Go to content

3 etapy rozwoju chłopców, o których naprawdę warto wiedzieć, żeby nie być potem beznadziejną teściową. Albo teściem

Fot. istock/Georgijevic

Rodzicielstwo nie jest łatwą sprawą, to zdecydowanie więcej niż dbanie o to, by dziecko miało co zjeść i co na siebie włożyć… Wychowanie jest procesem, który nakłada na nas bardzo odpowiedzialną rolę: kształtujemy oto przyszłego dorosłego. To, jak nam się to uda zaważy nie tylko na jego życiu, ale również na życiu jego bliskich. Psycholodzy wyróżniają 3 główne etapy rozwoju chłopców, o których powinniśmy wiedzieć.

Etap 1: Od urodzenia do 6 lat

Niemowlęta lubią, gdy bawimy się nimi, trzymamy je w ramionach, rozmawiamy z nimi – szukają uwagi. Dorastając, chłopcy odkrywają świat wokół siebie poprzez różne działania i ważne jest, aby im w tym pomóc. W tym okresie ich życia szczególnie ważna jest rola matki, to z nią chłopiec jest najbardziej związany, to jej towarzystwa szuka, gdy czuje się nieszczęśliwy. Poza bezwarunkowym ciepłem i miłością, dziecko potrzebuje również w tym czasie powolnego wyznaczania granic i nauki rozróżniania tego co jest dobre, a co złe. Jeśli ta równowaga zostanie zachwiana, ryzykujemy, że wychowamy przyszłego narcyza.

Etap 2: od 6 do 13 lat

Jest to wiek, w którym chłopcy wyraźnie realizują swoją rolę płciową i angażują się w czynności „chłopięce”. Najważniejsze w wychowywaniu chłopca w tym wieku punkty to:

  • Poszanowanie jego zainteresowań i zachęcanie do stopniowego rozwijania niezależności, przy jednoczesnym nakładaniu na niego obowiązków domowych.
  • Poszanowanie jego indywidualności, ponieważ słowo „chłopiec” nie ma jednej definicji. Istnieją różne style wyrażania męskości i, oczywiście,  tak zwane błędnie „kobiece czynności” też mogą do nich należeć.
  • Zachęcanie do rozwijania różnych zainteresowań, ponieważ to nauczy go  docenić wolność wyboru.
  • Rezygnacja z oczekiwań związanych z płcią. Psychologowie twierdzą, że chłopcy, którzy nie są uwięzieni w stereotypach związanych z płcią, są bardziej niezależni, bardziej otwarci i bardziej tolerancyjni seksualnie niż ich rówieśnicy.
  • Nauczenie chłopca, by radził sobie z krytyką. Pokaż mu, jak potrafi się przed nią obronić, nie będąc nadmiernie agresywnym, a nauczysz go jak rozmawiać, także z bliskimi.

Etap 3: od 14 lat

To jest etap, kiedy chłopiec staje się nastolatkiem. Ten okres jest trudny, hormony sprawiają, że ​​chłopcy bywają źli, a nawet agresywni. Jedynym rozwiązaniem jest  skierowanie tej energii na właściwy kanał.

Musisz pomóc swojemu synowi zrozumieć, że jest odpowiedzialny za swoje czyny, ponieważ odpowiedzialność nie przychodzi naturalnie. Daj mu szansę na ustalenie własnej tożsamości, tego kim jest. Ustal „odgórnie” zasady z drugim rodzicem  – musicie być zgodnii trzymać wspólny front. Najważniejszą regułą jest teraz bycie wzorem do naśladowania. Nie ma znaczenia, czego chcesz go nauczyć, gdy pokazujesz coś zupełnie odwrotnego. Jeśli chcesz ukształtować godnego zaufania mężczyznę, pokaż mu na czym to polega.


Na podstawie: brightside.me