Go to content

„Uświadom sobie, że masz już wystarczająco dużo”. Mała rzecz, a cieszy… czyli król minimalizm. Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia #8

Leo Babauta napisał kiedyś: „Uświadom sobie, że masz już wystarczająco dużo” i tak najlepiej zacząć pisać swoją małą, minimalistyczną historię, bo żeby uporządkować swoje życie – przestrzeń  i relacje – i szczerze się nim cieszyć, trzeba mieć miejsce na to co ważne, naprawdę ważne… 

Dzisiejszy świat przytłacza nadmiarem – trudno temu nie ulec. Niestety ten nadmiar szybko potrafi przesłonić to, co naprawdę ważne, ukochane, wyczekane. Masz i już, masz więcej, lajki się sypią – a czas ucieka. Ten sam czas, który mógł bardziej cieszyć, mniejszym blichtrem. Przecież już wiemy, że małe rzeczy mogą dawać największą radość, jeśli tylko im na to pozwolimy, znajdziemy na to miejsce w naszym życiu.

A co można uprościć, żeby nie odciągało naszej uwagi od zwyczajnego, fajnego życia?

Dzień

Uprość swój dzień na tyle, na ile to możliwe. Naprawdę można wyrzucić z niego całkiem sporo „muszę” i „powinnam”, których wcale ani nie musisz ani nie powinnaś.

Zadowolenie

To słowo klucz – im bardziej jesteś zadowolona ze swojego życia i siebie, tym mniej zadowalaczy potrzebujesz. I odwrotnie. Im bardziej zasypujesz się wszystkim, tym mniej przestrzeni na cieszenie się dniem zostaje.

Praca

Nie, nie będziemy cię namawiać, żebyś rzucała papierami bez zastanowienia. Praca jest ważna i jest potrzebna. Nie każdy może rzucić wszystko i uciec w Bieszczady. Jeśli nie cierpisz swojej pracy są dwa wyjścia: zacznij konsekwentnie dążyć do tego, żeby ją zmienić na lepszą. Jeśli to nie jest możliwe tak szybko, jak byś tego chciała – nie pozwalaj by myśli o pracy zatruwały ci resztę dnia. To tylko praca.

Jeśli kochasz swoją pracę – też uważaj, wtedy najłatwiej zatracić granicę (oj, wiemy coś o tym 😉 ). Pamiętaj, że praca to praca i nie może odbierać ci całej życiowej przestrzeni. Pytanie brzmi: czy żyjesz dla pracy, czy pracujesz by godnie żyć?

Bałagan

Bałagan jest wrogiem minimalizmu! Jeśli zmniejszyć ilość otaczających cię rzeczy, naprawdę trudno będzie nabałaganić 🙂 . Im mniej rzeczy, tym mniejsza szansa na chaos. Bez chaosu żyje się lepiej i lżej.

Dzieci

Spokojnie, ich nie uszczuplisz, ale możesz nauczyć je tego, czego już sama się o minimalizmie nauczyłaś. Małymi kroczkami, zmieńcie swoje przyzwyczajenia, szczególnie te zakupowe. Zdziwisz się, jak wiele się zmieni. Najlepszym przykładem są tzw. tygodnie bez zabawek organizowane w przedszkolach, kiedy na jeden tydzień znikają wszystkie zabawki, a dzieci korzystają jedynie z  rzeczy, które sobie zrobią same. Pewnie, będzie cię to kosztowało zaangażowanie i czas, ale zupełnie za darmo dostaniesz niezwykłą więź i wiele radości.

Nasze dzieci mają ogromnie dużo rzeczy, ale mało kiedy z nich korzystają, a już zupełnie rzadko się z nich cieszą (poza dniem, kiedy je dostały).

Dom lub mieszkanie

Nie musisz gonić w kółko, by kiedyś kupić upragniony apartament. Zastanów się czego naprawdę potrzebujesz, co cię ucieszy. Każdy z nas ma wiele piękniejszych marzeń. Nie warto zadręczać się tym, że jeszcze nie łapiemy się na kredyt albo nie trafiliśmy szóstki w totka.

Pieniądze

Rzeczy kosztują. Zazwyczaj sporo. To trochę jak schemat gry komputerowej, gry symulującej życie – na początku się wciągamy, jest wyzwanie – gramy, gramy, gramy – nasz bohater osiąga pewien poziom i… odkrywamy, że gra nas już znudziła. Bo kolejny raz powtarzamy ten sam schemat, że osiągnąć w grze coś, co jej autor nazwał „lepszym”…

Pieniądze są bardzo potrzebne i mogą bardzo wiele. Zdecydowanie lepiej mieć niż mieć? Niekoniecznie. Im więcej rzeczy mamy i pieniędzy, tym więcej czasu nam zabierają.Pieniądze mogą bardzo wiele – spełniać marzenia, ratować życie, pozwalać szczęśliwie żyć – ale są tylko narzędziem, nie celem. Szanuj je, nie czcij.

Zbyt dobrze wiemy, że pieniądze jeszcze nikomu nie dały ani szczęścia ani miłości.

Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia

Skąd się bierze szczęście i czy można je gdzieś znaleźć? Absolutnie nie! Jeżeli chcesz szczęścia, pora pozbyć się błędnych schematów i powtarzanych od dziesięcioleci sloganów. Jeśli chcesz szczęścia – musisz je sobie zrobić! A może jeszcze lepiej – co wiesz, jeśli powiemy ci, że już je masz? Serdecznie zapraszamy was do udziału w naszej akcji. Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania. A wy pochylcie się nad nimi, spróbujcie się z nimi zmierzyć. Znajdźcie czas na celebrowanie własnego życia. Obiecujemy, że ten czas będzie wyjątkowy. Że każdy z was odkryje wiele dobrego. Zajrzy tam, gdzie zazwyczaj nie zagląda i na pewno nie raz uśmiechnie się do siebie. Jeśli znajdziecie w sobie odrobinę otwartości, odkryjecie, że nasze życie zazwyczaj jest o niebo lepsze niż myślimy!

Odkryj najlepszą wersję siebie! I bądź wdzięczny, bo życie, jest często lepsze niż nam się wydaje. Pora nauczyć się to dostrzegać!

Podejmujcie nasze zadania i piszcie w komentarzach, co udało wam się wykonać (lub nie) i jak się z tym czujecie! Jak zawsze będziemy premiować wasze zaangażowanie. Najfajniejsze komentarze nagrodzimy bardzo pozytywnymi nagrodami od INKA. Bo szczęście zaczyna się od małych chwil i drobnych przyjemności. Bądźcie z nami!

Szukajcie wyzwań na naszej stronie i na Facebooku – w każdy wtorek i czwartek! W weekendy będziemy mieli dla was kilka pysznych inspiracji, jak zrobić sobie małą przyjemność.

Zadanie ósme:

W komentarzu napisz, co z niepotrzebnych i „śmieciowych” rzeczy w swoim życiu chcesz ograniczyć i… jak wykorzystasz zyskaną przestrzeń, by częściej się cieszyć!

Partnerem akcji jest

Nagrody:

I stopnia:

3 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x torba filcowa
 • 1 x termokubek
 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa
 • 1 x Inka Klasyczna
 • 1 x Inka Błonnik
 • 1 x Inka Wapń
 • 1 x Inka Magne
9483967-04-Inka-karmelowa-200g 9483941-06-Inka-czekoladowa-200g 9483939-05-Inka-mleczna-200g

 

9960957-10-Inka-puszka-2014

II stopnia:

3 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x termokubek
 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa
 • 1 x Inka Klasyczna

III stopnia:

4 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa

Akcja trwa od 26.03.2019 do 23.04.2019 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

ZNAJDŹ SWÓJ ULUBIONY PRZEPIS NA INKA.PL

ZOBACZ WSZYSTKIE WPISY ZWIĄZANE Z AKCJĄ