Lifestyle

Dziewięć rzeczy, których wszyscy pragniemy, a które pozbawiają nas szczęścia

Redakcja
Redakcja
16 marca 2021
Fot. iStock / MangoStar_Studio
 

Mówi się, że człowiek potrzebuje tylko trzech rzeczy, aby być naprawdę szczęśliwym: kogoś do kochania, czegoś do dokonania i czegoś, na co można mieć nadzieję. Nie wygląda to na zbyt skomplikowany plan, a jednak my wolimy szukać szczęścia gdzie indziej- tam, gdzie go nie ma – w płytkich celach i pragnieniach – w dobrach materialnych, intensywnych, ale krótkich emocjach i relacjach z niewłaściwymi ludzmi.

Szczególnie mocno ciągnie nas tam, gdzie najmniej bezpiecznie. Chcemy tego, co nas zniewala, co sprawia, że stajemy się zależni.

Aby być szczęśliwszym, NIE potrzebujesz:

Zadowalać wszystkich dookoła

Łatwo dawać z siebie tyle innym, żeby w końcu całkowicie się zatracić. Tę cienką granicę między własną strefą komfortu, a poczuciem zobowiązania wobec innych warto nakreślić sobie jak najwcześniej.

Iść na łatwiznę

Owszem, czasem trzeba odpuścić, wybrać najprostsze rozwiązanie, nie podchodzić do wszystkiego ambitnie i osobiście. Ale nie wybierajmy tej ścieżki jako stylu życia. To, co rozwija nas najbardziej, to co ma największą wartość, to kryzysy.

Pewności i gwarancji

Zawsze zostawiaj sobie margines prawdopodobieństwa, że coś nie pójdzie po twojej myśli. Masz wielkie oczekiwania, a to wiąże się z olbrzymią presją.

Być lepszym od innych

Życie to nie wyścig, a ty nie musisz stale konkurować z innymi. Nie oglądaj się na nikogo, spokojnie dąż prosto do celu, który sobie wyznaczyłeś – dla siebie, nie dla innych.

Poczucia kontroli nad wszystkim

Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej: nie masz wpływu na bardzo wiele rzeczy, które wydarzają się w twoim życiu. Nie jesteś w stanie wszystkiego kontrolować. Pozyskanie tej świadomości bywa momentem przełomowym dla wielu z nas. Oto nagle okazuje się, że mogliśmy naszą energię spożytkować w inny, o wiele zdrowszy sposób.

Niesamowitego poczucia sukcesu

Żeby być szczęśliwym w życiu potrzebujesz wielkich sukcesów. Jasne, miło jest mieć na koncie kilka motywujących, pozytywnych zdarzeń.

Ciągłego poklasku ze strony innych ludzi

Wszyscy lubimy być doceniani, kochani, zauważani. Ale czy naprawdę potrzebujemy ciągłego poklepywania po plecach i mówienia o tym, jacy jesteśmy wspaniali? Na dłuższą metę to nie motywuje, ale uzależnia i to w niebezpieczny sposób. Tracimy poczucie rzeczywistości starając się być takimi, jakimi chcieliby nas widzieć inni.

Lepszego momentu w życiu

Człowiekowi z natury trudno przychodzi docenianie tego, co ma. Wolimy pozostać wiecznie nienasyceni niż powiedzieć: dziękuję, dla mnie wystarczy. Latami czekamy na lepszy moment, lepszego partnera, lepszą okazję do zmiany pracy. A życie przemyka gdzieś obok.

Bycia szczęśliwym 24 godziny na dobę

To musi być męczące. Nie da się być stale uśmiechniętym, nie da się być wiecznie szczęśliwym. Trudne i nie zawsze miła przeżycia są wartością, przed którą nie należy uciekać.


Na podstawie: marcandangel.com


Lifestyle

Niekochany syn to więcej niż jedno zniszczone życie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2021
„Nie komplikuj, ciesz się, ufaj". Czego mężczyzna może nauczyć o miłości kobietę
Fot. Pexels / freestocks / CC0 Public Domain
 

Kiedy dziecko jest niekochane, pęka mu serce. Niekochane dzieci nie są w stanie nadać kształtu ani powodu swojemu cierpieniu, manifestują je zatem pośrednio. Rozwijają zatem takie zachowania, których funkcją jest uwolnienie siebie samego od żyjącego w nich niepokoju i bólu. Kiedy niekochany syn staje się partnerem, powracają do niego wszystkie lęki z dzieciństwa. Zamiast czerpać ze związku radość, panicznie boi się, że ta miłość się skończy, a on nie zdoła o nią zawalczyć.

Wyobraź sobie małego chłopca, który tak bardzo pragnie miłości, że jest gotów na każde upodlenie, byle zdobyć choć nieznaczną jej iluzje. Wyobraź sobie chłopca, który chwyta się każdego bladego uśmiechu, każdego słowa, które zdaje się mieć pozytywny wydźwięk. Teraz spójrz na tego mężczyznę, z którym próbujesz dzielić życie. Kochasz go, ale on stara się tego nie widzieć

Zachowania niekochanych synów, które odbijają się ich związkach w dorosłym życiu:

Rozwijane lęki i fobie

O ciemności, określonych przedmiotach lub zwierzętach, określonych sytuacjach. Dziecko nie może kontrolować swojej wyobrazni, ani reakcji, które bolą, męczą. Świat staje się dla nich nieprzewidywalny, bez bezpiecznej przystani w ramionach osoby, która utuli je do snu, uspokoi i zapewni: to był tylko zły sen. Dorosły, niekochany w dzieciństwie mężczyzna bywa impulsywny i miewa stany lękowe, których się wstydzi. Być może usłyszał nie raz: mężczyzna nie płacze, mężczyzna musi być odważny i stawiać czoła problemom. 
Ale przecież on płakał często, zanim nauczył się tłumić swoje emocje. Dziś, pod wpływem miłości ukochanej osoby wypływają one na powierzchnię ze zdwojoną siłą. Niestety, nie zawsze z pożytkiem dla związku. Taki partner nie potrafi powstrzymać wściekłości, łez czy śmiechu. Może jednak starać się nad tym pracować.

Niestabilność

W życiu niekochanego dziecka, niestabilność jest jedną z niewielu… niezmiennych. Niekochane dziecko nie wie, czego chce. Może również zmieniać swoje zachowanie i nastroje z niepokojącą szybkością. To samo zobaczysz u swojego partnera: trudno będzie ci przewidzieć, czy spędzicie spokojny wieczór we dwoje, czy też on oświadczy ci nagle, że wolałby pobyć sam. Nie myśl jednak, że ta samotność go uszczęśliwia. On się jej panicznie boi, a próba oddalenia się na moment od ciebie wynika z jego lęku o brak akceptacji i ciągłego poszukiwania potwierdzenia, że kochasz go, bez względu na wszystko.

Trudności z koncentracją

Niekochanemu dziecku trudno się skoncentrować lub skupić się na konkretnym zadaniu. Często ma problemy w szkole, a w środowisku rówieśniczym staje się niewidzialne: jakby go nie było. Próbuje się ukryć, wymknąć, „nie istnieć”. Jego umiejętności społeczne są bardzo skromne.
Jako dorosły, w nowym towarzystwie czuje się bardzo nieswojo, czuje się gorszy. Woli zostać w domu, niż wyjść z tobą do przyjaciół. Trudno ci go przekonać, że potrzebujesz jego towarzystwa, by dobrze się bawić.

Brak zaufania

Klasyk.  Niekochane dziecko staje się bardzo podejrzliwe. Uważa, że większość ludzi życzy mu zle. Przez środowisko bywa postrzegane jako smutne, uległe i desperacko potrzebujące wsparcia. Twój partner nie raz podejrzewał cię o to, że jesteś z nim tylko dlatego, że nie spotkałaś jeszcze kogoś ciekawszego, ale to z pewnością za chwilę nastąpi. Podejrzewa cię o zdradę, prosi, byś tłumaczyła się z każdej wiadomości, telefonu wykonanego do innego mężczyzny.

Jeśli kochasz mężczyznę, który był niekochanym chłopcem, musisz mieć w sobie dużo siły i determinacji, oraz wiary w ten związek. Zmiany nie pojawią się szybko, ten proces będzie trwał latami. Blizny z dzieciństwa są głębokie, a przyzwyczajenie do myśli o byciu niechcianym, nieatrakcyjnym, niepotrzebnym zakorzeniło się mocno w twoim partnerze. Nie rezygnuj jednak z takiego związku pochopnie. Trzeba ciężkiej pracy każdego dnia i wiele cierpliwości, by on zrozumiał, że dzieciństwo, w którym brakowało miłości, nie musi determinować jego relacji z tobą.


Lifestyle

Wiosna w kuchni! Poznaj sezonowe must have

Redakcja
Redakcja
16 marca 2021
Fot. iStock

Intensywniejsze promienie słońca sprawiają, że z niecierpliwością zaczynamy rozglądać się za oznakami wiosny. Z utęsknieniem czekamy aż zazieleni się nie tylko za oknem, ale także na naszych talerzach. Bo przecież zmiany w przyrodzie powodują też odmianę w naszej kuchni. Już wkrótce na stoły trafią sezonowe warzywa. Sprawdź, czego nie możesz przegapić, zwłaszcza, że niektóre z nich pojawią się na krótko.

Dziś, kiedy większość warzyw i owoców dostępna jest w sklepach niemalże przez cały rok, zdarza nam się zapominać o ich sezonowości. Tymczasem uwzględnianie w diecie zmienności pór roku ma wiele zalet. Gatunki, które rosną w danej strefie klimatycznej, są w sezonie najsmaczniejsze i najzdrowsze. Nie muszą być transportowane z odległych części świata ani sztucznie konserwowane. Świeże, aromatyczne i pełne składników odżywczych nadają daniom wspaniały smak i korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Fot. Materiały prasowe

–  Nie zapominajmy, że nasze ciało przystosowuje się do różnych warunków pogodowych i w naturalny sposób domaga się zmian w codziennym menu – podkreśla Jarosław Korman, dyrektor handlowy firmy Eisberg. – Gdy nadchodzi wiosna, chętnie rezygnujemy z sycących i rozgrzewających dań zimowych, na rzecz potraw lżejszych, mniej kalorycznych, ale za to bogatych w witaminy i minerały. Sezonowe warzywa i owoce odgrywają w nich kluczową rolę.

Wiosenna odnowa z nowalijkami

Wiosna nieodłącznie kojarzy się z nowalijkami. Sałata, rzodkiewka, szczypiorek, cebula dymka to pierwsze ze świeżych warzyw, które pojawiają się w naszej kuchni o tej porze roku. Chwilę później goszczą w niej kalarepa, młoda marchewka, botwinka, ogórki. Stanowią podstawę pysznych sałatek, uzupełniają dania główne, mogą być chrupane na surowo, świetnie komponują się z twarożkiem, a przybrane nimi kanapki skuszą nawet niejadka.

– Nowalijki to świetny sposób na wprowadzenie niezbędnej porcji witamin i minerałów do naszego jadłospisu –  mówi Jarosław Korman z firmy Eisberg. – Wspomogą nas w pokonaniu wiosennego przesilenia, podniosą odporność i przywrócą witalność życiową. Spożywane na surowo nie tracą swoich bezcennych właściwości. Zwróćmy jednak uwagę, żeby korzystać z produktów od sprawdzonych dostawców, którzy dbają, aby warzywa nie były naszpikowane sztucznymi składnikami. Szczególnie pestycydy i nawozy azotowe kumulują się w zbyt szybko hodowanych rzodkiewkach, sałatach, szczypiorku czy ogórkach.

Fot. Materiały prasowe

Nie przegap pory na szparagi

Szparagi to typowe warzywo sezonowe. Ich miłośnicy czekają na nie z utęsknieniem, bowiem smakiem szparagów możemy delektować się tylko raz w roku, od kwietnia do czerwca. Mogą być przygotowywane na wiele różnych sposobów. Idealnie komponują się z innymi warzywami w sałatkach i kremowych zupach. Pysznie smakują z sosem winegret lub holenderskim. Nadają się do gotowania, blanszowania, grillowania, zapiekania. Są niskokaloryczne i lekkostrawne, a zawarty w nich glutation pomaga oczyścić wątrobę z toksyn.

Młody szpinak zdrowia doda

Szpinak jest odporny na niskie temperatury i jest tzw. rośliną dnia krótkiego. Z tego względu w domowych warunkach może być hodowany jako przedplon lub poplon. Wczesną odmianę wysiewanym już z początkiem wiosny, a jej zbiorów nie powinniśmy przeciągać dłużej niż do maja. Warzywo to nie lubi lata – zbyt długie dni oraz niska wilgotność sprawiają, że traci na wartości.

– Młody szpinak posiada delikatne listki z drobnym żebrowaniem i słabo rozwiniętymi łodygami – mówi ekspert. – Zebrany w tej formie ma subtelny smak i lekko korzenny aromat. Obfituje w witaminy i minerały, a także zawiera silne antyoksydanty. Nie bez przyczyny utarło się, że jest synonimem zdrowego odżywiania. Nie musi jednak przybierać postaci mdłej papki, która niekiedy kojarzy nam się z dzieciństwem. Świeże listki młodego szpinaku możemy zjadać na surowo m.in. w kolorowych i pysznych sałatkach. Znajdziemy je np. w mieszance sałat Green Mix marki Eisberg. Stanowi też dobrą bazę do zielonych koktajli i smoothie, które szybko przygotujemy ze specjalnie skomponowanej mieszanki Green Drink.


Zobacz także

11 bardzo ważnych powodów, aby rozpocząć terapię

Z jakiego powodu zdradzają poszczególne znaki zodiaku? Raki z miłości, a Panny dla seksu?

Woskowe wyzwanie. Tydzień trzeci, dzień #6