Samotność to stan ducha, który nie zawsze łączony jest z fizycznym odosobnieniem od innych osób. Można być samotnym, będąc otoczonym wianuszkiem znajomych lub kładąc się spać obok bliskiej osoby. Samotność jest trudna, więc robimy wiele, by wokół nas tętniło życie, działy się zwyczajne sprawy, choć czasem miło jest zaznać spokoju i ciszy, sam na sam ze sobą.
Samotność nie zawsze z definicji oznacza to samo. Zupełnie czym innym jest chęć przycupnięcia gdzieś w oddali od codziennego rozgardiaszu, a czym innym jest poczucie zupełnego osamotnienia, którego nikt z nas nie chce zaznać. Najgorsze jest to, że wbrew woli możemy stać się samotni. A są w życiu takie momenty, że samotność staje się naszym udziałem, nie pytając o chęci i zgodę na jej towarzystwo.
13 sytuacji, w których spotykasz samotność:
1. Nowe, nieznane otoczenie
Samotność w tłumie obcych ludzi może zupełnie przytłaczać. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy idziesz do nowej pracy, czy wchodzisz w krąg obcych osób, nawet podróżując pociągiem czy tramwajem, możesz odczuwać samotność. Niby osób wokół jest wiele, ale każdy zagapiony na własne sprawy nie interesuje się tymi, których ma wokół. Mur milczenia i anonimowość nie pomaga w budowaniu relacji.
2. Śmierć bliskiej osoby
Tak trudne przeżycie pozostawia wyraźny ślad w każdym człowieku i trudno jest się zdystansować od smutnych myśli. Samotność wynika z faktu, że ktoś zniknął z życia, więc zapanowała fizyczna i mentalna pustka, której nie ma jak zapełnić. Wszystko się zmienia i trudno pogodzić się ze stratą. Taka samotność jest bolesna, ale niekiedy łatwiej jest dzięki niej na nowo układać myśli i codzienność.
3. Gdy bliska osoba poświęca się karierze
Nie można być egoistą i wymagać, by ktoś rzucił karierę, jednak gdy jedna osoba wspina się po jej szczeblach, druga może czuć się naprawdę osamotniona. Oddanie się zawodowym obowiązkom oznacza, że będzie mniej czasu na spotkania, rozmowy i beztroskie spędzanie czasu.
4. Przeprowadzka do nowego kraju
Zaznają jej często emigranci, którzy wyjechali z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego bytu. W sytuacji, gdy nowe otoczenie posługuje się obcym językiem, jest hermetyczne i być może nawet wrogo nastawione do nowej osoby, samotność jest o wiele trudniejsza do pokonania. Przytłacza ona bardziej, gdy różnice wynikają z odmienności kulturowej czy wyznaniowej.
5. Gdy nikt nie słucha twoich racji
Gdy wpadniesz na szczególnie ciekawy pomysł w pracy, pozostali współpracownicy nie wydają się nim zainteresowani. A nawet gorzej, bo mimo że próbujesz przedstawić swoje racje, nikt cię po prostu nie słucha. Czasem po prostu trzeba zmienić otoczenie na takie, które doceni twoją otwartość i zainteresuje się tym, co masz do powiedzenia.
6. Nikt nie wierzy w twoje marzenia
Każdy z nas ma swoje pragnienia, którymi nie zawsze chcemy dzielić się z innymi. Ale gdy tak się stanie, najgorszą reakcją jest zupełny brak zrozumienia, który powoduje osamotnienie. Brak wsparcia innych skutecznie podcina skrzydła i odbiera czar marzeniom, które motywowały w dążeniu do celu.
7. Gdy odnosisz sukces
Mówi się, że przyjaciół poznaje się po tym, jak znoszą twój sukces i powodzenie. Jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu, nie tylko w stosunku do najbliższych osób. Zawiść i zazdrość z powodu życiowego czy zawodowego powodzenia, odsuwają ludzi i weryfikują dotychczasowe znajomości, obnażając niekiedy faktyczną, bolesną samotność.
8. Gdy walczysz o swoje racje
Samotność może cię zaskoczyć, gdy będziesz walczyć o swoje racje, ale nie tylko. Nawet szlachetnie stając w obronie kogoś innego, nie zawsze spotkasz się ze zrozumieniem lub poparciem otoczenia. Potrzeba odwagi i przekonania o słuszności swojego postępowania, by mimo tego trwać przy swoim zdaniu.
9. Nie umiesz skorzystać z okazji
Możesz chcieć zacząć rozmowę, zawrzeć znajomość czy zadać ważne pytanie, ale nie umieć tego zrobić i w konsekwencji najlepsza okazja może już nie wrócić. Może zabraknąć ci odwagi, a wtedy wycofujesz się, mimo początkowych chęci. Temu może towarzyszyć nie tylko dyskomfort, ale i osamotnienie, spowodowane brakiem sił do działania.
10. Po zdradzie
Nie ma nic gorszego niż zostać zdradzonym, oszukanym przez najbliższą osobę. Możesz odczuwać rozpacz i bolesną samotność, możesz nawet kwestionować poczucie własnej wartości. To trudne, a niekiedy wręcz destrukcyjne sytuacje, z których trudno się dźwignąć, jakby nic się nie stało. Poza tym obawa pozostaje i trudno jest od razu angażować się w nowy związek czy przyjaźń. Trzeba pozwolić sobie w samotności przepracować ten temat, wyciągnąć wnioski.
11. Gdy zasługujesz na coś lepszego
Trudno się wybiera pomiędzy ważnymi osobami lub rzeczami. Ale jeszcze gorsze jest trwanie w zawieszeniu między jednym a drugim, gdy trwa życiowa czy zawodowa stagnacja. Niekiedy życie wymaga pozostawienie jednej sprawy na rzecz innej, po to, byś mogła się rozwijać, iść dalej. A samodzielne podejmowanie trudnej i odpowiedzialnej decyzji czasem wymusza odsunięcie się na bok i spojrzenie na sprawę z dystanssu.
12. W chwili konfrontacji z własnymi słabościami
To niekiedy wymaga wręcz osamotnienie, by zajrzeć w głąb siebie i uczciwie odpowiedzieć na nurtujące pytania, czy poszukać rozwiązania problemu. Nikt nie zrobi tego lepiej od ciebie, a samotność sprzyja koncentracji i zrozumieniu swoich słabości.
13. Gdy opuszczasz strefę komfortu
Czyli wychodzisz ze swojej bezpiecznej skorupki, narażając się na nieznane, a może nawet i zagrażające emocje, przeżycia. Nagle znajdujesz się w przestrzeni, która jest obca i robisz rzeczy, które są trudne i niewygodne. To zawsze wymaga odwagi, ale i powoduje uczucie samotności, bo nikt inny nie wykona za ciebie danego kroku.
źródło: www.lifehack.org