Lifestyle

„Uświadom sobie, że masz już wystarczająco dużo”. Mała rzecz, a cieszy… czyli król minimalizm. Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia #8

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 kwietnia 2019
 

Leo Babauta napisał kiedyś: „Uświadom sobie, że masz już wystarczająco dużo” i tak najlepiej zacząć pisać swoją małą, minimalistyczną historię, bo żeby uporządkować swoje życie – przestrzeń  i relacje – i szczerze się nim cieszyć, trzeba mieć miejsce na to co ważne, naprawdę ważne… 

Dzisiejszy świat przytłacza nadmiarem – trudno temu nie ulec. Niestety ten nadmiar szybko potrafi przesłonić to, co naprawdę ważne, ukochane, wyczekane. Masz i już, masz więcej, lajki się sypią – a czas ucieka. Ten sam czas, który mógł bardziej cieszyć, mniejszym blichtrem. Przecież już wiemy, że małe rzeczy mogą dawać największą radość, jeśli tylko im na to pozwolimy, znajdziemy na to miejsce w naszym życiu.

A co można uprościć, żeby nie odciągało naszej uwagi od zwyczajnego, fajnego życia?

Dzień

Uprość swój dzień na tyle, na ile to możliwe. Naprawdę można wyrzucić z niego całkiem sporo „muszę” i „powinnam”, których wcale ani nie musisz ani nie powinnaś.

Zadowolenie

To słowo klucz – im bardziej jesteś zadowolona ze swojego życia i siebie, tym mniej zadowalaczy potrzebujesz. I odwrotnie. Im bardziej zasypujesz się wszystkim, tym mniej przestrzeni na cieszenie się dniem zostaje.

Praca

Nie, nie będziemy cię namawiać, żebyś rzucała papierami bez zastanowienia. Praca jest ważna i jest potrzebna. Nie każdy może rzucić wszystko i uciec w Bieszczady. Jeśli nie cierpisz swojej pracy są dwa wyjścia: zacznij konsekwentnie dążyć do tego, żeby ją zmienić na lepszą. Jeśli to nie jest możliwe tak szybko, jak byś tego chciała – nie pozwalaj by myśli o pracy zatruwały ci resztę dnia. To tylko praca.

Jeśli kochasz swoją pracę – też uważaj, wtedy najłatwiej zatracić granicę (oj, wiemy coś o tym 😉 ). Pamiętaj, że praca to praca i nie może odbierać ci całej życiowej przestrzeni. Pytanie brzmi: czy żyjesz dla pracy, czy pracujesz by godnie żyć?

Bałagan

Bałagan jest wrogiem minimalizmu! Jeśli zmniejszyć ilość otaczających cię rzeczy, naprawdę trudno będzie nabałaganić 🙂 . Im mniej rzeczy, tym mniejsza szansa na chaos. Bez chaosu żyje się lepiej i lżej.

Dzieci

Spokojnie, ich nie uszczuplisz, ale możesz nauczyć je tego, czego już sama się o minimalizmie nauczyłaś. Małymi kroczkami, zmieńcie swoje przyzwyczajenia, szczególnie te zakupowe. Zdziwisz się, jak wiele się zmieni. Najlepszym przykładem są tzw. tygodnie bez zabawek organizowane w przedszkolach, kiedy na jeden tydzień znikają wszystkie zabawki, a dzieci korzystają jedynie z  rzeczy, które sobie zrobią same. Pewnie, będzie cię to kosztowało zaangażowanie i czas, ale zupełnie za darmo dostaniesz niezwykłą więź i wiele radości.

Nasze dzieci mają ogromnie dużo rzeczy, ale mało kiedy z nich korzystają, a już zupełnie rzadko się z nich cieszą (poza dniem, kiedy je dostały).

Dom lub mieszkanie

Nie musisz gonić w kółko, by kiedyś kupić upragniony apartament. Zastanów się czego naprawdę potrzebujesz, co cię ucieszy. Każdy z nas ma wiele piękniejszych marzeń. Nie warto zadręczać się tym, że jeszcze nie łapiemy się na kredyt albo nie trafiliśmy szóstki w totka.

Pieniądze

Rzeczy kosztują. Zazwyczaj sporo. To trochę jak schemat gry komputerowej, gry symulującej życie – na początku się wciągamy, jest wyzwanie – gramy, gramy, gramy – nasz bohater osiąga pewien poziom i… odkrywamy, że gra nas już znudziła. Bo kolejny raz powtarzamy ten sam schemat, że osiągnąć w grze coś, co jej autor nazwał „lepszym”…

Pieniądze są bardzo potrzebne i mogą bardzo wiele. Zdecydowanie lepiej mieć niż mieć? Niekoniecznie. Im więcej rzeczy mamy i pieniędzy, tym więcej czasu nam zabierają.Pieniądze mogą bardzo wiele – spełniać marzenia, ratować życie, pozwalać szczęśliwie żyć – ale są tylko narzędziem, nie celem. Szanuj je, nie czcij.

Zbyt dobrze wiemy, że pieniądze jeszcze nikomu nie dały ani szczęścia ani miłości.

Akcja: Szybki kurs czerpania przyjemności z życia

Skąd się bierze szczęście i czy można je gdzieś znaleźć? Absolutnie nie! Jeżeli chcesz szczęścia, pora pozbyć się błędnych schematów i powtarzanych od dziesięcioleci sloganów. Jeśli chcesz szczęścia – musisz je sobie zrobić! A może jeszcze lepiej – co wiesz, jeśli powiemy ci, że już je masz? Serdecznie zapraszamy was do udziału w naszej akcji. Dwa razy w tygodniu będziemy publikować dla was wyzwania. A wy pochylcie się nad nimi, spróbujcie się z nimi zmierzyć. Znajdźcie czas na celebrowanie własnego życia. Obiecujemy, że ten czas będzie wyjątkowy. Że każdy z was odkryje wiele dobrego. Zajrzy tam, gdzie zazwyczaj nie zagląda i na pewno nie raz uśmiechnie się do siebie. Jeśli znajdziecie w sobie odrobinę otwartości, odkryjecie, że nasze życie zazwyczaj jest o niebo lepsze niż myślimy!

Odkryj najlepszą wersję siebie! I bądź wdzięczny, bo życie, jest często lepsze niż nam się wydaje. Pora nauczyć się to dostrzegać!

Podejmujcie nasze zadania i piszcie w komentarzach, co udało wam się wykonać (lub nie) i jak się z tym czujecie! Jak zawsze będziemy premiować wasze zaangażowanie. Najfajniejsze komentarze nagrodzimy bardzo pozytywnymi nagrodami od INKA. Bo szczęście zaczyna się od małych chwil i drobnych przyjemności. Bądźcie z nami!

Szukajcie wyzwań na naszej stronie i na Facebooku – w każdy wtorek i czwartek! W weekendy będziemy mieli dla was kilka pysznych inspiracji, jak zrobić sobie małą przyjemność.

Zadanie ósme:

W komentarzu napisz, co z niepotrzebnych i „śmieciowych” rzeczy w swoim życiu chcesz ograniczyć i… jak wykorzystasz zyskaną przestrzeń, by częściej się cieszyć!

Partnerem akcji jest

Nagrody:

I stopnia:

3 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x torba filcowa
 • 1 x termokubek
 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa
 • 1 x Inka Klasyczna
 • 1 x Inka Błonnik
 • 1 x Inka Wapń
 • 1 x Inka Magne
9483967-04-Inka-karmelowa-200g 9483941-06-Inka-czekoladowa-200g 9483939-05-Inka-mleczna-200g

 

9960957-10-Inka-puszka-2014

II stopnia:

3 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x termokubek
 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa
 • 1 x Inka Klasyczna

III stopnia:

4 x zestaw INKA składający się z:

 • 1 x Inka karmelowa
 • 1 x Inka czekoladowa
 • 1 x Inka mleczna
 • 1 x Inka miodowa

Akcja trwa od 26.03.2019 do 23.04.2019 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

ZNAJDŹ SWÓJ ULUBIONY PRZEPIS NA INKA.PL

ZOBACZ WSZYSTKIE WPISY ZWIĄZANE Z AKCJĄ

 


Lifestyle

Czy ty jesteś neofilem? Może czas to sprawdzić?

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2019
Fot. iStock/SIphotography
 

Jaką presję wywiera dziś na nas społeczeństwo? Oprócz tego, żebyśmy byli wiecznie młodzi, fit i piękni, także tę do posiadania wszystkiego co najnowsze. Najnowszy smartfon, komputer, samochód, ale także modne buty, ciuchy, torebki.

Neofil odczuwa silny pociąg do nowości. Chce mieć najnowsze urządzenia elektroniczne, przeżywać nowe doświadczenia lub znać wszystkie możliwe informacje na dany temat. Do jednych z najbardziej charakterystycznych zachowań należy chęć ciągłej zmiany swojej rrutyny.

Nim odżegnasz się od tego, czy jesteś neofilem, poznaj jego najbardziej charakterystyczne cechy.

Zdolność adaptacyjna

Neofile nieustannie szukają nowych bodźców. Dzięki temu są w stanie dostosować się do zmian o wiele szybciej niż większość ludzi. To bardzo pozytywna cecha, dzięki której łatwo rozwija się odporność chociażby na stres.

Odrzucenie rutyny i tradycji

Wrogiem numer jeden neofila jest rutyna. Wykonywanie tych samych czynności dzień po dniu jest jedną z jego największych obaw. Chociaż nikt nie lubi w kółko robić tego samego, to jednak dla neofila jest to wysoce niekomfortowe. Dlatego też dąży do ciągłej stymulacji, by znaleźć sposób na ucieczkę od rutyny. Ponadto czuje się często uwięziony w sytuacjach, w których musi wykazać się zaangażowaniem. Trudno mu w takich warunkach o utrzymać stabilną pracę, a nawet długotrwały związek.

Neofile nie lubią też tradycji. Trudno im zaakceptować fakt, że niektóre rzeczy muszą być wykonane w określony sposób. Z drugiej jednak strony są niezwykle kreatywni, co może rekompensować część ich wad.

Dążenie do nowości

Dla neofila potrzeba doświadczenia nowych rzeczy może stać się jego największym pragnieniem, które może urosnąć do rangi obsesji. Dla niego nowe doświadczenia mogą stać się uzależniające. Neuroprzekaźniki uwalniane w nieznanych sytuacjach mogą tak bardzo zmienić mózg, że są w stanie zmodyfikować je na stałe. Neofil będzie więc musiał doświadczać coraz bardziej ekstremalnych rzeczy, aby czuć się dobrze.

Dlatego też neofile częśto próbują wszelkiego rodzaju niebezpiecznych działań, substancji i trendów. Na przykład niektórzy angażują się w sporty ekstremalne, z pominięciem wszystkich środków bezpieczeństwa. Inni zanurzają się w świecie nadużywania substancji psychoaktywnych lub jedzą zdecydowanie za dużo. Warto jednak pamiętać, że dopóki impuls doświadczany przez odkrycie czegoś nowego jest właściwie kierowany, ta cecha może być całkiem korzystna.

Skłonność do nudy

Neofil musi codziennie próbować nowych rzeczy, rzadko kiedy skupiają swoją uwagę dłużej na czymś konkretnym, bez względu na to, czy jest to telefon, partner czy praca. Pragnienie stymulacji popycha ich do wyjścia ze starego w nowe.

Często właśnie z powodu tych cech neofile są samotnikami, ponieważ nie mogą cały czas stać otaczać się tymi samymi ludźmi. Dążą także do osiągnięcia celów, które wymagają ciągłego wysiłku lub utrzymania stabilnej pracy.

Jeśli utożsamiasz się z cechami, które opisaliśmy wyżej, musisz wiedzieć, że bycie neofilem niekoniecznie musi być złe, o ile odpowiednio kierujesz swoją potrzebą nowości. Jeśli skupisz się na poprawie kluczowych obszarów swojego życia, to pragnienie ciągłej stymulacji nie powinno stanowić poważnego problemu.


Lifestyle

„Rzeki to wiedzą: nie ma pośpiechu. W końcu pewnego dnia wszyscy dotrzemy na miejsce”, czyli czego możemy się nauczyć od Kubusia Puchatka

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 kwietnia 2019
Fot. Pixabay / PublicDomainPictures / CC0 Public Domain

Kubusia Puchatka znają chyba wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, jak mądrym był misiem. Mądrym mądrością życiową, rzecz jasna, którą nie raz wzruszał i skłaniał nas do refleksji. Na trudne dni i smutne chwile, dla was kilka najważniejszych rzeczy, których dowiedzieliśmy się od Kubusia Puchatka.

O miłości i przyjaźni

Prosiaczek: „Jak się literuje „miłość”? Kubuś Puchatek: „Miłości się nie literuje, miłość się czuje”.

„Jeśli dożyjesz sto lat, ja chcę żyć do stu minus jeden dzień, żeby nigdy nie musieć żyć bez ciebie”.

„Dzień spędzony z tobą to mój ulubiony dzień. Więc dzisiaj jest mój nowy ulubiony dzień. ”

„Dzień bez przyjaciela jest jak garnek bez jednej kropli miodu w środku”.

„Niektórzy ludzie za bardzo się przejmują. Myślę, że to się nazywa miłość. ”

„Jeśli kiedykolwiek nadejdzie dzień, w którym nie będziemy razem, zatrzymaj mnie w sercu. Zostanę tam na zawsze. ”

„Obiecaj mi, że nigdy mnie nie zapomnisz, jeśli tak zrobisz, nigdy nie odejdę”.

„Mam to szczęście, że mam kogoś, kto sprawia, że trudno się pożegnać”.

O tym, co ważne

„Rzeki to wiedzą: nie ma pośpiechu. W końcu pewnego dnia dotrzemy na miejsce. ”

„Nie możesz pozostać tu, w  zakątku Lasu, czekając, aż inni przyjdą do ciebie. Czasami musisz sam do nich iść.

„Jesteś odważniejszy niż ci się wydaje. Silniejszy niż się wydaje. I mądrzejszy niż myślisz. ”

„Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie wydaje się słuchać, bądź cierpliwy. Może po prostu ma mały kawałek puchu w tym uchu. ”

„Chwasty to także kwiaty, kiedy je lepiej poznasz”.

O prostych radościach

„Nikt, kto ma balonik, nie może być smutny”

„Czasami najmniejsze rzeczy zajmują najwięcej miejsca w twoim sercu”.

„Gdy tylko cię zobaczyłem, wiedziałem, że przygoda się wydarzy”.


Zobacz także

Emocjonalny wampir, czyli ten, który sprawia, że czujesz się źle

Rozwiązanie konkursu „Poczuj świat wszystkimi zmysłami”

Czy to już mobbing? Gdy szef przekracza swoje kompetencje