach. Nikt, ani nic innego się dla niej nie liczy.

Brakuje jej empatii

Empatia to nic innego jak zrozumienie uczuć drugiej osoby. Niestety, osobom egocentrycznym brakuje takiej umiejętności. Nie potrafią postawić się na miejscu kogoś innego, ani spojrzeć na dane rzeczy z innej perspektywy.

Bierze więcej niż daje

Osoby egocentryczne często biorą o wiele więcej, niż dają. Kiedy masz do czynienia z taką osobą, możesz odnieść wrażenie, że ta relacja jest jednostronna. Ty wkładasz wysiłek w utrzymanie znajomości, a nie otrzymujesz nic w zamian.

Chce, by wszystko było po jej myśli

Osoby egocentryczne bardzo często chcą, by wszystko przebiegało po ich myśli. Nie potrafią pójść na kompromis, nie chcą zrobić nic dla kogoś innego. Można odnieść wrażenie, że inni się dla nich w ogóle nie liczą.

Unikają odpowiedzialności

Kolejną rzeczą, która wyróżnia egocentryków, jest umiejętność szybkiego obwiniania innych i nieustanne unikanie odpowiedzialności. Osoby te nie są w stanie zauważyć, że to one zrobiły coś nie tak. Za wszystkie błędy obwiniają innych.

Chcą być w centrum uwagi

Egocentrycy uwielbiają być w centrum uwagi. Jeśli twoja uwaga zaczyna koncentrować się na kimś lub na czymś innym, szybko zaczynają działać. Robią wszystko, być jak najszybciej przyciągnąć ciebie do siebie.

Zobacz także: Drobne myśli, które krążąc po twojej głowie, niszczą twoje dobre życie (i łamią ci serce)

Skąd ten egocentryzm?

Egocentryzm nie jest czymś przypadkowym. Oto niektóre rzeczy, które mogą go powodować.

  • Wychowanie – osoby egocentryczne często zostały na takie wychowane. Rodzice wpajali im, że nie trzeba brać innych pod uwagę i że to one są najważniejsze.
  • Odrzucenie – egocentryzm może wynikać z poczucia odrzucenia, jakie miało miejsce jeszcze w dzieciństwie. Brak wysłuchania, bagatelizowanie potrzeb, lekceważenie marzeń – to wszystko nie jest bez znaczenia.
  • Trauma – osoby, które doświadczyły czegoś traumatycznego, mogą z biegiem czasu stać się egocentrykami. Trudne doświadczenie życiowe nauczyło je, aby nie polegać na innych i koncentrować się wyłącznie na sobie.
  • Choroby psychiczne – jedno z badań przeprowadzonych w 2020 roku dowidzi, że egocentryzm i niezdolność dostrzeżenia perspektywy innych wiąże się z wyższym poziomem depresji i neurotyczności.
  • Neurodywergencja– każdy stan ograniczający czyjeś umiejętności społeczne np. lęk społeczny, autyzm, może z czasem sprawić, że dana osoba staje się egocentryczna.
Źródło: verywellmind.com