Go to content

Jak cierpi dziecko, którego rodzice się kłócą

Fot. iStock/kozorog

Dzieci są najbardziej wrażliwymi uczestnikami życia rodzinnego. Każdy spór lub konflikt między rodzicami może powodować i nich olbrzymi stres. Badania jednoznacznie pokazują, że kłótnie bliskich osób wpływają na zachowanie dziecka, jego mózg i rozwój poznawczy.

Dyskusje w związkach są czymś powszechnym i naturalnym – spory i różnice zdań istnieją w najbardziej zgodnych małżeństwach. Ważne jest jednak to, byśmy potrafili zachować dla siebie szacunek, by wymiana zdań nie przerodziła się w niekontrolowaną awanturę. Ostre konflikty między rodzicami pozostawiają w ich dzieciach niekorzystny ślad. Okazywanie sobie szacunku podczas kłótni jest natomiast czymś pozytywnym, bo pokazuje im model zarządzania konfliktem.

Niebezpieczeństwo kłótni przy dzieciach

Rodzice, którzy mają problemy z rozwiązywaniem konfliktów powinni wiedzieć, że dzieci z łatwością dostrzegają każde napięcie między nimi. Konieczne jest dążenie do rozstrzygania sporów w odpowiednim miejscu, w miarę możliwości z dala od dziećmi, ponieważ czują się one winne i sfrustrowane niemożnością zareagowania. To, o czym my szybko zapomnimy, w nich zostanie na długo.

Badania wykazały, że dzieci, które są regularnie świadkami kłótni między rodzicami, mają większe trudności w radzeniu sobie i reagowaniu na trudne sytuacje. Stres związany z konfliktem między opiekunami zagraża zdrowiu dzieci, może prowadzić do problemów z ich rozwojem i zdolnościami poznawczymi. Przyczynia się do spadku takich zdolności takich jak koncentracja i rozwiązywanie konfliktów. Dzieci pamiętają wasze kłótnie jako nieprzyjemne historie z ich własnego życia, a to może być szkodliwe dla umiejętności regulowania emocji.

Powinniśmy starać się kontrolować wszelkie spory, aby nie stały się gwałtowne. Kiedy konflikt staje się walką, jest odczuwany jako agresja dla tego, kto w nim uczestniczy.

Najważniejszą rzeczą jest nauczyć się dawać dzieciom przykład jak rozwiązywać konflikty we właściwy sposób oraz pokazanie im wartości takich jak szacunek, zrozumienie, umiejętność słuchania czy asertywność.


Na podstawie: nospensees.fr