Go to content

11 sygnałów, że jesteś za bardzo zestresowana

Fot. iStock / filadendron

Stres jest okrutną, niszczącą siłą, której znaczenie rzadko sobie uświadamiamy. „Nerwy” wpływają negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie zawsze jednak potrafimy odróżnić, czy dolegliwości wynikają z tego, że przeżywamy trudny emocjonalnie okres, czy też są to objawy jakiejś choroby.

11 sygnałów, że jesteś za bardzo zestresowana

1. Bóle głowy i migreny

Częsty stres powoduje chroniczne napięcie, które może przerodzić się w ból głowy. Najczęściej zgłaszanymi rodzajami bólów głowy związanych ze stresem są właśnie bóle napięciowe. Ich objawy obejmują:

– tępy i uporczywy ból odczuwany po obu stronach głowy lub szyi (objawy podobne do migreny)

– uczucie stałego nacisku wokół głowy

– wrażliwość mięśni skóry głowy, szyi lub ramion

2. Ból w klatce piersiowej

Bóle odczuwane w okolicy klatki piersiowej mogą się nasilać, gdy naszym życiem rządzi uczucie niepokoju. Zazwyczaj mają wówczas charakter ostry i przerywany – jak krótkie, bolesne ukłucia.

3. Wypadanie włosów

Rozproszone przerzedzenie włosów na skórze głowy i jest najczęstszym rodzajem łysienia z powodu stresu. Zwykle taka utrata włosów jest tymczasowa. Jednak chroniczny stres powoduje, że proces ten się powtarza.

4. Spadek libido

Żeby uprawiać seks, dobrze mieć „wolną głowę”. Stres, smutek, napięcie bardzo negatywnie wpływają na nasze libido.Hormonalna stabilność i zdrowy stan umysłu są niezbędne do satysfakcjonującego życia seksualnego. Zbyt duży stres „wyrzuca” hormony i wpływa na nasz nastrój – często skutkując niskim popędem seksualnym.

5. Problemy z koncentracją

Stres wzbudza reakcję walki lub ucieczki i zalewa ciało hormonami stresu (np. kortyzolem). Poza wyczerpywaniem rezerw energii naszego mózgu, ciało migdałowate zakłóca normalną aktywność płata czołowego – obszaru mózgu odpowiedzialnego za uwagę i koncentrację.

6. Problemy z pamięcią

Reakcja na stres zakłóca również normalną aktywność w obrębie płata skroniowego, który jest odpowiedzialny za pamięć. W większości przypadków stres przewlekły częściej upośledza pamięć krótkotrwałą, co utrudnia tymczasowe przechowywanie i przywoływanie informacji.

7. Problemy z żołądkiem

Skurcze żołądka, ból brzucha i dyskomfort jelit są często fizycznymi objawami lęków związanych ze stresem.

8. Wahania masy ciała

Przewlekły stres najczęściej powoduje przyrost masy ciała. Kortyzol – hormonu stresu-  ma znaczący wpływ na odczuwanie głodu ponieważ jego wysoki poziom sprawia, że spada poziom cukru we krwi i pragniesz słodkich, tłustych potraw.

9. Kołatanie serca

Większość palpitacji serca, choć potencjalnie przerażających, jest raczej nieszkodliwa. Stres, wraz z nadmiernym spożywaniem alkoholu, kofeiny lub nikotyny, są rozpoznawane jako katalizatory kołatania serca (które można również odczuć w klatce piersiowej, szyi lub gardle).

10. Bóle mięśniowe

Bóle, napięcie i sztywność mięśni są dobrze znanymi objawami hiperstymulacji związanej ze stresem.

11. Nieropoznane objawy fizyczne i psychiczne

Stres jest skomplikowanym stanem; podobnie jak różne zaburzenia i choroby, które wywołuje. Dokładna liczba objawów fizycznych i psychicznych związanych ze stresem nie jest znana. Bywa, że przejdziemy szereg badań laboratoryjnych, które nie wykryją żadnych nieprawidłowości, a lekarz zaliczy nasze dolegliwości do reakcji „psychosomatycznych”.


Na postawie: powerofpsychology