Weź je sobie do serca. Ty jesteś najważniejsza. Bez ciebie ten wózek nie pojedzie.
Nie dasz rady zrobić wszystkiego na raz
Tworzysz listy rzeczy do zrobienia na poszczególne dni albo na cały tydzień z góry? Świetnie, to może pomóc. Ale tym, co może zaszkodzić, jest obsesyjne myślenie o tych listach i próba zrobienia wszystkiego jak najszybciej. To niczego nie przyspieszy, za to ty będziesz sfrustrowana i przytłoczona. Wykonuj swoje obowiązki krok po kroku. Nie można zrobić wielu rzeczy na raz. Wielozadaniowość może sprawić, że może i poczujesz, że oszczędzasz czas, ale na dłuższą metę dołoży ci tylko więcej pracy. Musisz poświęcić całą swoją uwagę każdemu zadaniu z listy. Nawet jeśli jest to trudne, staraj się żyć chwilą. Skup się na jednym zadaniu, które masz teraz przed sobą, a o resztę martw się, gdy nadejdzie czas, czyli wraz z zakończeniem poprzednich.
To, że nie dasz rady zrobić wszystkiego, nie jest końcem świata
Pamiętaj, że stawka może nie być tak wysoka, jaką się wydaje. Jeśli nie masz czasu, żeby zadzwonić do rodziców lub wyjść na obiad ze znajomymi, prawdopodobnie nie będą mieli ci za złe, gdy poprosisz o przełożenie terminu. Jeśli masz zaległości w projekcie, nad którym ciężko pracowałaś, szef najpewniej zgodzi się, gdy poprosisz o przedłużenie terminu. Prawdopodobnie jesteś dla siebie bardziej surowa, niż powinnaś. Oczekujesz, że zrobisz wszystko – co jest niemożliwe. Nie możesz zawsze mówić „tak”. Nie możesz dźwigać całego świata na swoich barkach.
Odpoczynek jest bardziej produktywny niż praca nad wyczerpaniem
Kiedy jesteś wyczerpana, wyzwaniem ponad siły będzie praktycznie wszystko. Lepiej odpocząć i wrócić w dobrej formie. Musisz przestać myśleć o odpoczynku jako o lenistwie i bezproduktywności. Twoje ciało dosłownie potrzebuje snu, aby funkcjonować. Twój umysł potrzebuje spokoju, aby się zregenerować. Odpoczywanie nie jest oznaką słabości. Chwilę dla siebie nie jest egoizmem. Robisz to, co trzeba, żeby móc funkcjonować każdego dnia.
Produktywność to nie wszystko
Bez względu na to, jak bardzo chcesz zaimponować współpracownikom, czy sprawić, by rodzice byli dumni, w życiu są ważniejsze rzeczy niż twoja produktywność. Na przykład twoje zdrowie psychiczne. Nie poświęcaj swojego zdrowia w imię kariery. Jeśli czujesz, że ostatnio nie byłaś sobą, musisz przyjrzeć się swojemu harmonogramowi i pomyśleć, czy jest w nim coś, co należy zmienić. Przeorganizuj swoje priorytety. Spróbuj znaleźć zdrowszą równowagę, która utrzyma twój umysł i ciało w zdrowiu.
To nie twoja wina, że cały czas czujesz się zmęczona
Nie obwiniaj się za to, że trudno ci przetrwać. Niełatwo jest stawiać siebie na pierwszym miejscu – zwłaszcza, że potrzebujesz pieniędzy na życie. Nie możesz rzucić pracy bez znalezienia innej. Nie możesz wziąć trzech tygodni wolnego, aby naładować baterie. Ale czasami małe zmiany mogą cię uratować. Może możesz wyłączyć powiadomienia e-mail wieczorem? Może możesz zrobić coś relaksującego podczas przerwy na lunch? Choćby przejść się po pobliskim parku, posiedzieć na ławce, wypić kawę w kawiarni. Może możesz być bardziej świadoma tego, czego potrzebujesz, aby poczuć się spełniona?