Psychologia

3 rany emocjonalne z dzieciństwa, które nie pozwalają ci ruszyć do przodu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 czerwca 2018
Fot. istock/bee32
 

Mówi się, że przeszłość zawsze wraca – w większym lub mniejszym stopniu. Każdy dzień naszego życia jest wynikiem tego, czego dokonaliśmy (lub nie) wcześniej. Chociaż eliminujemy z naszej świadomości bolesne wydarzenia, które już nastąpiły, pozostają one obecne w tym, czym jesteśmy dzisiaj i tym, czym będziemy jutro. Dlatego tak ważne jest uleczenie emocjonalnych ran z przeszłości. Są takie blizny, które mają szczególny wpływ na nasze życie.

Rany emocjonalne przypominają te fizyczne.  Jeśli je leczysz, pozostawiają ślad, ale już nie bolą. Jeśli je zlekceważysz, będą ci przeszkadzać. Mogą nawet ponownie się otworzyć lub sprawić, że twój stan się pogorszy. Wielu uważa, że ​​wystarczy zapomnieć o tym, co się stało, nie myśleć o tym, aby nie nadawać temu znaczenia. Ale są trzy emocjonalne ślady, które mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze życie i których lekceważyć nie wolno.

Emocjonalne rany przeszłości związane z poczuciem własnej wartości

Jeśli poważnie kwestionujesz swoją wartość ze względu na przeszłe doświadczenia, za każdym razem, gdy ktoś cię odrzuca cierpisz trzy razy bardziej niż gdyby twoje poczucie wartości było na normalnym, zdrowym poziomie.  Drwiny, dewaluacja, ciągła krytyka lub bezpodstawne poczucie winy, wyrządzają wiele szkód temu, kto jest ich celem. Działają długofalowo.

Emocjonalne rany przeszłości związane z autonomią

Emocjonalne rany emocjonalne odnoszą się do sytuacji, w których ktoś (zazwyczaj ktoś bliski) sprawuje nad tobą nadmierną kontrolę. Obrażenia te odpowiadają wszystkim działaniom mającym na celu ograniczenie wolności i zdolności do decydowania. Występują, gdy dana osoba jest często karana z niejasnych powodów. Kiedy ta osoba jest stale odrzucana, lub też ktoś ciągle każe jej się tłumaczyć ze swoich działań. Kiedy traktowana jest jak ktoś bezużyteczny lub niezdolny do samodzielnego życia. Sprawiają, że dana osoba jest uległa i pasywna lub skrajnie buntownicza bez wyraźnego powodu.

Emocjonalne rany związane z uczuciami

Emocjonalne rany przeszłości, które bolą najmocniej, to złamane serce. Występują, gdy zostałeś porzucony, gdy twój rodzic zdystansował się emocjonalnie lub odizolował cię. Czujesz się ogromnie samotny i bezbronny, nieważny dla nikogo. Czujesz się nieakceptowany i gorszy. Leczy je czas, mądrość, którą masz w sobie, a czasem równiez profesjonalna terapia.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia

9 prostych sztuczek, które pozwolą ci cieszyć się piękną i rozświetloną skórą

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 czerwca 2018
Następny

Dobra skóra to podstawa pięknego wyglądu. Cóż, podczas gdy niektórzy są genetycznie obdarzeni cudowną skórą, większość z nas potrzebuje jednak włożyć choć trochę wysiłku (a czasami więcej niż trochę), aby osiągnąć nieskazitelny wygląd.

Mamy dla was jednak dobrą wiadomość. Jeśli walczycie o piękną skórę, wystarczy wprowadzić małe zmiany w codziennej rutynie, by już za kilka dni cieszyć się pozytywnymi zmianami w wyglądzie skóry.

Oczyszczaj dwa razy

Większość dolegliwości skórnych ma swoje źródło w zatkanych porach, czyli uwięzionego brudu. Czy wiesz, że Koreanki mające nieskazitelną skórę czyszczą ją dwa razy? Dlatego czyszcząc skórę najpierw użyj kosmetyku na bazie oleju lub wody micelarnej, aby pozbyć się makijażu. Następnie przejdź do zwykłego mydła, by w pełni oczyścić twarz. Zapamiętaj: używanie mydła przed usunięciem makijażu przy pomocy oleistego kosmetyku wpycha brud w pory.

Używaj toneru

Toner chroni wilgotność skóry. Jest to niezbędny krok jeszcze przed nałożeniem kremu nawilżającego. Jeśli twoja skóra jest tłusta, użyj toneru na bazie oczaru wirginijskiego, zapobiegającego między innymi stanom zapalnym skóry. Jeśli natomiast twoja skóra jest sucha – skorzystaj z toneru na bazie aloesu. Tak czy inaczej, pamiętaj o włączeniu tego kroku do swojej codziennej pielęgnacji skóry.

Nawilżaj

Właściwe nawilżenie jest prawdopodobnie największym sekretem pielęgnacji skóry. Niezależnie od tego, czy twoja skóra jest tłusta, sucha, czy też mieszana, należy ją nawilżać i to dużo wcześniej od momentu, kiedy zauważymy na niej pierwsze zmarszczki.

Ograniczaj kofeinę

Kofeina wyjątkowo wysusza skórę. Ogranicz kawę do jednej dziennie i upewnij się, że na jedną filiżankę kawy wypijasz dwie szklanki wody. Tylko tak możesz zapobiec nadmiernemu wysuszaniu.

Ograniczaj cukier

Cukier to kokaina naszego społeczeństwa. Wciąga i znajduje się niemal we wszystkich produktach. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do stanu zapalnego skóry, który objawia się trądzikiem i trądzikiem różowatym. Ponadto pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają stężenie cukru we krwi, co powoduje stan zapalny, który rozbija kolagen i elastyczność skóry. Więc następnym razem, gdy pomyślisz, że cukier to tylko zbędne kalorie, nie zapomnij też o swojej skórze!

Strona 1 z 2
czytaj dalej na następnej stronie

 

Psychologia

Mężczyźni o wiele rzadziej niż kobiety wybaczają zdradę. Dlaczego tak się dzieje?

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2018
Fot. iStock/mofles

O tym, że zdradzają zarówno mężczyźni i kobiety pisać raczej nie trzeba. Co prawda badania nadal wykazują, że to panowie mają większą tendencję do skoków w bok pozostając w trwałym związku. Jednak okazuje się, że trudniej przychodzi im wybaczenie zdrady.

Na podstawie przeprowadzony badań Ellen Walker, adwokat z Hall Brown Family Law, oświadczyła, że ​​kobiety częściej niż mężczyźni próbują ratować zepsute małżeństwo, pomimo niewierności partnera.

W październiku ubiegłego roku Urząd Statystyk Krajowych w Wielkie Brytanii wykazał, że liczba kobiet, które wnoszą pozew o rozwód z powodu zdrady męża spadła aż o 43% od 1996 roku. Tymczasem liczba mężczyzn rozwodzących się w wyniku niewierności żony wzrosła o jedną trzecią. Według Ellen Walker, ta znacząc różnica jest wynikiem podejścia kobiet i mężczyzn do tego, jak rozwód wpłynie na ich dzieci. „Prawdopodobnie głównym czynnikiem utrzymania małżeństwa jest dobro dzieci” – wyjaśniła.

Kiedy dzieci opuszczają dom, wielu nieszczęśliwych rodziców postanawia wykorzystać ten czas i zakończyć związek. Wychodzi na to, że kobiety są w stanie bardziej się poświęcić, wykazać więcej zrozumienia dla niewierności swoich mężów mając na uwadze to, jak rozwód wpłynąłby na ich dzieci.

Hm, a co z powiedzeniem, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko?


źródło: Independent

 


Zobacz także

Modlitwa narcyza… czyli jak narcyz radzi sobie z drżącym poczuciem własnej wartości

Rozstać się

Rozstać się i nie palić za sobą mostów. Sztuka „zrywania” z klasą

„Jak na dziewczynę z baru to nawet nieźle wyglądasz”. Przywyknijcie drogie panie, tak podrywa się na „negi”