Go to content

Dziewięć rzeczy, których wszyscy pragniemy, a które pozbawiają nas szczęścia

Fot. iStock / MangoStar_Studio

Mówi się, że człowiek potrzebuje tylko trzech rzeczy, aby być naprawdę szczęśliwym: kogoś do kochania, czegoś do dokonania i czegoś, na co można mieć nadzieję. Nie wygląda to na zbyt skomplikowany plan, a jednak my wolimy szukać szczęścia gdzie indziej- tam, gdzie go nie ma – w płytkich celach i pragnieniach – w dobrach materialnych, intensywnych, ale krótkich emocjach i relacjach z niewłaściwymi ludzmi.

Szczególnie mocno ciągnie nas tam, gdzie najmniej bezpiecznie. Chcemy tego, co nas zniewala, co sprawia, że stajemy się zależni.

Aby być szczęśliwszym, NIE potrzebujesz:

Zadowalać wszystkich dookoła

Łatwo dawać z siebie tyle innym, żeby w końcu całkowicie się zatracić. Tę cienką granicę między własną strefą komfortu, a poczuciem zobowiązania wobec innych warto nakreślić sobie jak najwcześniej.

Iść na łatwiznę

Owszem, czasem trzeba odpuścić, wybrać najprostsze rozwiązanie, nie podchodzić do wszystkiego ambitnie i osobiście. Ale nie wybierajmy tej ścieżki jako stylu życia. To, co rozwija nas najbardziej, to co ma największą wartość, to kryzysy.

Pewności i gwarancji

Zawsze zostawiaj sobie margines prawdopodobieństwa, że coś nie pójdzie po twojej myśli. Masz wielkie oczekiwania, a to wiąże się z olbrzymią presją.

Być lepszym od innych

Życie to nie wyścig, a ty nie musisz stale konkurować z innymi. Nie oglądaj się na nikogo, spokojnie dąż prosto do celu, który sobie wyznaczyłeś – dla siebie, nie dla innych.

Poczucia kontroli nad wszystkim

Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej: nie masz wpływu na bardzo wiele rzeczy, które wydarzają się w twoim życiu. Nie jesteś w stanie wszystkiego kontrolować. Pozyskanie tej świadomości bywa momentem przełomowym dla wielu z nas. Oto nagle okazuje się, że mogliśmy naszą energię spożytkować w inny, o wiele zdrowszy sposób.

Niesamowitego poczucia sukcesu

Żeby być szczęśliwym w życiu potrzebujesz wielkich sukcesów. Jasne, miło jest mieć na koncie kilka motywujących, pozytywnych zdarzeń.

Ciągłego poklasku ze strony innych ludzi

Wszyscy lubimy być doceniani, kochani, zauważani. Ale czy naprawdę potrzebujemy ciągłego poklepywania po plecach i mówienia o tym, jacy jesteśmy wspaniali? Na dłuższą metę to nie motywuje, ale uzależnia i to w niebezpieczny sposób. Tracimy poczucie rzeczywistości starając się być takimi, jakimi chcieliby nas widzieć inni.

Lepszego momentu w życiu

Człowiekowi z natury trudno przychodzi docenianie tego, co ma. Wolimy pozostać wiecznie nienasyceni niż powiedzieć: dziękuję, dla mnie wystarczy. Latami czekamy na lepszy moment, lepszego partnera, lepszą okazję do zmiany pracy. A życie przemyka gdzieś obok.

Bycia szczęśliwym 24 godziny na dobę

To musi być męczące. Nie da się być stale uśmiechniętym, nie da się być wiecznie szczęśliwym. Trudne i nie zawsze miła przeżycia są wartością, przed którą nie należy uciekać.


Na podstawie: marcandangel.com