Psychologia

10 trudnych i łamiących serce prawd, o których ludzie z depresją nie mówią

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 maja 2018
1 z 1

10 trudnych i łamiących serce prawd, o których ludzie z depresją nie mówią

Fot. iStock/stock_colors

„Moja depresja nie jest moim wyborem”

Bardzo często niesłusznie uważa się, że depresja jest wyborem pomiędzy życiem w cierpieniu a byciem szczęśliwym. Niestety, to tak nie działa. Uwierzcie, że każdy zmagający się z depresją, gdyby tylko mógł, dokonałby innego wyboru. Depresja jest chorobą psychiczną, nie wyborem.

„Często odłączam się od świata zewnętrznego”

Ci, którzy cierpią na depresję w momencie, w którym naprawdę potrzebuję miłości i wsparcia najbliższych, zaczynają się od nich odsuwać. Gdy depresja całkowicie ich pochłania, przestają dzwonić, pisać SMS-y, spotykać się. I wcale nie chodzi o to, że ktoś taki nie chce naszej pomocy. W tych najmroczniejszych chwilach wstydzi się jak nisko upadł i uważa, że nie zasługuje na nasze wsparcie. Jeśli chorujący na depresję oddala się od ciebie, nie pozwól mu na to.

„Poleganie na lekach nie jest niczym dobrym”

Kiedy myślimy o lekach, kojarzymy je z chorobą. Nie musimy ich brać na co dzień, ale wiemy, że jedna tabletka uratuje nas przed bólem głowy, a kilka pokona grypę. Teraz wyobraź sobie, że każdego dnia musisz polegać na lekach, być może przez resztę twojego życia. Czujesz, że ciało cię zawodzi, to nie jest coś, co łatwo zaakceptować.

„Moim największym wrogiem jest mój własny mózg”

Niektórzy ludzie nie radzą sobie z osądzaniem, agresją czy zastraszaniem ze strony rodziny, współpracowników lub innych osób w ich życiu. Osoby z depresją toczą tę samą walkę, ale głos, który ich rozdziera, jest w ich umyśle, jest wszędzie, gdziekolwiek się znajdują w każdej minucie każdego dnia. Nie ma od niego ucieczki.

„Kiedy walczę, porzucam rzeczy, które kocham najbardziej”

Każdy, kto zmaga się z depresją, doświadcza takich chwil, kiedy po raz kolejny wślizguje się w czarną dziurę. To właśni wtedy porzuca rzeczy, które najbardziej go pasjonują. Niektórzy ludzie przestają jeść, tracą zainteresowanie swoją pracą, rezygnują z ulubionego sportu. To czerwona flaga – jeśli ktoś, kogo kochacie nie znajduje już radości w tym, co zwykle sprawiało mi przyjemność, to znaczy, że potrzebuje pomocy.

„Przez większość mojego życia czuję się winna za moją depresję, mimo że to nie moja wina”

Nie ma nikogo „winnego” za depresję, nikt nie sprawił, że ktoś zachorował. Zmagający się z depresją, chociaż to wiedzą, często mają ogromne poczucie winy. Czują się winni za obarczanie przyjaciół i rodziny swoją chorobą, za niewywiązywanie się z codziennych obowiązków, za podejmowanie autodestrukcyjnych decyzji, za nietroszczenie się o innych, bo tak bardzo są skupieni na tym, by utrzymać się na powierzchni.

„Mówienie: „Dasz radę” nijak nie pomaga”

Ludziom często się wydaje, że depresja to taka choroba, z którą każdy, jeśli tylko chce, może bez problemu się uporać. Wziąć tabletkę, iść na terapię i po kłopocie. Depresja to nie jest coś, z czego można się otrząsnąć, z czym sobie można ot tak – dać radę. Tym, czego najbardziej potrzebują zmagający się z depresją, to obecność drugiego człowieka. Tylko i aż. Bez udzielania „złotych rad”.

PoprzedniNastępny
Psychologia

9 zachowań, które pozwolą ci lepiej ułożyć relacje z innymi ludźmi

Redakcja
Redakcja
7 maja 2018
1 z 1

9 pozytywnych rzeczy, które pozwolą ci lepiej ułożyć relacje z innymi ludźmi

fot. istock / miodrag ignjatovic

5. Przebacz

Przebaczanie jest nie zawsze łatwym procesem, ale życie z nienawiścią lub pogardą jest większym problemem. Przebaczenie pozwala otwierać serce i umysł, a to ułatwia wyjście do innych i życie bez żalu.

6. Dbaj o swoich przyjaciół

Przejmując się relacją z otoczeniem nie zawsze pamiętamy o tych, którzy są przy nas najbliżej. Co gorsze, traktujemy jak przyjaciół osoby, które na to zdecydowanie nie zasługują. Rozpoznanie i docenienie prawdziwej przyjaźni jest łatwiejsze wraz z upływem czasu i dojrzewaniem. Bądź lojalna względem tych osób, które są dla ciebie bardzo ważne niezależnie od okoliczności. To wielki dar móc polegać na kimś i to zawsze wraca z korzyścią dla ciebie.

7. Utrzymuj kontakt

Może być tak, że po czasie intensywnego kontaktu z daną osobą więzi się rozluźniają. Jeśli ciebie to również spotkało, pielęgnuj znajomości, nie zaszywaj się w samotni. Doceń prawdziwą obecność, podejmij próbę pozostania w kontakcie z osobami, które są dla ciebie ważne.

8. Dotrzymuj obietnice

Nie rzucaj słów na wiatr, nie rób rzeczy, które są do ciebie niepodobne. Obietnice powinny być zawsze traktowane poważnie, więc nie łam danego słowa, niezależnie, czy dajesz je przyjaciółce, czy jest to obietnica złożona starszej sąsiadce.

9. Daruj sobie tych, którzy odeszli

Osoby, które zrezygnowały z bycia w twoim życiu najwyraźniej nie są warte, aby w nim być. Nie rozpaczaj po tych, którzy na własne życzenie odeszli i zwróć uwagę na tych, którzy przy tobie trwają, gdy ktoś odchodzi z twojego życia jego rola po prostu dla ciebie się już skończyła.

źródło: www.powerofpositivity.com

PoprzedniNastępny
Psychologia

Rozwiązanie konkursu „Małe, zdrowe rytuały”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 maja 2018
fot. iStock / Sjale

Cześć! Co dzisiaj zrobiłaś dla swojego zdrowia? Wypiłaś po wstaniu z łóżka szklankę wody z cytryną, a może poszłaś pobiegać? Bez obaw, być może zupełnie inaczej zadbałaś o swoje zdrowie. Każdy z nas codziennie może o zdrowie i kondycję zadbać, i nawet tego nie zauważyć. To może być 10 minut medytacji, naprzemienny zimny i ciepły prysznic, zdrowy koktajl, wypicie o jedną kawę mniej po południu lub spacer po pracy do następnego przystanku autobusowego. To może być uśmiech do nieznajomej osoby albo uzupełnienie niedoborów witamin. Możecie to robić na setki sposobów, jeśli tylko zechcecie. Im więcej małych, zdrowych rytuałów, tym lepiej.

Serdecznie dziękujemy wam za wszystkie komentarze – jesteście cudowne! Wasze ciała z pewnością wam się odwdzięczą za każdy miły gest w ich stronę. A żeby było jeszcze zdrowiej, z przyjemnością ogłaszamy, że fantastyczna, naturalna witamina K2+D3 marki Futurmed, wędruje do…

Laureaci:

 1. Kasia Grzesia
 2. Beata Bratek
 3. Ewa Osieleniec
 4. Żydek Anita
 5. Iwona Maria Umerska
 6. Małgorzata Piotrowicz
 7. Katarzyna Kocjan
 8. Kasia Kozar
 9. Adelina Storczyk
 10. Paulina Czerwińska
 11. Justyna Midura
 12. Olga Zawiślak
 13. Kinga Czerwińska
 14. Emilia Grzonkowska
 15. Marta Grduszak

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody: Zestaw naturalnej witaminy K2+D3, (2 x 50 kapsułek)

Fot. Materiały prasowe

Preparat Naturalna Witamina K2 MK-7 + D3, gwarantuje optymalne połączenie dwóch dobroczynnych składników aktywnych. Witaminy K2 MK-7 pochodzącej z natto oraz Witaminy D3 pochodzenia naturalnego.

Naturalne pochodzenie składników, brak konserwantów, bez GMO plasują produkty marki FUTUREMED w czołówce produktów tego typu na świecie.

1 kapsułka zawiera:

100 μg witaminy K2 MK-7 (menachinon 7) z ekstraktu natto (certyfikowane pochodzenie) oraz witaminę D3 (cholecalcyferol) w dawce 25 μg (1000 jednostek), nośnik (oliwa z oliwek), substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), żelatyna (składnik kapsułki) (pochodzenia roślinnego)

Łatwa do połknięcia, bezwonna kapsułka żelowa. Nośnik: oliwa z oliwek

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.


Zobacz także

Czy on będzie dobrym ojcem? Te sygnały powinny dać ci do myślenia

Jak wrócić do równowagi po tym, jak padłaś ofiarą przemocy emocjonalnej. Co możesz zrobić dla samej siebie?

12 kroków, by zacząć samego siebie traktować z szacunkiem. KROK 2