Go to content

Czego absolutnie nie powinnaś robić, jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy depresji

Fot. iStock/ByeByeTokyo

Depresja – wywraca życie do góry nogami, tłamsi i odbiera wszelkie chęci do życia. Niezależnie od tego, czy dopiero zauważyłaś u siebie pierwsze objawy, czy może korzystasz już z pomocy psychiatry lub psychologa, powinnaś zadbać o swoje nawyki. To, co robimy i jak się zachowujemy, ma ogromny wpływ na przebieg wychodzenia z depresji. Chociaż teraz wyda ci się to bardzo trudne, musisz wziąć życie w swoje ręce. Dzięki tym wskazówkom, łatwiej będzie ci stanąć na nogi. Wcielenie ich w życie na stałe, pozwoli ci też uniknąć depresji w przyszłości. 

Przestań oglądać wiadomości

Nie chodzi o to, żebyś odcięła się od świata i nie interesowała się tym, co dzieje się w kraju i na świecie, jednak uważne oglądanie wiadomości i czytanie newsów w Internecie często bardzo negatywnie wpływa na naszą psychikę. Nie brakuje bowiem newsów o ludzkich tragediach, kataklizmach, maltretowanych dzieciach i śmiertelnych chorobach. Wszystko to może sprawić, że będziesz jeszcze bardziej przygnębiona i zaniepokojona. Wyjątek? Zabawne filmiki ze zwierzętami. One działają wyjątkowo kojąco.

Nie odpalaj Facebooka

Jeszcze tego brakuje, żebyś teraz oglądała cudowne zdjęcia (często nieprawdziwe i zrobione na pokaz) swoich szczęśliwych i spełnionych znajomych. Kaśka spodziewa się kolejnego dziecka, Iza dostała awans i właśnie świętuje, a Tomek i Ania jak zwykle nierozłączni – tym razem na wakacjach w Dubaju. Jest niemal pewne, że po serii takich wiadomości natychmiast poczujesz się jeszcze gorzej.

Unikaj ciemności

Najchętniej zasłoniłabyś okna i siedziała w tej ciemności. To bardzo często spotykane. Musisz jednak wiedzieć, że słońce ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki niemu w organizmie wzrasta poziom serotoniny, hormonu szczęścia. To może być dla ciebie trudne, ale staraj się jak najczęściej wystawiać twarz na działanie promieni słonecznych. Po prostu, dla własnego dobra. Nawet gdy za oknem jest szaro i ponuro, rozsuń zasłony. Ciemność bywa przerażająca…

Kontroluj jedzenie

Zastanów się, jak aktualnie wygląda twoja dieta. Być może zajadasz smutki, co może skończyć się szybkim przyrostem masy ciała i kolejnym powodem do niezadowolenie z siebie. A może przeciwnie – nie jesz nic i znikasz w oczach. Niezależnie od tego, która opcja dotyczy ciebie, musisz nad tym popracować. Co więcej, zdrowa, pełnowartościowa dieta wspomaga leczenie.

Nie pij alkoholu

Wiem, to bardzo prosty i skuteczny sposób, żeby na chwilę poprawić sobie humor, wyłączyć się i zapomnieć o problemach. Jest to jednak prosta droga do alkoholizmu, a jeszcze tylko tego ci potrzeba. Nawet jeśli przez chwilę poczujesz się lepiej po butelce wina, twoje lęki powrócą ze zdwojoną siła szybciej niż myślisz.

Nie rezygnuj z ćwiczeń

Ostatnie na co masz teraz ochotę, to ćwiczenia, ale aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin. To właśnie dzięki nim mamy dobry nastrój po treningu. W ogóle najlepiej byłoby, gdybyś poszła na siłownię. Kontakt z innymi ludzi, który są radośni i aktywni dobrze ci zrobi.

Nie przestawaj o siebie dbać

Nawet jeśli nie musisz dziś wychodzić z domu i z nikim się spotkać, zadbaj o swój wygląd. Weź gorący prysznic, dokładnie wyszoruj zęby, ułóż włosy i zrób makijaż. Takie pierdoły potrafią poprawić samopoczucie i myślenie o sobie. A nuż jednak wyjdziesz i usłyszysz jakiś miły komplement?

Nie unikaj znajomych

Pewnie nie masz ochoty, żeby z kimś się spotykać. To sygnał, że dzieje się z tobą coś niedobrego. Powinnaś zadziałać kompletnie na odwrót – umówić się ze znajomymi o otwarcie powiedzieć, że potrzebujesz pomocy. Jedynymi osobami, których powinnaś unikać, są ci, którzy jeszcze bardziej cię dołują.

Nie przestawaj być wdzięczna

Z pewnością spotkało cię w życiu wiele dobrych rzeczy. Może wynikały ze zwykłego szczęścia, może sama na coś ciężko zapracowałaś. Weź kartkę i napisz, za co jesteś wdzięczna sobie samej i życiu tak w ogóle.

Nie przestawaj pomagać

Masz poczucie, że tylko ty wyciągasz zawsze do wszystkich pomocną dłoń i nic nie dostajesz w zamian? Przestań oczekiwać i zacznij czerpać radość z dawania. Praca w ramach wolontariatu lub pomoc znajomym może ci bardzo pomóc w poprawie samopoczucia i samooceny.

Nie przerywaj leczenia na własną rękę

Jeżeli lekarz zdiagnozował u ciebie depresję, nie odstawiaj sama leków tylko dlatego, że nie pomogły z dnia na dzień lub zauważyłaś u siebie chwilową poprawę. Tylko lekarz może zadecydować o odstawieniu lub zmianie leków antydepresyjnych. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której wystąpiły u ciebie poważne skutki uboczne.

Źródło: Your Tango