Go to content

7 rzeczy, których nie mówią inteligentni emocjonalnie ludzie

Fot. iStock/MStudioImages

Inteligencja emocjonalna to jedna z ważniejszych umiejętności, którą chciałby posiąść chyba każdy z nas. To dzięki niej odnosimy sukcesy, osiągamy cele zawodowe czy budujemy silne i wartościowe relacje. Zastanawiasz się, czy jesteś osobą inteligentną emocjonalnie? Jeśli tak, to na pewno nie robisz poniższych rzeczy.

Ty zawsze / Ty nigdy

Inteligentne emocjonalnie osoby nie wskazują palcami. Nie przypisują nikomu negatywnych cech, nie mówią, że ktoś ma z czymś problem. Koncentrują się na rozwiązaniu problemu, inspirowaniu ludzi, a nie na atakach osobistych. Zamiast powiedzieć „Ty nigdy nie jesteś zadowolony z tego, co zrobię”, powiedzą „Mam wrażenie, że nie spełniam twoich oczekiwań. Co mogłabym zmienić?”.

Dlaczego jesteś taki…?

Osoby inteligentne emocjonalnie nigdy nikogo nie obwiniają, nie atakują. Nie chcą sprawić przykrości, nie lubią ranić. Pytanie „Dlaczego jesteś niechętny do współpracy?” wywołuje negatywną reakcję. Świadczy o obwinianiu drugiej osoby, pokazuje, że nie podoba ci się jej sposób zachowania. Dlatego lepiej zastąpić je stwierdzeniem „Pomóż mi zrozumieć twój punkt widzenia”.

Nie ma znaczenia

Powyższe wyrażenie ma lekceważący wydźwięk. Pokazuje, że nie jesteśmy zainteresowani tym, co mówi do nas druga osoba. Lekceważymy ją, nie liczymy się z jej zdaniem. Osoby inteligentne emocjonalnie nie używają takiego zwrotu, bo zdają sobie sprawę z tego, że wiąże się z pogardą i brakiem empatii.

Zobacz także: Inteligencja emocjonalna. Ile z tych 15. cech posiadasz?

Nie mam na to czasu

To kolejny zwrot, którego unikają osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej. Nie mam na to czasu – brzmi lekceważąco. Pokazuje, że wszyscy inni są ważniejsi od osoby, która do nas mówi. Zamiast mówić, że nie masz na coś czasu, powiedz „Przepraszam, mój dzisiejszy harmonogram jest bardzo napięty”.

Zawsze tak robiłam

Tym krótkim zwrotem pokazujesz, że jesteś mądrzejsza, lepsza, ważniejsza. Sprawiasz wrażenie osoby zamkniętej, niedostępnej, wycofanej.

Spróbuję

Choć na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego, to tak naprawdę to jedno słowo świadczy o braku zaangażowania i motywacji. Pokazuje, że nie masz chęci na rozmowę i nie chcesz zrobić tego, o co cię ktoś poprosił. Pamiętaj, że nie musisz się na wszystko godzić, nie musisz robić czegoś, na co nie masz ochoty. Jednak, zamiast mówić „Spróbuję”, powiedz „Bardzo bym chciała ci pomóc, ale nie wiem, jak się do tego zabrać”.

To niemożliwe

Ludzie inteligentni emocjonalnie nigdy nie rezygnują, nie poddają się. Starają się wspierać, pomagać i zachęcać do wykonania jakiegoś zadania. Jeśli czegoś nie mogą w tym momencie zrobić, powiedzą „Może odłóżmy to zadanie na później?”.

Źródło: medium.com