Psychologia

7 rzeczy, które każdy z nas powinien wiedzieć o depresji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 września 2016
Fot. iStock / javitrapero
 

Depresja jest chorobą, która kojarzy się z najgorszymi rzeczami. Brakiem chęci do działania, izolowaniem się od bliskich i znajomych, czarnymi myślami, które osobę cierpiącą na depresję popychają do najstraszniejszego rozwiązania —  samobójstwa. Depresja może przybierać różne nasilenie i dawać odmienne objawy u chorych. 

Przykładem zmagania się z depresją był nieodżałowany Robin Williams. Nadal trudno uwierzyć w to, że odszedł, właśnie z powodu tej choroby. Dla ludzi  zewnątrz był on esencją poczucia humoru i zwyczajnego ludzkiego ciepła, a wewnątrz siebie prowadził nierówną walkę z chorobą.

Obawiamy się osób z depresją

Patrzymy na nie ze współczuciem lub przez pryzmat zagrożenia, jakie mogą dla samych siebie stanowić. Bo depresja, mając różne oblicza, może być w skutkach mniej łaskawa dla bardziej wrażliwych, słabszych psychicznie osób. Wokół niej zresztą narosło wiele mitów i przesądów. Tak naprawdę nie do końca wiemy, czego można się spodziewać po osobie dotkniętej depresją, nie wiemy jak rozmawiać i co zrobić by choremu było lepiej. Nie wiemy także do końca ani skąd się bierze, ani jak można z nią funkcjonować. Warto mieć taką wiedzę, by umieć odnaleźć się w obliczu tej choroby.

Fakty, które każdy powinien znać :

1. Choruje ciało i dusza

Mimo że depresja kojarzy się z chorobą duszy, rzutuje ona na funkcjonowanie całego organizmu. Działa to w obie strony, ponieważ przewlekły ból powoduje zwiększenie ryzyka depresji, a depresja może prowadzić do bólu fizycznego. Osoby cierpiące na depresję trzykrotnie częściej mogą cierpieć na przewlekłe bóle, doświadczać zaburzeń ze strony przemiany materii, zmniejszenia apetytu, gwałtownego chudnięcia. Zanika popęd seksualny, pojawiają się zaburzenia snu, ogólne osłabienie, męczliwość, obfite pocenie się, niechęć do podejmowania wysiłku. Chory odczuwa ból lub dyskomfort ze strony różnych części ciała, pojawiają się nerwobóle czy bóle stawów i pleców.

2. Geny mają znaczenie

Badacze od dawna skupiają się na dziedziczeniu predyspozycji do depresji. Badania wskazują, że istnieje około 15 genów, które mogą być związane z depresją. Te same geny odpowiadają za rozwój neuronów w mózgu. Wiadomo, że pacjenci, u których wystąpiła depresja w rodzinie, sami częściej zapadają na tę chorobę.

3. To powszechna choroba 

Dotyka ona 350 milionów ludzi na całym świecie. Nie jest chorobą, na którą zapadają jedynie wyjątkowo kruche psychicznie osoby. Może dotknąć każdego, bez wyjątku na status materialny, wiek, pochodzenie czy płeć. Gwiazdy takie jak Kerry Washington, Demi Lovato, sportowcy jak Brandon Marshall i Andre Agassi otwarcie mówili o swoich doświadczeniach z problemami psychicznymi.

4. Depresja jest stygmatem

Mimo jej częstego występowania i nagłaśniania problemu nadal traktowana jest z dystansem, jako stygmat. Osoby cierpiące na depresję często są nierozumiane, a nawet napiętnowane. Przylega do nich łatka osoby, która ma „coś nie tak z głową”. Napiętnowanie i izolacja mogą wpłynąć na zaostrzenie choroby, oddalać od szukania profesjonalnej pomocy i wsparcia.

5. Nie jest chorobą psychiczną

Depresja nie powinna być traktowana stricte jako choroba psychiczna, a zaburzenie. Nie tworzy tożsamości, choć wpływa na nią. Skutecznym leczeniem może być terapia przeciwdepresyjna, jak i odpowiednio dobrane leki. Depresja może wystąpić jako epizod i zakończyć się wyleczeniem. Może też przejść w zaburzenia nawracające, z okresowo powracającymi objawami choroby. W najgorszym przypadku może prowadzić do samobójstwa.

6. Wpływa na funkcjonowanie w życiu osobistym, jak i w pracy

Objawy depresji rzutują na osoby z bliskiego otoczenia osoby chorej na depresję. Zaostrzenie choroby może zachwiać dotychczasowymi relacjami w rodzinie. Podobnie może dziać się w pracy, np. poprzez brak motywacji chorego do wykonywania powierzonych zadań.

7. Nadal poszukiwane są nowe, skuteczne metody leczenia

Badania pokazują, że terapia behawioralna, metoda terapii rozmową, gdzie pacjenci uczą się sposobów radzenia sobie z sytuacjami, które powodują depresję, może być skutecznym sposobem jej leczenia. W wielu przypadkach dobre efekty daje połączenie terapii z farmakoterapią, które wspiera leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego. Cel jest jeden — ustąpienie choroby i powrót pacjenta do poprzedniego funkcjonowania.


źródło: www.huffingtonpost.comwww.psychiatria.pl

 


Psychologia

Poznaj sposoby na wrastające włoski po depilacji. 4 kroki do skóry idealnej

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 września 2016
Poznaj sposoby na wrastające włoski po depilacji. 4 kroki do skóry idealnej
Fot. iStock / Yuri_Arcurs
 

Depilacja dla większości kobiet, to obowiązkowa część pielęgnacji ciała. Fakt, gładkie ciało z nawilżoną skórą wygląda estetycznie. Niestety nasze starania mogą zaprzepaścić wrastające w skórę włoski. 

Włoski mogą wrastać i tworzyć stan zapalny, który szpeci, ale przede wszystkim sprawia ból. Po depilacji włoski nie przebijają się przez skórę i stają się przyczyną kłopotów. Gdy stan zapalny się pogłębia, a włosy nadal rosną pod skórą, formują się cysty. Można ich się pozbyć, ale jeszcze lepiej nie dopuszczać do ich powstawania.

Pozbądź się wrośniętych włosków krok po kroku

1. Strumień ciepłej wody

Ciepły prysznic doskonale oczyści skórę, rozszerzy pory i przygotuje skórę do zabiegu. Zmiękczona skóra jest bardziej podatna na usuwanie cyst i włosków, ponieważ część naskórka, w której pojawia się stan zapalny, staje się słabsza i bardziej przepuszczalna.

2. Złuszczanie naskórka

Peeling doskonale złuszcza martwy naskórek oraz pobudza krążenie krwi w skórze. Nie szoruj skóry preparatem, ale delikatnie nanieś go na rękawice do kąpieli i masuj. Regularny peeling (raz w tygodniu) pobudzi proces odnowy, rozjaśni i wygładzi skórę oraz ułatwi wchłanianie aktywnych składników balsamów. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych specyfików, wypróbuj sposób na szybki domowy peeling

 z kawą i miodem:

  • 2 łyżki kawy mielonej
  • 1/3 szklanki wody
  • łyżka miodu naturalnego

Kawę zalej wrzątkiem z 1/3 szklanki Po 20 min naciągania naparu pod przykryciem, odcedź fusy i wymieszaj z łyżką miodu naturalnego Gotowym peelingiem delikatnie masuj szyję i dekolt okrągłymi ruchami Spłucz peeling chłodnym prysznicem.

Poznaj sposoby na wrastające włoski po depilacji. 4 kroki do skóry idealnej

Fot. iStock / alphabetMN

3. Olejki eteryczne

Po ciepłym prysznicu i peelingu osusz skórę, a następnie nałóż za pomocą patyczka do uszu jeden z wybranych olejków eterycznych:

  • z drzewa herbacianego – to najlepszy naturalny środek antybakteryjny. Zmniejsza infekcje, wysusza rankę, dzięki czemu wrastające włosy łatwiej wychodzą na powierzchnię skóry.
  • z oczaru wirginijskiego – leczy oraz zapobiega stanom zapalnym podbiegłym krwią lub ropą. Wykazuje skuteczne działanie ściągające oraz jest bogaty w garbniki, które pobudzają krążenie krwi.

Aby zabieg był skuteczny, delikatny masaż powtarzaj dwa razy dziennie.

4. Usunięcie włosa

Po przeprowadzeniu powyższej pielęgnacji, gdy włosek jest widoczny przez skórę i gotowy do usunięcia, czas się go pozbyć.

  1. Pamiętaj o higienie i umyj ręce. Nie próbuj rozdrapywać krostki i wyciągać włoska paznokciami.
  2. Weź dobrze wyprofilowaną i ostrą pęsetę, odkaź ją.
  3. Złap go i usuń zdecydowanym ruchem.
  4.  Po usunięciu włoska, nałóż trochę żelu aloesowego, by przyspieszyć proces gojenia.

Na przyszłość, powtarzaj ciepły prysznic i peeling przed depilacją, a zmniejszysz szanse na ponownie pojawienie się kłopotów z wrastającymi włoskami.


źródło: krokdozdrowia.pl


Psychologia

Mężczyźni, którzy mają mądre żony, żyją dłużej. To już udowodnione naukowo

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 września 2016
Mężczyźni, którzy mają mądre żony, żyją dłużej. To już udowodnione naukowo
Fot. iStock/shironosov

Choć inteligencja nie jest może cechą najczęściej poszukiwaną przez mężczyzn w ich partnerkach, to właśnie ona stanowi ważny element wśród zalet idealnej żony. Nowe badania pokazują, że panowie, którzy mają inteligentne żony, żyją dłużej i lepiej.

Jest to dość logiczne: obecność osoby stymulującej intelektualnie, ciągłe przebywanie w jej towarzystwie, ma duży wpływ na możliwości naszego umysłu. A najwięcej czasu spędzamy przecież właśnie z naszymi partnerami.

Naukowcy ustalili, że mężczyźni, którzy poślubiają inteligentne kobiety nie tylko żyją dłużej, ale są też  bardziej szczęśliwi i rzadziej cierpią z powodu chorób, takich jak Alzheimer lub starcza demencja.

Pozostałe wnioski z badań również są zaskakujące: nawet niezbyt bystrzy mężowie bardzo inteligentnych kobiet, z reguły nie zapadają na żadne choroby psychiczne. Poza tym, odznaczają się dużą pewnością siebie i przekonaniem o swoich zdolnościach umysłowych oraz licznych kompetencjach 🙂 .

Lawrence Whalley, emerytowany profesor zdrowia psychicznego z Wydziału Medycyny i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Aberdeen, mówi wprost: „To, co mężczyzna musi zrobić, jeśli chce żyć dłużej i zdrowiej, to poślubić inteligentną kobietę. Nie ma lepszego buforu (dla demencji), niż inteligencja.”

Warto jeszcze dodać, że dziewczynki, które odczuwają dumę ze swojej inteligencji, kiedy dorastają są bardziej odpowiedzialne i niezależne. Chłopcy, którzy posiadają tę cechę, w dorosłym życiu mają zdrowe relacje z kobietami i potrafią stworzyć bardziej rodzinną atmosferę swoim żonom i dzieciom.

Czekamy jeszcze na wyniki badań dotyczących wpływu głupoty mężów na jakość i długość życia ich żon. Choć wnioski mogłybyśmy przedstawić już teraz… :).


Źródło: brightside.me

 


Zobacz także

Siedem oznak, że jesteś mniej zadowolona z życia niż oficjalnie twierdzisz

poradnik dla zranionych

Jak radzić sobie z poczuciem krzywdy i uspokoić emocje? Poradnik dla zranionych

Kochaj niedoskonałego. Jak idealizowanie partnera może zniszczyć twój związek