Go to content

Jak się nie dać toksycznym relacjom. Miej swój własny kodeks postępowania

Fot. iStock / gremlin

Toksycznych możesz spotkać właściwie wszędzie: w domu, w pracy,  wśród najbliższych przyjaciół i członków rodziny. Wcale nie muszą być wyjątkowo złośliwi, czy szkodzić ci bezpośrednio. Chodzi o negatywne emocje, o uczucie paniki, o lęk przed kontaktem. I to poczucie, że się dusisz, brak ci powietrza, kiedy wiesz, że będziesz musiała znów się spotkać z konkretną osobą. Jest na to rada. Musisz trzymać się kilku prostych zasad.

Kodeks postępowania w stosunku do osób toksycznych

Po pierwsze: Bądz ostrożna

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Jeśli z zasady wierzysz w dobre intencje ludzi, warto odrobinę zweryfikować swoją postawę. Warto dbać o to, by najbardziej osobiste fakty z naszego życia zachować dla siebie. Co innego zwierzyć się wieloletniej przyjaciółce, a co innego zbyt szczera rozmowa z nowo poznana osobą. W stosunku do osób, które są toksyczne, zachowaj szczególną ostrożność. Nie dziel się z nimi swoimi problemami, ani lękami. Nawet nieświadomie, mogą one zostać wykorzystane przeciwko tobie. No i nie licz na zachowanie dyskrecji.

Po drugie: Im dalej, tym lepiej

O ile to możliwe, staraj się trzymać toksyczne osoby na fizyczny dystans. Ta negatywna energia, którą cię obdarzają za każdym razem, gdy masz z nimi styczność, skutecznie zaburza wewnętrzną harmonię. Trzymaj się z dala od ludzi, którzy sprawiają, że natychmiast zamykasz się w sobie, a każdy mięsień twojego ciała reaguje na nie mocnym spięciem. Chroń siebie, swoich najbliższych. Chroń swoją przestrzeń i swoje zdrowie psychiczne.

Po trzecie: Wyznacz granice

Nie pozwalaj na zachowania i słowa, które ci szkodzą i których nie potrafisz zapomnieć. Ucinaj złośliwe komentarze, nie dawaj zielonego światła na wchodzenie z butami w twoje życie. Wyrażaj się jasno i stanowczo. Nawet jeśli toksyczny jest bliską ci osobą z rodziny, nie ma prawa sprawiać, że czujesz się osaczony. Nie obawiaj się mówić, że coś Ci nie odpowiada. Przecież można to zrobić w kulturalny sposób.

Po czwarte: Zaakceptuj, że inaczej nie będzie

Nie staraj się naprawiać, zmieniać toksycznych osób. To syzyfowa praca, która jedynie wpędzi cię w jeszcze większe kłopoty. Zaakceptuj fakt, że są takie jakie są. Nie marnuj życiowej energii i wewnętrznej siły na tłumaczenia i próby wpłynięcia na toksycznego.