Co robić, jeśli zachowanie dziadków twoich dzieci wprowadza do twojego domu stres i negatywną energię? Rozpoznanie w babci i dziadku „toksyczności” może być trudne. Po pierwsze, twoja rodzina może być jedynym miejscem, w którym ta toksyczność się objawia. Jak zauważa nowojorska terapeutka Natalie Capano, niektórzy dziadkowie są toksyczni tylko wtedy, gdy są dziadkami. „Toksyczny dziadek może angażować się w toksyczne wzorce, szczególnie wokół swojej roli lub ogólnie może być toksyczną osobą, która akurat jest dziadkiem”.
Co więcej, mogą być przypadkowo toksyczni, nieświadomi wpływu swoich działań i sposobu komunikacji na rodzinę. Mogą nieświadomie angażować się w toksyczne zachowania poprzez wyrażanie swojej dezaprobaty wobec wnuków.
Ponieważ dobrze jest wiedzieć, co się dzieje, oto niektóre z najczęstszych znaków ostrzegawczych, że masz do czynienia z toksycznymi dziadkami, a także kilka porad, jak rozwiązać te problemy.
Osoba toksyczna zastrasza
Ciągłe zastraszanie jest wyraźną oznaką toksycznego zachowania. Ale nie każde zastraszanie jest oczywiste. Znęcanie się często kojarzy nam się z podnoszeniem głosu i fizyczną dominacją. Istnieją jednak bardziej subtelne formy zastraszania i metody kontroli, takie jak utrzymywanie stałego strumienia osądów. Mogą celowo próbować cię obrażać i sprawiać, że czujesz się niekomfortowo, bez względu na to, czy robią to subtelnie, czy nie.
Osoba toksyczna skłóca ludzi
Dobrzy dziadkowie wspierają więzi w rodzinach i zbliżają ludzi. Toksyczni dziadkowie woleliby, aby ich rodziny walczyły przeciwko sobie. Toksyczny dziadek może próbować zwrócić wnuka przeciwko rodzicom lub innym członkom rodziny.
Toksyczna osoba buduje lojalność poprzez manipulację
Kiedy już skłócili się z członkami rodziny, toksyczni dziadkowie często stosują taktyki manipulacji, aby skłonić członków rodziny do konkurowania ze sobą. Toksyczni ludzie lubią mieć innych po swojej stronie i traktują życie jak grę. Ostatecznym celem tych wojowniczych gier jest zwiększenie kontroli nad wszystkimi ludźmi wokół nich i uzyskanie większej lojalności od członków rodziny, którzy w ich grze „wygrywają”.
Toksyczna osoba faworyzuje swojego ulubieńca
Toksyczni dziadkowie często wybierają jednego wnuka i to nad nim rozpościerają parasol ochronny. I nie wstydzą się swoich preferencji ani opinii. Mają też w zwyczaju chwalić się właśnie swoim ulubieńcem, nawet jeśli akurat są w towarzystwie innych wnucząt.
Toksyczna osoba lekceważy granice
Toksyczni dziadkowie nie rozumieją, że rodzice potrzebują przestrzeni. Dla nich nie ma granic. Może to obejmować niezapowiedziane zjawianie się, naleganie, aby wszystkie święta były z nimi, obwinianie wnuków o to, że nie dawały im uścisków i całusów.
Toksyczni dziadkowie podważają władzę rodzicielską
Dobrzy dziadkowie pozwalają rodzicom wychowywać dzieci. Toksyczni upierają się i zawsze narzucają swoją wolę. Co zaskakujące, może to być nieświadome zachowanie, u którego podłoża są dobre intencje. Niektórzy dziadkowie tak przytłaczają miłością do swoich wnuków, że nie zdają sobie sprawy z konieczności przestrzegania zasad.
Osoba toksyczna niechętnie zmienia swoje zachowanie
Sposób, w jaki dziadkowie reagują na krytykę, może być świetnym papierkiem lakmusowym toksyczności. Może się okazać, że byli zupełnie nieświadomi i będą ciężko pracować, aby rozwiązać ten problem. Jeśli jednak nadal się tak zachowują i celowo robią wszystko, aby sprzeciwić się życzeniom rodziców, mogą skręcać na toksyczne terytorium. Nie zawsze możemy wytłumaczyć toksycznym ludziom, że są toksyczni. Jeśli znajdziesz się w towarzystwie toksycznego dziadka, zacznij od rozmowy i podejmij kroki w zależności od tego, jak zareaguje.
Jak reagować na toksyczne zachowania dziadków?
Poruszenie pojawiających się problemów może być trudne. Ale kluczem jest klarowność w krytyce, używanie zaimka „ja” i wyjaśnianie, dlaczego mówisz to, co mówisz.
Jeśli toksycznym dziadkiem jest twoja teściowa lub teść, przekonanie współmałżonka o ich toksyczności jest z pewnością trudne. Nie można nikogo przekonać, że ktoś, kogo znają i kochają jest toksyczny, jeśli nie chcą w to uwierzyć. Tak więc, kiedy przedstawiasz swoją sprawę, postaraj się odsunąć emocje na bok. Mów obiektywnie, mając pod ręką fakty i przykłady. Możesz wskazać przypadki, w których dziadek użył protekcjonalnego lub nieodpowiedniego języka w stosunku do kogoś, gdy został poproszony, aby tego nie robił. Albo użyj przykładów, kiedy poproszono go o przestrzeganie granic lub zasad, a on celowo się sprzeciwił.
Mówi się, że granice są kluczowe w kontaktach z toksycznymi ludźmi. Niestety może to być trudne. Jak wspomnieliśmy powyżej, granice często niewiele dla nich znaczą. „
Zazwyczaj musimy ustalać granice, aby chronić się przed ludźmi, którzy ich nie szanują, więc powtarzanie czegoś kilka razy może być naprawdę trudne i wyczerpujące.