Go to content

Ból, uraza, poczucie winy, strach – czas z tym skończyć. Jak wybaczyć sobie i innym?

Jak przebaczać sobie i innym
fot. Eduardo Barrios/Unsplash

Ból, uraza, poczucie winy, złość i strach… wszystkie te uczucia wzbierają w nas, gdy myślimy o naszych błędach lub błędach bliskich nam osób. Czasami jedynym zdrowym sposobem, aby pójść do przodu, jest spojrzenie wstecz na naszą przeszłość i wstrzyknięcie sporej dawki przebaczenia w nasze życie.

Niektórzy mówią: „wybacz i zapomnij”. Inni mówią: „wybaczaj, ale nigdy nie zapominaj”. Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzesz, pierwszym krokiem jest akt przebaczenia. Oto trzy proste sposoby, aby wnieść więcej przebaczenia do swojego życia.

Wybacz sobie

Jesteśmy dla siebie bardziej surowi niż dla innych. Jeśli w przeszłości popełniłaś błędy, nadszedł czas, by się uleczyć – wybacz sobie. Wszyscy robimy rzeczy, z których nie jesteśmy dumni. Zrozum, że robiłaś wszystko, co mogłaś w tamtym czasie, korzystając z doświadczeń i wiedzy, którą miałaś do dyspozycji.

Wskazówki dotyczące samoprzebaczenia:

  • Wybierz obszar swojego życia, nad którym chciałabyś popracować. Mogą to być nieudane relacje, problemy rodzinne lub błędy biznesowe.
  • Zrób listę wszystkich osób, które mogłaś skrzywdzić po drodze. To najtrudniejsza część, ponieważ mamy tendencję do zakopywania niektórych stresujących wspomnień. Bądź więc ze sobą szczera i nie spiesz się.
  • Po skompilowaniu listy systematycznie przeglądaj każdą osobę na liście. Pomyśl o sytuacji, zweryfikuj okoliczności i wybacz sobie, że je zraniłaś. Choć może się to wydawać dziwne, przeproś siebie na głos: „Wybaczam sobie, że zraniłem tę osobę” i weź głęboki oddech. Po ukończeniu tej praktyki natychmiast poczujesz lekką ulgę.

Pamiętaj, że prosty akt przyznania się do błędów to zawsze połowa sukcesu.

Proś o przebaczenie

Kiedy już sobie wybaczysz, ważne jest również, aby oczyścić atmosferę między tobą a innymi osobami. Przeprosiny twarzą w twarz są zawsze najskuteczniejszą metodą. To normalne, że sama myśl o stanięciu oko w oko z kimś, kogo się skrzywdziło, budzi lęk. Ale jeśli nie poprosisz o wybaczenie, nigdy nie poczujesz ulgi.

Jeśli absolutnie nie możesz zdobyć się na osobistą prośbę o przebaczenie, polecam napisanie listu. Powodem, dla którego pisanie listu działa tak dobrze, jest to, że proces pisania listu faktycznie pomaga ci wybaczyć sobie, redukując stłumione, wewnętrzne poczucie winy.  

Wskazówki dotyczące pisania listu o przebaczeniu:

  • Nie rób tego na złość lub dlatego, że myślisz, że wzniesie cię to na wyższy poziom moralny. Z oszustwa nigdy nie wynika dobro.
  • Miej świadomość, że list nie może naprawić szkód. List przebaczający może nie wystarczyć, aby zmienić twoją relację z odbiorcą, ale jest to znaczący krok we właściwym kierunku.
  • Wyjaśnij swoje uzasadnienie, ale nie usprawiedliwiaj swojego zachowania. Bądź świadoma swoich działań i weź na siebie odpowiedzialność. Zaproponuj naprawienie sytuacji lub znajdź sposób, aby to wynagrodzić tej osobie.
  • Złóż szczere życzenia dobra osobie, którą skrzywdziłeś. Przestań być egoistą! Czas być szczerym i współczującym.

Miejmy nadzieję, że samo napisanie tego listu pozwoli ci zbliżyć się do pozytywnego rozwiązania na wszystkich frontach.

Przebaczaj innym

Jeśli w przeszłości zostałaś zraniona, nie musisz dalej cierpieć. Masz moc, aby oczyścić atmosferę, po prostu przebaczając tym, którzy cię skrzywdzili. Powinieneś sporządzić listę wszystkich osób, które zrobiły coś, co do dziś cię niepokoi. Lista może być krótka, a potem się wydłużać – w miarę czasu i uruchamiania wspomnień na pewno pojawią się kolejne zadry, pewnie nawet te, które były wcześniej nieuświadomione.

Twój umysł tłumi te wspomnienia, próbując zachować świadome zdrowie psychiczne. Wadą jest to, że prawdopodobnie nie przetworzyłaś poprawnie tych zdarzeń. Tak więc, gdy nie myślisz o nich aktywnie, po cichu szarpią twoją świadomość i okradają cię z energii mentalnej.

Wskazówki, jak przebaczać innym:

  • Zamknij oczy i wyobraź sobie osobę, stojącą przed tobą.
  • Oczyma wyobraźni wyjaśnij jej, jak się wtedy czułaś, jak się czujesz teraz i co wydarzyło się w tych bolesnych chwilach.
  • Po wyrażeniu swoich poglądów pozwól jej wyrazić swoje zdanie. Obserwuj jej reakcje. Jest duża szansa, że ​​zrozumie twój punkt widzenia.
  • Następnie przytul ją, podaj rękę, i powiedz, że jej przebaczasz. To potężny proces! Uwolnij ją i siebie od burzliwej przeszłości i pozwól swoim myślom wrócić do teraźniejszości.

Po ukończeniu zaledwie kilku z tych procesów zaczniesz oddychać głębiej i inaczej wchodzić w interakcje z tymi ludźmi. Niezależnie od tego, czy są oni nadal częścią twojego codziennego życia, czy nie, na zawsze będziesz ich widzieć w bardziej pozytywnym świetle… co ostatecznie sprawi, że twoja przyszłość będzie jaśniejsza.