Go to content

7 sekretnych nawyków osób z wysoko funkcjonującym lękiem

Fot. iStock/skynesher

Lęk związany jest z atakami paniki, ciągłym zamartwianiem się i uporczywymi myślami, które czasami trudno kontrolować. Może objawiać się na kilka różnych sposobów, choć bywa, że jest trudny do rozpoznania. Oto siedem sekretnych nawyków osób z wysoko funkcjonującym lękiem.

Oto siedem powszechnych zachowań zidentyfikowanych przez ekspertów

Prokrastynacja

Osoby z lękiem mają tendencję do opóźniania wykonywania różnych zadań, nawet o kilka godzin. Kiedy niepokój staje się przytłaczający, odkładamy codzienne obowiązki i zaniedbujemy ważne zadania. Dlatego tak ważne jest, by szukać wsparcia u profesjonalisty lub zwierzyć się komuś, komu ufamy.

Problemy z zasypianiem

Wiele osób zmagających się z lękiem na wysokim poziomie funkcjonowania, ma trudności z zasypianiem. Stres, napięty harmonogram dnia często nie pozwalają zasnąć do późna w nocy. Utrzymujące się zaburzenia snu mogą wpływać na pogorszone samopoczucie ogólne.

Zobacz także: 30 lekcji o szczęściu i miłości, zainspirowanych naukami Buddy

Anulowanie planów

Osoby z wysoko funkcjonującym lękiem często szukają wymówek i unikają spotkań towarzyskich. Choć pozostanie w domu, czasami wydaje się kuszące, to spotkanie się z przyjaciółmi, opowiedzenie o swoich troskach i zmartwieniach korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Jeśli niepokój uniemożliwia ci kontakty z przyjaciółmi lub angażowanie się w zajęcia, które kiedyś sprawiały ci przyjemność, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Monitorowanie zdrowia przez internet

Lęk prowadzi do nadmiernego zamartwiania się i sprawia, że skupiamy się na drobnych sygnałach, jakie wysyła nasz organizm. Zamartwiamy się niepotrzebnie. Może się okazać, że spędzamy za dużo czasu na wyszukiwaniu schorzeń w internecie. Osoby z lękiem wysoko funkcjonującym często sprawdzają w internecie, co oznaczają ich zdaniem niepokojące objawy. Jeśli martwisz się o swoje samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem.

Mówienie do siebie

Ludzie mówią sami do siebie w różnych momentach swojego życia. Jednak osoby, którym stale towarzyszy lęk, na rozmowy z samym sobą są o wiele bardziej podatne. Często prowadzą ze sobą głębokie dyskusje, które zakłócają spokój i powodują jeszcze większy niepokój. Ważne, by umieć rozpoznać, kiedy rozmowa ta przeradza się w coś negatywnego. Jednak nie każda dyskusja z samym sobą musi oznaczać coś złego. Jeśli jesteś własną cheerleaderką i motywujesz się do działania, to nie ma w tym absolutnie nic niepokojącego.

Zachowania kompulsywne

Osoby z lękiem wysoko funkcjonującym mogą angażować się w różne nerwowe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, ciągnięcie za włosy czy wyginanie palców. Takie zachowania nie są uważane za społecznie akceptowalne i mogą być krępujące. Jeśli kompulsje te przeszkadzają ci w wykonywaniu codziennych czynności, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Sporządzanie list

Oczywiście nie każda osoba, która tworzy listy, musi odczuwać niepokój. Jednak ci, którzy doświadczają lęku, często zmagają się z trudnościami w podejmowaniu decyzji, a tworzenie list może pomóc w określeniu priorytetów. Takie wypunktowanie może służyć jako mechanizm radzenia sobie ze stresem.

Źródło: providr.com