Różnica między dzieckiem kochanym, akceptowanym, a tym, które jest samotne i nie ma nikogo, komu mogłoby zaufać, widoczna jest na pierwszy rzut oka. To straszne, że niektóre maluchy są samotne i zdane tylko na siebie. Sprawdź, co dzieje się w sercu dziecka, którego nikt nie kocha.
Niekochane dziecko – dlaczego tak jest?
Dlaczego rodzic nie kocha swojego dziecka? Istnieje wiele powodów, które do takiej sytuacji mogły doprowadzić. Jednym z nich jest fakt, że decyzja o posiadaniu dziecka była nieświadoma, nieuzasadniona. Może być również tak, że była to ciąża nieplanowana, być może niechciana. W dziecku, które czuje się niekochane, niepotrzebne i niedoceniane mogą rozwijać się zachowania manifestujące jego ból, lęk i niepokój. Dziecko nie rozumie, co się z nim dzieje, nie rozumie, jakie emocje mu towarzyszą zwłaszcza wtedy, gdy jest małe i niczego nieświadome.
Ból i cierpienie
Zdarza się, że matka, która nie kocha swojego dziecka, nie chce przebywać w jego towarzystwie. Kiedy maluch jest w pobliżu, czuje irytację. Niekiedy rodzice stawiają dziecku zbyt wysokie wymagania, których nie jest w stanie spełnić. Podważają jego umiejętności, wyśmiewają, dokuczają. Swoim zachowaniem sprawiają, że dziecko czuje się sfrustrowane i niekompetentne. Niekochane dziecko uważa, że każdym swoim zachowaniem denerwuje rodziców. Czuje, że nie może zrobić nic, by zostało przez nich zaakceptowane. Rozwija się w nim poczucie winy, brak pewności siebie. W swoich myślach tworzy negatywny obraz swojej osoby. Niekochane dziecko czuje się samotne, a świat postrzega jako groźne i nieprzyjazne miejsce. Może się również zdarzyć, że maluch jest wręcz przekonany, że to on robi coś złego, że jego winą jest to, że rodzice go nie kochają.
Zobacz także: 23 sygnały, że twoje wewnętrzne dziecko cierpi
Niekochane dziecko – co czuje, jak się zachowuje
Kiedy dziecko nie jest kochane, jego serce pęka. Nie potrafi nadać sensu ani zrozumieć powodu swojego cierpienia. Oto niektóre z zachowań, które ujawniają brak uczuć u dziecka:
- Lęki i fobie – o ciemności, zwierzętach, różnych sytuacjach. Dziecko nie jest w stanie nad nimi zapanować.
- Impulsywność – dziecko nie potrafi powstrzymać złości, płaczu, śmiechu. Nie panuje nad żadną emocją. Ekspresja emocjonalna ma przesadny ton.
- Niestabilność – dzisiaj chce jednego, a jutro drugiego. Może też zmieniać swoje zachowanie z minuty na minutę. Choć w przypadku dzieci to normalne zachowanie, to u maluchów, które nie są kochane jest o wiele bardziej widoczne.
- Zachowania lękowe – zachowania lękowe rozwijają się podobnie jak niemożność pozostania w bezruchu, nieustanne zadawanie pytań lub inne powtarzające się zachowania.
- Trudności z koncentracją – problemy w szkole.
- Niewidzialność – dzieci, które czują się niekochane, stają się mniej widoczne. Próbują się ukryć, nie chcą być dostrzeżone.
- Podejrzliwość – a także i nieufność.